צומת זיו

איתי לירון, חיפה, 9.5.02

 

אז סוף סוף, אחרי חודש של דחיות, אני ואחותי יצאנו לחלק פלאיירים בצומת של זיו (חיפה), ביום חמישי בין ארבע לחמש אחה"צ.

 

קיבלנו מעט מאוד תגובות - אנשים היו די אפתיים. אולי בגלל שלא היו כל כך פיגועים בזמן האחרון, ואולי בגלל השעה (לאף אחד אין כוח כשהוא חוזר מהעבודה או סתם בסידורים). במעט התגובות שהיו, נראה לי שהיו יותר תגובות אוהדות.

 

כרגיל, גם כאן חזרה התלונה הרגילה שהפלייר לא ברור (חילקנו את הפליירים הישנים). כשהסברנו לאנשים את הקווים הכלליים, הם יותר הבינו.

 

ראויה לציון תגובה אחת שקבלנו (במשך בערך שעה) מימני משכיל, מתורבת, מעונב ומחויט. מה שהפתיע אותנו לא היה משפטים כמו "רק ג'נוסייד [מילה שהוא השתמש בה] יפתור את הבעיה", "צריך לגרש את כל הערבים" ו"צריך לפתוח במלחמה עכשיו, להכריע את הצבא המצרי ולגרש למצרים את כל הפלשתינים" (באותה נשימה הוא גם הוסיף עוד משפט ידוע "אם אתם רוצים להתאבד תתאבדו לבד, למה להרוג גם אותי?"). כשהוא אמר את זה, זה אפילו נשמע מאוד קל: "אתם טיפשים ולכן אתם לא יודעים, אבל אם הייתם קוראים הייתם יודעים שלכל צבא יש נקודת [משהו] ושכל מה שצריך לעשות זה רק להביא אותו לנקודה הזאת, וזהו! ניצחנו במלחמה!" את המשפטים האלה כבר התרגלנו לשמוע בארץ. מה שהפתיע אותנו היה דווקא משפטים אחרים שהוא אמר: "אני תמיד צודק, ואתם טיפשים, ואתם תמיד טועים" "אתם לא קוראים בכלל שום דבר, ואין לכם לא דעת - ולא ידע!" "בטח, לא קראת את [שם גרמני שאני לא זוכר] זה ברור - אתה אפילו לא יודע לקרוא". במשך כל השיחה הוא ניסה לתת דוגמאות מימי הביניים על כמה שהגרמנים הצליחו להרחיב את המדינה שלהם במשך 1000 שנים של מלחמות בימי הביניים (איזה כיף זה מלחמות בימי הביניים - כמעט כמו דיסנילנד!), שאפילו השוויצרים עשו טבח עם, ועוד סיפורים על הרייך הראשון השני והשלישי.

המשפט שהגיע בסוף השיחה הבהיר כמה דברים: "אבל ברור שכולם תמיד טועים ואני תמיד צודק. ואת יודעת למה אני תמיד צודק? כי לי, יש 170IQ - וזה מדוד!"

אמר והלך.

 

בדיעבד - חבל מאוד שהתווכחנו איתו. הוא נורא רצה להתווכח - הוא נשאר בערך שעה (והלך רק כשאנחנו התחלנו להתקפל) והיה להוט להראות לנו כמה הוא חכם, משכיל ומכיר את אירופה בימי הביניים. אני חושב שהוא התווכח בשביל זה, ולכן היה טוב יותר אם היינו משאירים אותו כמו שהוא הגיע - מת להוכיח לכולם שהוא שווה משהו, בלי שום הזדמנות לעשות את זה. אנשים שחושבים שהם תמיד צודקים אין מה להתווכח איתם. צריך פשוט להנהן בחיוך ולהתעלם בנימוס. לא כדאי גם לתת להם למשוך את השיחה (במידה וכן החלטתם להתווכח) לתחומים שהם חזקים בהם, שאלה קשורים ישירות לכאן.