פגישה עם חיים רמון

 

דני רשף, מושב חוסן 28.10.05

 

ביום חמישי 27/10/2005 בשעה 13:40 התקיימה פגישה בתל אביב בינינו, חיימי שניידר, ברוריה שרון, דני מור ואנוכי עם חיים רמון.

 

מטרת הפגישה היתה להשפיע על השיח הציבורי.

 

הצגנו את עמדתנו שמאז ההתנתקות לפני חודשיים חזר השיח הציבורי להשתמש במונחים של ימי 'אוסלו'. לנמק ולהצדיק מהלכים באמצעות פרשנות לחברה הפלשתינית. המונח 'יהדית דמוקרטית' נעלם לגמרי. ביקשנו מחיים רמון שמרבה להתראיין לחזור ולאושש את המושג ולהשתמש בו.

 

חיים רמון לא הסכים עם דעתינו הוא טען שהמונח 'יהודית דמוקרטית' הוא מובן מאליו, מקובל ממילא על כולם והויכוח מתמקד בדרך ובטקטיקה. יש המאמינים בדרך המו"מ כמו יוסי ביילין ויש אחרים, כמוהו, המאמינים ב'התנתקות ב'. לכן לדעתו צריך לדבר רק על הטקטיקה ולנמק רק את 'התנתקות ב'.

 

לא הגענו להבנה והסכמה.

 

תחושתי האישית והלא מנומקת שלא היה לחיים רמון ברור בכלל למה ביקשנו את הפגישה.

 

 

 

 

שוב מאבדים את המטרה

 

דני מור, שער הגולן, 28.10.05

 

בפגישה שהתקיימה ביום חמישי ה-27.10.05 בין השר חיים רמון ונציגים מהיום השביעי (דני רשף, ברוריה שורן, חיימי שניידר ודני מור) ביקשנו מחיים רמון שיחזיר לתקשורת את השיח על "מדינה יהודית דמוקרטית". לדעתו של חיים רמון כל המפלגות בישראל שואפות למדינה יהודית דמוקרטית רק הדרך אליה שונה.

 

חיים רמון אמר לנו שהוא פועל לשכנע את חברי הכנסת של מפלגת העבודה שיתמכו בהמשך ההתנתקות ומבקש מאיתנו לפעול למען התנתקות-2 ולשכנע חברי כנסת במפלגת העבודה בצדקת ההתנתקות החד-צדדית.

 

אנחנו אמרנו שלמרות שכולם שואפים למדינה יהודית דמוקרטית בדרכים שונות זה לא כל כך ברור ומובן מאיליו ובעיקר לא ברור לכולם איך מדיניות ההתנתקות מובילה לכך.

 

הוספנו ואמרנו: שממשלתו של אריק שרון ממולכדת ואינה יכולה לדבר ולפעול למען המשך ההתנתקות, כך שנוצר חלל בשיח הציבורי שמתמלא על ידי הימין הקיצוני והשמאל הקיצוני כמו בימי אוסלו ותחילת האינתיפאדה.

 

בנוסף ל"מדינה יהודית דמוקרטית" שנעלמה מהתקשורת בחודשיים האחרונים נעלמת גם תוכנית ההתנתקות ובכלל לא בטוח שההתנתקות תימשך בזמן שהאמריקאים דורשים מאיתנו לעזור לאבו מאזן ולפתוח את המעברים לתנועה חופשית של פלשתינים.

 

לא הרגשתי שחיים רמון השתכנע בצורך לדבר על מטרת ההתנתקות מהפלשתינים.

 

אני חושש שהמטרה לשמה קמה ומתקיימת מדינת ישראל  כמדינה יהודית דמוקרטית, שהיתה כל כך ברורה בימיו של בן גוריון ונעלמה לחלוטין עד לפני שנה כאשר שימשה להסביר את מדיניות ההתנתקות, שוב הולכת ונעלמת. שוב ממשיכים לדבר על ביטחון, כלכלה, חברה ועוד דברים חשובים אך ללא מטרה ברורה אנחנו שוב שוקעים בבוץ הפלשתינים ללא רצון ויכולת להתנתק מהם.