26.4.02

 

צומת חורב - חיפה

 

 

ביום שישי האחרון החלטנו לעשות מעשה ולאייש את צומת מרכז חורב בחיפה, המאופיין כבר זמן ארוך בנוכחות מסיבית של פעילי ימין ("ישע זה כאן").

 

עמדנו בצומת כשעתיים, שתי נשים עם שלט אחד, לקראת הסוף הצטרפה אלינו אמיצה שלישית. חילקנו פליירים ומדבקות ושוחחנו עם עוברים ושבים. להלן סיכום, מסקנות ושאלות, ונשמח לשמוע דעתכם:

 

1.    פעילות זו, גם בהרכב כזה מצומצם, היא חשובה מאוד! יש לה משמעות גם בחיזוק קבוצת אנשים לא קטנה שנראה שצמאה לפעילות כזו (מודאגים שלא יודעים מה לעשות), וגם (אמנם בהיקף קטן יותר) בשינוי עמדות של כאלה שלא בטוחים שזו הדרך הנכונה אבל פתוחים להקשיב.

 

2.    בכל זאת, חשוב שיבואו יותר אנשים! חשוב להראות נוכחות יותר מסיבית, זה גם תורם לחיזוק דעת הקהל, וגם מאפשר יותר פעילות.

 

3.    האנשים שעברו בצומת התחלקו, בצורה גסה, לשלוש קבוצות:

כל מי שפתוח לדיון – ברמה כזו או אחרת של תמיכה: אלה קיבלו חומר קריאה ועם חלק מהאנשים התפתחו גם שיחות מעניינות. זה בפירוש המקום לעשות שינוי בדעת הקהל ולגייס עוד אנשים לתנועה.

אלה שבאים, צועקים והולכים ("אתם מתביישים להגיד את האמת, ומסתתרים מאחורי המסר השקרי שלכם! אבל אני יודעת את האמת!!" – אמרה  והלכה, וזה ציטוט די מדויק) מהווים מיעוט קטן ולא היו פתוחים בכלל לשמוע. חבל, אבל נראה שאין מה לעשות.

קבוצה די גדולה של אנשים שלא מוכנים לשמוע, לא מתוך התנגדות לרעיון אלא מתוך איזה ויתור, פחד להשתייך לרעיון וכו'. מה עושים איתם?? שמענו כל מיני תירוצים- גם טכניים כמו "אין לי זמן", "ניירות זה לא בשבילי" (הצענו מדבקות, אבל גם זה לא התאים...), גם יותר מהותיים כמו "זה לא הזמן", "זה לא מעשי" וגם הרבה שפשוט מורידים את העיניים כדי שחלילה לא נדחוף להם נייר ליד, או עושים את תנועת הביטול הזו, שכל מי שעמד בצומת בוודאי מכיר! אז אם יש רעיונות הם יתקבלו בברכה.

 

חשוב לשנות את המסר על השלטים, וכן על החומר הכתוב והמדבקות: הכותרת הראשית צריכה להיות "מתכנסים למדינה יהודית ודמוקרטית" ובקטן את "מסיימים את ששת הימים". נדהמנו לגלות שיש מספר אנשים שמפרשים את "מסיימים את ששת הימים" במובן המלחמתי, דהיינו, לגמור את מה שהתחלנו במלחמה. כמו שגם אמרנו, יותר קל לאנשים להזדהות עם המסר של מדינה יהודית ודמוקרטית, ולא להתחיל ישר מפינוי השטחים.

 

חשוב לתרגם את החומר לרוסית. אני אנסה לדאוג לכך השבוע, ולהפיץ למי שמעוניין.

 

חשוב לשתף פעולה עם תנועות שתומכות באותו רעיון, כגון הח"צ. צריך להעלות גם את המסר הביטחוני, חיזוק הביטחון האישי באמצעות הפרדה.

 

צריך לבוא מאורגנים טכנית: להביא מקלות וחבלים לקשור את השלטים (זה מפנה את הידיים לחלוקת ניירת, וגם יותר קל לשכנע ככה...). כדאי לשקול גם "פעילות שיווקית תומכת": מוסיקה (ר' מסע הבחירות של קלינטון), עוגיות, זה אולי לא רציני אבל מושך אנשים להתקרב. מה דעתכם?

 

כולם מוזמנים להצטרף ביום שישי הבא! לתיאום ניתן להתקשר עם דורית או עם תמי.