2.8.04

 

לאורי שלום -

 

התפלאתי על תגובתך. אני יודע בדיוק מה רצה הבן של אפי איתם, עמיצור. הוא רצה יותר קרבי, סיירת ארז האלפיניסטית, לתרום יותר. הנקודה היא שהתקשורת, מטעמים פוליטיים של התנגחות באפי איתם ניפחה את הסיפור לסיפור של כביכול 'השתמטות' ואפי אפילו לא יודע מאיפה זה בא לו, הכיצד דווקא לו.

 

תגובתך מעידה שאינך מבין את הנקודה. עופר שרון שירת בסיירת צנחנים. השתתף בינואר 1999 במבצע בקלעת ג'אבור בצפון רצועת הביטחון בואך ג'זין. הייתה התקלות עם חוליית חיזבאללה שבה נהרגו מפקד הסיירת איתן בלחסן, דודו גרניט מעופרה מפקד צוות בסיירת ולירז טיטו קצין הנדסה ביק"ל. בהתקלות עצמה לאחר חילופי אש קצרים פגע כדור במקלע של עופר (עובדה בדוקה, המקלע עם הכדור נעוץ בו הגיע לארץ בשלום. שימש כמוצג בתחקירים). למרות שלעופר לא היה נשק יורה, תחת אש חיזבאללה, חילץ ואולי הציל את חיי אחד הפצועים.

 

בתחקיר המבצעי לאחר מעשה לא נמצא שום פגם בהתנהגותו של עופר, לא בנחישות, לא בתגובה הנכונה, לא בהיסוס כלשהו שניתן להבחין בו, אפילו לא ברמז, בשאלה. למעשה חלק מהנחקרים אפילו ציינו את תפקודו לשבח. עד כאן העובדות.

 

בראיון לאביחי בקר מהארץ, אמר עופר שרון, לאחר כחצי שנה בערך כך, משפט לא מדויק אבל הרעיון כן 'היססתי, חשבתי לעצמי למות כאן בלבנון במלחמה מטומטמת'. המשפט הזה פתח מחול שדים.

 

אפי איתם, תוך שימוש בשקרים שהוא כביכול מכיר את התחקירים השתמש במשפט כדי לטעון שעופר לא רק שחלפו מחשבות במוחו אלא בפועל לא קם להסתער יחד עם חבריו, פרוש דמגוגי למילה היססתי שנאמרה הרבה לאחר מעשה, דבר שהוכחש מכל וכל ואפילו לא נרמז על ידי מי מחבריו או בתחקיר צבאי כלשהו בכל רמה בזמן אמת ולחלוטין סתר את עובדות המעשה (אני יודע, בדיעבד אמנם, את העובדות לאשורם בכל הקשור לתחקירים הצבאיים).

 

קצין חינוך ראשי שידע את העובדות לעומקם, למרות זאת המציא נושא לדיון לקורס קצינים שבו חייל בשם משה, עם מטען אידיאולוגי, לא קם להסתער בשם האידיאולוגיה, כביכול סרבן רק שזה לא מראש אלא ממש בזמן הקרב. המכנה המשותף הוא שאז אפי איתם התעלם מהעובדות האמיתיות ועט על ההזדמנות להמעיט במוסריותן של יריבותיו הפוליטיות תוך ניצול ציני של העובדה שממילא התקשורת תנפח את העניין בלי לרדת לעובדות עצמן.

 

אכן עשו לאפי איתם נבלה גדולה, אבל זה בדיוק מה שהוא עשה לעופר שרון ולברוריה אמו שפעלה אז ב"ארבע אמהות", עד שבין הדיון הציבורי לעובדות הבסיסיות לא היה כל קשר.

 

באמצע שנת 2000 הגיש מתיישב מ"בת-עין", דניאל בן גבריאל סרן במיל., בג"ץ, נגד הרמטכ"ל והפרקליט הצבאי הראשי, בדרישה להעמיד לדין את עופר שרון על 'בריחה נוכח אויב', 'הפקרת עמדה' וכו'.... בג"ץ כבר בדיון הפתיחה הציע לו להסיר את העתירה היות ואינה מתיישבת עם העובדות ומכפישה את שמו של אדם. אגב לימים שינה אותו דניאל בן גבריאל את עורו, עזב את בת-עין והחל לפעול בקבוצות למען התנתקות חד צדדית והודה בפני בשיחה אישית שלבד מקטעי עיתונות והרצאה של אפי איתם לא היה לו דבר להאחז בו.

 

קצין בכיר במיל. ששמע את אפי איתם בהרצאה בנווה דניאל (איני יודע האם זו ההרצאה שגם השפיעה על דניאל בן גבריאל) בדק ומצא שאפי איתם שיקר כאשר טען לפני קהל השומעים שלו שהוא השתתף בפועל בתחקירים של האירוע. הטענה הזו שלו הוכחשה על ידי כל מי שנוכח באיזה תחקיר שהוא. היות ואני עצמי החלפתי תפקיד בדיוק שבועיים לפני המבצע והייתי שותף לנוהל הקרב הראשוני שלו, שאלתי כמה קצינים האם אפי איתם היה נוכח באיזה תחקיר שהוא. התשובות תמיד היו שליליות מוחלטות.

 

אכן אתה מזדעזע ממה שעשו לעמיצור, את העובדות לגבי עופר שרון כנראה לא בדקת. אבל עשו לו אתו הדבר בדיוק.

 

בהערכה

 

דני רשף

טל' 3205926 052