מאירופה באהדה

 

הבדלי התפישות בינינו לגבי הדרך לבניית שלום אינם מטשטשים את מה שקושר אותנו יחדיו, ובראש ובראשונה ההיסטוריה. לעולם לא נשכח את הטרגדיה של השואה

 

כריס פאטן, וואיינט, 28.10.02

 

האיחוד האירופי משתית את יחסיו עם ישראל על הצורך לאפשר למדינה זו לחיות בשלום בתוך גבולות מוכרים מבחינה בינלאומית, חופשית מאיום הטרור. האיחוד האירופי גינה ומגנה טרור באופן מוחלט. אנו עומדים על כך שהרשות הפלסטינית תנקוט את כל האמצעים שבידה לעצור התקפות נתעבות על ישראלים חפים מפשע, ולהביא את האשמים למשפט. השגת שלום היא משימה דחופה, אך השלום לא יושג בהכאת הפלסטינים, בהשפלתם ובהכנעתם. להפך, ישראל תזכה בשלום בר-קיימא ובהכרה מלאה של כל העולם הערבי רק כאשר הפלסטינים יחושו שגם הם זוכים בכבוד הראוי ויכולים לנהל את חייהם במדינה דמוקרטית ובת-קיימא שגבולותיה מוכרים מבחינה בינלאומית.

 

הבדלי התפישות בינינו לגבי הדרך לבניית שלום אינם מטשטשים את מה שקושר אותנו יחדיו, ובראש ובראשונה ההיסטוריה. לעולם לא נשכח את הטרגדיה של השואה. אנו מכירים בתרומה העצומה של התרבות היהודית לחברה שלנו, ורואים בישראל דמוקרטיה בוגרת, היחידה באזור. העוצמה הבסיסית של יחסי שני הצדדים משתקפת בהסכם ההתאגדות התקף זה שנתיים. יש בו פוטנציאל להביא את שיתוף הפעולה בינינו לרמה שאין לה אח ורע באגן הים התיכון.

 

הסחר בינינו, רכיב חשוב בצמיחה הכלכלית של ישראל, גדל בהקיפו פי 3 מראשית העשור הקודם. כשליש מהיצוא הישראלי מגיע לשוקי האיחוד האירופי (וכ-40% מהיבוא הישראלי מקורם באיחוד האירופי). עם השלמת הצירוף של 10 חברות חדשות לאזור, ב-2004, ההזדמנויות ליצוא הישראלי יגדלו עוד יותר.

 

רוח היזמות האגדית של אנשי העסקים בישראל, כוח העבודה המיומן שלה ורמתה הטכנולוגית המתקדמת עושים אותה לכלכלה מודרנית ותחרותית. החלטת ישראל לאמת נורמות ותקנים תעשייתיים הנהוגים באיחוד האירופי, השיפורים שהונהגו במדיניות המוניטריות והפיסקלית שלה ושיתופה ברשת הענפה של גופי מחקר, אוניברסיטאות וחברות המעורבות בתוכניות מחקר כלל אירופיות – כל אלה מגבירים את פוטנציאל השילוב המופלא של כלכלותנו. אנו מחויבים להקמת אזור סחר חופשי עם כל ארצות הים התיכון עד 2010. גם בעתות משבר התעקשנו על זכותה של ישראל להשתתפות מלאה בתהליך זה.

 

תמיכתנו במדינה פלסטינית אינה סימן להתמעטות האהדה לישראל. להפך, יסודה בהכרה שפיתוח אזורי חיוני לא רק לשגשוגה של ישראל אלא גם לביטחונה, שאף מדינה אינה יכולה לפרוח בלב שכנים עוינים ורמת פיתוח נמוכה. מצוקת הפלסטינים משרתת את אלה המבקשים לפגוע בישראלים חפים מפשע. לפיכך, העזרה של האיחוד האירופי לאוכלוסייה הפלסטינית מונעת העמקה של התוהו ובוהו ומוסיפה לביטחונה של ישראל. הכסף שאנו מזרימים לרשות הפלסטינית הוא גם מנוף המשמש אותנו להאצת הרפורמות החיוניות בתוכה.

 

כפי שאנו מגנים ללא סייג טרור נגד ישראל, אנו מגנים גם את השימוש המוגזם שישראל עושה לעתים בכוחה – הריגות ללא משפט וענישה קולקטיבית שאינן יאות לדמוקרטיה כישראל. קראנו להפסקת ההתנחלויות בגדה המערבית ודרשנו מכל הצדדים בסכוך לכבד זכויות אדם לאחר שלמדנו מהפרק האפל בהיסטוריה שלנו על מרכזיותם של חירות הפרט וכבודו בחיפוש השלום.

 

אין זו רק דעתנו. במסגרת "הקווארטט", המשותף לנו, לארה"ב, לאו"ם ולרוסיה, אנו מתווים "מפת דרכים" מוסכמת לצעדים שישראל והפלסטינים צריכים לנקוט עד 2005. לאחר שנתיים של אלימות קשה, אולי דווקא גורמים מבחוץ יכולים לעזור ביציאה מהמבוי הסתום.

 

אירופה רואה את ישראל כידידה ושותפה חשובה. אנו רוצים שזו תהיה תחושת ישראל כלפי אירופה. נמשיך לפעול כדי להביא לישראל עתיד בטוח ומשגשג, בשלום ובשיתוף פעולה עם שכנותיה. האינטגרציה האירופית מראה שפשרה ופיוס אפשריים גם לאחר דורות של דעה קדומה, מלחמה וסבל.

 

הכותב הוא נציב האיחוד האירופי ליחסי חוץ.

 

 

 

 

אתה מבין, גם אנחנו למדנו לקח מההיסטוריה

 

אסף, תגובה בוואינט, 28.10.02

 

למדנו כי לא ניתן לסמוך על אירופה אתם תמיד נוקטים במדיניות של בת יענה ומתעוררים רק אחרי שהאמריקאיים באים לחילוץ (ע"ע מלחמת העולם השנייה, הראשונה, בוסניה, מלחמת המפרץ) זאת ועוד, יש לכם עסקי מוות עם הנוראים במשטרים, תמיד אלו חברות גרמניות,צרפתיות, שוויצריות ושאר ארצות ה"תרבות" אשר מסייעות, מממנות ותורמות לפיתוח כלי השמדה המונית בעירק, סוריה, לוב וכיו"ב.

 

בנוסף, תושבי אירופה נוקטים בצביעות הנובעת מאנטישמיות טהורה כאשר הם יוצאים נגד ישראל כמסווה לשנאת יהודים.אתם מבקרים אותנו בחריפות ובחוסר הגינות על הפרות זכויות אדם בשטחים (שאכן מתרחשות ויש להילחם בהן בחריפות), אך אינכם פוצים פה או מפגינים אל מול שגרירויות ערב שברובן הן דיקטטורות מושחתות ורקובות בהרבה מישראל וזכויות אדם בהן שייכות לשליט בלבד.יש לו זכות להשמיד, להרוג, לאנוס ולאמלל את מי שהוא רוצה ללא משפט חוק וסדר.

 

המוסר שלכם תלוי במחירי הנפט ונמדד בחביות.

 

אתם לא אויבינו אך בטח לא ידידינו.

 

אתם נוקטים בהתנשאות מתחסדת כלפי ארה"ב ותרבותה ובגישה קולוניאליסטית כלפי ישראל, איך אתם מצפים שנתייחס אליכם ברצינות?

 

בואו נשמור על הסטטוס-קוו, אתם תמשיכו בעסקיכם עם מדינות האיסלאם הקיצוני, עד שחרבם תונח על צווארכם אל דאגה,ארצות הברית, אוסטרליה, בריטניה ואולי גם אנחנו נבוא שוב להציל את חירותכם העלובה.

 

זהו ידידי, הלקח ההיסטורי האמיתי.