צבא הגנה לישראל

 

 

 

צה"ל - צבא ההגנה לישראל, הוקם בשנת 1948 במטרה להגן על מדינת ישראל מפני התקפות צבאיות של האויב. הצבא הוא צבא העם וכל אזרחי המדינה חייבים לשרת בו.

אבל! הערבים (פרט לדרוזים ולבדווים במידת מה) אינם חייבים לשרת בו כי הם מסוכנים מבחינה ביטחונית. החרדים אינם חייבים לשרת בו כי הם משרתים את המדינה בלימוד תורה.

מאז עברו כ-60 שנה ואוכלוסיית המדינה גדלה פי 10 האם לא הגיע הזמן לבחון מחדש את גיוס חובה?

האם צה"ל עוסק באמת בהגנת המדינה?

האם צה"ל הוא צבא מספיק מקצועי?

כיצד שרות החובה משפיע על אופיו של האזרח במדינה דמוקרטית?

האם צה"ל זקוק לכל המתגייסים?

האם זה בריא לדמוקרטיה הישראלית שאנשי צבא מקצועיים מנהלים אותה?

האם רק הפריירים מתגייסים לצה"ל?

האם זה נכון להשתמש בצבא לטיפול באוכלוסיה אזרחית כבושה?

האם סירוב לשרת בשטחים יכול לסיים את הכיבוש?

האם לא הגיע הזמן להפוך את צה"ל לצבא מקצועי שיגן על המדינה ולא ינהל אותה?

דני מור

 

 

 

חרדים לצה"ל? הפכו אותו לצבא מקצועי - אמנון לוי וואיינט 31.1.12

הזעם החילוני נגד מה שנתפש כהשתמטות החרדים מבוסס על מיתוס צבא העם, אבל צה"ל הוא מזמן צבא חצי העם. השנים חלפו, הערכים השתנו, והגיע הזמן לבחון מדיניות גיוס שונה

 

ביטחון ללא תורה (פרק א') - דני רשף אודות ישראל 18.11.10

תורת הביטחון של ישראל מימי דוד בן גוריון הייתה במהותה האסטרטגית הגנתית. ישראל, עקרונית, לא שאפה לעוד שטח, לשינוי או עיצוב החברה הערבית שסביבה או להתערב במשטריהם. היו לתורה שלש יסודות: הראשון – אסטרטגיה הגנתית: השני – משמתפתח איום משמעותי שיש בו סכנה שהאויב יקדים אותנו במכת הפתיחה לפתוח במלחמת מנע יזומה ומהירה שמעבירה את המלחמה לשטח האויב ומשמידה את כוחו: השלישי – משנרגעו הקרבות לחזור לקו המוצא עם מספר שינויים קלים מתבקשים.

 

לגייס את הערבים – משה ארנס הארץ 3.8.10

השירות בצה"ל, ההגנה על ישראל מפני איומים מבחוץ, הם מרכיב בשילוב של ערביי ישראל בחברה הישראלית. רק מי שמוכנים להגן על המדינה חשים כאן באמת בבית.

 

הקרב על פלוג'ה - דני רשף מושב חוסן 12.1.09

מי שמעיין לעומק בקרב פלוג'ה השני, שעליו גאוות הצבא האמריקאי, לא יכול שלא להשתאות באמת מצה"ל ברצועת עזה ולקבל את הפרופורציה המתאימה.

 

ביטול גיוס חובה- אורי רמון כפר סבא 20.12.07

גיוס חובה לצה"ל הוא אנכרוניסטי, מיותר ובזבזני, ולא משרת את הביטחון, ולא את החברה הישראלית, אלא קבוצות קטנות של פוליטיקאים, קציני צבא וגורמים אינטרסנטיים נהנתנים. צבא קטן, חזק, חכם, יעיל וזול יותר מצה"ל כיום, ועשוי לענות ביתר הצלחה על צרכיה הביטחוניים של ישראל

 

זריז, קטן וחכם - דני רשף מושב חוסן כ"ג אב תשס"ז 7.8.07

ההיסטוריה הצבאית שלנו ושל כל העולם מעידה חד משמעית שצבא מצויד בכל טוב אינו ערובה לשום דבר. בדרך כלל מוביל השפע החומרי והגודל הפיזי לשאננות ולזחיחות והמצוקה ליצירתיות ודריכות... רק לחברה שיש בה ערבות חברתית מסוימת, תשתית חינוכית וטכנולוגית טובה ופריסה התיישבותית מתאימה יש גם היכולת התמודד אם מה שהעתיד טומן בחובו.

 

הצילו את צה"ל - צ'לו רוזנברג מעריב 9.7.07

צ'לו רוזנברג חושד שאף ועדה לא תשפר את מצבו הנוכחי של צה"ל ורק צבא מקצועי הוא התשובה.

 

הים פשוט לא קיים - ידידיה יערי הארץ 20.4.07

אנשי צי זרים מתקשים להבין מה הבעיה. אצלם, כל הפעלת כוח צבאי מבוססת קודם כל על הצי. הבסיסים שלהם שטים בים. המטוסים והמסוקים ממריאים מאוניות, הטנקים, החי"ר והנחתים מושטים למשימותיהם, הטילים נורים מאניות וצוללות. מבחינתם זה פשוט: אם יש לכם ארץ קטנה, העבירו יותר יכולות לים. אפשר להניע מהים כל דבר שאפשר להניע מהיבשה ולנשק העיקרי של האויב (רקטות וטילי קרקע-קרקע) אין בים משמעות.

 

תבוסת הכסף – דני רשף מושב חוסן 19.12.06

מכל הידוע בתקשורת ההתנפחות הפתאומית בתקציב הביטחון בעוד 2 מיליארד שקל לא נבעה מסיום תהליך הפקת הלקחים בצה"ל או מדיון מעמיק בתפיסת ההפעלה של צה"ל מול הטרור מצד אחד והגרעין האיראני מצד שני. עוד גחמה.

 

מסכי הפלזמה ינצחו - שמואל גורדון וואיינט 14.9.06

הרדיפה האישית אחרי הרמטכ"ל, אחרי ראש אמ"ן, אחרי ראש אג"ת וצמד סגניו, נובעת ממקור רע. המכנה המשותף הוא איוש עמדות שעד עתה היו בידי זרוע היבשה, בקצינים מוכשרים, מצטיינים, שכל עוונם הוא מדיהם הכחולים.

 

ימי תשובה - דני רשף מושב חוסן 3.10.04

קשה להאמין שהמבצע יביא סוף לטילי הקסאם. ודאי עוד יהיו רבים כאלה ואולי אפילו יגיעו בחלקם עד אשקלון. הרי המגמה הקבועה של שיפור הטווח, הדיוק וההרס תימשך. אבל אפשר בהחלט לומר שהמבצע הוכיח תפיסות חדשות בצבא. צה"ל בהחלט מתאים את עצמו לדרישות של המלחמה נמוכת העוצמה ונותן מענה יזום מראש לאסטרטגיה הפלשתינית.

 

מכתב גלוי לאפי איתם - ברוריה שרון אשדות יעקב איחוד 1.8.04

כשאני שומעת וקוראת את כל הדברים שמתנהלים סביבך, אני יודעת מה עובר עליך, יותר מזה, אני יודעת מה עובר על בנך: הפליאה  כיצד מעיזים אנשים שלא בדקו את העובדות לספר שקרים על האב ועל הבן! העוול  כיצד מעיזים אלה שכן שיודעים את העובדות, לעשות עליהן מניפולציות כדי לשרת את מטרותיהם!

 

מה צה"ל ממשיך במבצעים כשהנסיגה, לכאורה, קרובה? - עמוס הראל הארץ 8.3.04

אם יש דבר שהצבא, כרגע, חושש ממנו זה חזרה על דימויו בעיני הערבים, בעקבות הנסיגה מלבנון, כמי שברח כשזנבו בין רגליו...

 

מה הוא מבין? - אורית לבנין דגני מכתבים למערכת "7 ימים" ידיעות אחרונות 13.2.04

ממתי רמטכ"לים ושרי ביטחון מבינים בסכסוכים?

 

גנרלים, לא מדינאים - יעל פז-מלמד מעריב 12.2.04

צריך להפסיק להתייחס אל אנשי הצבא כאל מבינים גדולים בקביעת המדיניות. הם גם טעו והטעו, וגם מספקים הערכות סותרות, בתוך פרק זמן קצר.

 

תחושת ה"ביחד" תטביע אותנו - משה ו', סרן (מיל') הארץ 8.1.04

המפקד בצבא אינו יכול לתבוע לעצמו את הזכות ללמדנו מהו מעשה מוסרי. כשלת, כך כתבת, כשלא חידדת אתנו עד תום את משמעותה של אמינות מוחלטת. האמינות המוחלטת שלי ושל ידידי אינם כלפיך, אלא כלפי עתידה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית.

 

מכתב הטייסים - יונתן שפירא אוקטובר 2003

שלום ובוקר טוב, אני יונתן, מיוזמי וחותמי מכתב הטייסים. עד לפני כמה שבועות טייס ומוביל מבצעי בטייסת מסוקי "בלק-הוק" של ח"א. בערב יום כיפור האחרון, נקראתי לשיחה עם מח"א, בה הוא הודיע לי על הדחתי, יותר אינני טייס בחיל האוויר הישראלי וזאת משום שהודעתי כי לא אסכים לקחת חלק בבצוע פקודות לא חוקיות ולא מוסריות.

 

הפתרון: צבא צעיר ושכיר - אורטל אלפרט ואבי פיקאר הארץ 19.3.03

גיוס חיילים משוחררים לקבע והעסקת חברות אבטחה יפתרו את בעיית המילואים.

 

מכות? חיילים שלנו? לא יכול להיות - עמירה הס הארץ 19.3.04

בטלפון זה נשמע כמו קולו של נער צעיר מאוד, אולי תלמיד תיכון. אבל לא, זה חייל, שמשרת איפה שהוא בגדה המערבית. ביישן, הססן, מתנצל שאולי מפריע, אבל משהו נורא מטריד אותו. חיילים ביחידה שלו הכו "מכות רצח" שני פלשתינאים שהם עצרו באותו יום ושאותם הביאו לבסיס, סיפר.

 

התקציב המבוזבז בביטחון - דני רשף מושב חוסן 13.3.03

מבנה צבא היבשה הנוכחי בצה"ל עוצב בעיקרו כלקח ממלחמת יום הכיפורים ב-1973... צה"ל ומדינת ישראל מצוידים, באופן מובהק, בעוצמת יתר גדולה ויקרה מול האיום בהתקפה יבשתית משוריינת ומאידך התגלו סדקים בהיערכותה אל מול מטרד העימותים נמוכי העוצמה המאפיינים את אזורנו כמו גם את שאר העולם בעשור האחרון.... 

 

לקצץ בביטחון עכשיו - דני רשף מושב חוסן 20.2.03

כדי להימנע מקריסה חברתית, בריחת מוחות והתדרדרות קשה יש לחדש את הצמיחה הכלכלית כמעט בכל מחיר. ללא צמיחה לא ימצא מחר הכסף לביטחון. לכן דווקא ראשי מערכת הביטחון...צריכים להבין את חשיבותו המכרעת של קיצוץ תקציבי רחב ויש היכן לקצץ גם במערכת הביטחון.

 

דגל שחור, דגל כחול-לבן - שולי דיכטר הדף הירוק 13.2.03

לאחר פרוק הפלמ"ח הוקמה חטיבת הנח"ל כנחמה-פורתא לתנועת ההתיישבות. אבל עכשיו גם ההתיישבות מתפרקת. אז במקום לבזבז את הזמן בגידול עגבניות - גדודי הנח"ל  "עושים את העבודה" בחברון ובעזה. לאמור - הפלמ"ח פורק, אבל הוא חי, נושם, ובעיקר בועט. בחברון ובעזה. 

 

מהצבא לפוליטיקה - הדר ליפשיץ  7.11.02

בדיקת סיכויי הצלחתו של שאול מופז במשרד הביטחון ובפוליטיקה, מחייבת מבט בקודמיו, הרמטכ"לים בכלל וקצינים בכירים בפרט, אשר הצטרפו לפוליטיקה. בחינה שכזו מגלה כי כל הרמטכ"לים, ללא יוצא מן הכלל, לא הרימו תרומה משמעותית לפוליטיקה.

 

מאמרים נוספים בנושא: מה-9.3.01 עד ה-11.9.02