לקצץ!

 

דני רשף, חוסן, 7.7.02

 

 

במערכת הביטחון נמצאים, בשלבים שונים, הרבה מיזמים עתירי טכנולוגיה מתוחכמים, יצירתיים, שהבשלתם המבצעית היא בעתיד ויקרים להחריד. מיזמים שנועדו להכין את ישראל לאיומי העתיד. איומי הטילים והנשק להשמדה המונית. כדי להגשים את אותם רעיונות צריך קודם כול לדאוג שכלכלת המדינה אכן תוכל לשאת במחירם לא רק היום אלא גם לאורך שנים רבות קדימה.

 

בישראל שכלכלתה התכווצה, יש הטוענים, בכ-7 מיליארד דולר בשנה, שאוכלוסייתה גדלה מאז פרוץ האינתיפאדה בספטמבר 2000 בכ- 3 אחוז, באופן טבעי יש הרבה פחות כסף למילוי הצרכים וגדלה מאד המצוקה החברתית. ברור גם שהנטל הביטחוני אינו מתמקד רק בתקציב הביטחון גם תקציבי המשטרה, שרותיי הרפואה והסעד חסרים מיליונים רבים.

 

כדי להימנע מקריסה חברתית, בריחת מוחות והתדרדרות קשה יש לחדש את הצמיחה הכלכלית כמעט בכל מחיר. ללא צמיחה לא ימצא מחר הכסף לביטחון, המוחות היצירתיים של ישראל ימצאו את עצמם בשדות זרים והמצוקה החברתית תגביר את ההגירה החוצה ותעצור את העלייה לישראל. דווקא ראשי מערכת הביטחון המספרים לנו על מחירם המבהיל של טכנולוגיות העתיד צריכים להבין את חשיבותו המכרעת של קיצוץ תקציבי רחב גם אם שיקוליהם מוגבלים לתחום הביטחון בלבד.

 

ניתן וחייבים לשנות מהיסוד את תנאי השרות בצבא. תנאי השרות עוצבו בשנות החמישים בצבא דל טכנולוגיה, קצונה נלהבת אבל חסרת השכלה פורמלית ואורך חיים קצר בעשר שנים מהמקובל היום. היום כאשר הצבא נמצא בקדמת הטכנולוגיה העולמית, ההכשרות רבות ארוכות ויקרות, הקצונה, כמעט כולה, בעלת השכלה אקדמאית ואורך החיים גדל בעשר שנים לפחות הפכה תפישת השרות של שנות החמישים לתנאים סוציאליים מקודשים ובזבזניים בתחילת המאה העשרים ואחת.

 

אין שום הצדקה לשחרר מצה"ל סגל, שהכשרתו יקרה מאד, בתחילת שנות הארבעים לחייו ובכושר פיזי ונפשי מלא, בטרם הגיע למיצוי סביר של יכולתו, לשנות פנסיה ארוכות. ארוכות יותר משנות השרות בצבא עד שרוב הכנסתו של איש הקבע משירותו הצבאי באה כתשלומי פנסיה. כמובן שכחנו את עלות הכשרתו של המחליף שגם הוא ישתחרר במהרה. ניהול כוח האדם בצבא, בבזבזנותו, היה מביא לפשיטת רגל של כך מפעל אחר שאינו נסמך על הקופה הציבורית.

 

הצבא יכול לחסוך מיליארדים מהארכת שרות הקבע  ומתמורה טובה  יותר לשנות ההכשרה הרבות והיקרות של איש הקבע. הצבא יכשיר פחות אנשים חדשים ונטל שנות הפנסיה הרבות, בעתיד, יתקצר.  אגב, רובו המכריע של הצבא לא מסתובב בכסבה של שכם אלא במשרדי העורף והשחיקה הקרבית היא נחלתו של מיעוט קטן בלבד מסגל הקבע של הצבא.

 

במחסני החירום של צה"ל מאוכסן חיל גדול מכוחם היבשתי המצטבר של גרמניה, צורפת ובריטניה. צבא שהיה מתאים מאד לקרבות השריון הגדולים של מלחמת העולם השנייה או מלחמת יום הכיפורים. ההתפתחויות הטכנולוגיות וכוח אווירי מתקדם, כדוגמת חיל האוויר הישראלי, מפחיתים את משקלו של צבא זה אל מול איומי העתיד ואפשר לקחת את הסיכון ולצמצם את היקף המילואים.

 

לסיכום, אפשר על ידי שינוי עמוק בתנאי השרות בקבע, לא בשכר המידי או בתנאי הפרישה אבל בהחלט, בגיל הפרישה וצמצום צבא המילואים לחסוך מיליארדים. חיסכון שלא יפגע במלחמה העכשווית בטרור ובפיתוח הטכנולוגי בעתיד. אפשר לחסוך אם לא למען החברה כולה הרי לפחות למען המשך הפיתוח הטכנולוגי והביטחון בעתיד. אפשר להוציא הרבה פחות כסף ולקבל צבא יותר טוב. צבא יותר מקצועי, צבא שמותאם לעתיד.