לסגור מיד, הכל

אורנה שמעוני, Ynet, 4.6.01

 

צריך לסגור את ארצנו בפני הפלסטינים. לא להטיל סגר עליהם. להיסגר מפניהם. זה יהיה בוודאי זול מהתמיכה הממלכתית שתידרש למשפחות שכולות נוספות אם לא נסגור

 

לחצתי לא מכבר את ידו של ערפאת. אינני יודעת היכן להסתיר את ידי. אמרתי שאני מוכנה לדבר עם השטן כדי שלא יהרגו את ילדי. כל זה לא עזר. 19 צעירים נרצחו ומשפחותיהם שקעו למצולות. עוד עשרות צעירים ומשפחותיהם פצועים לכל החיים.

 

צריך לסגור את ארצנו בפני הפלסטינים. לא להטיל סגר עליהם. להיסגר מפניהם. לא לתת לרוצחים להיכנס ולרצוח בנו יום יום. איננו יודעים מי הרוצחים, ולכן אין לאשר כניסה לשום פלסטיני – בשום תואנה. לא בתואנת הצורך שלהם לעבוד לפרנסתם, ולא בתואנת העבודה הזולה המיועדת להעשיר אותנו. לא בתואנת אם לא ניתן להם עבודה נגרום לרעב אצלם ונגביר את המוטיבציה שלהם להפוך לשונאים ולרוצחים. לא בתואנת אין דרך לסגור הרמטית.

 

אין אמנם יכולת לסגור 100% אבל אין הכרח להישאר בסגירה של 0% (ובאחוזים גבוהים של פצצות וחיות קטלניות). נסגור ככל האפשר ולא נחסוך בכספים. הסגירה תהיה בוודאי זולה מהתמיכה הממלכתית שתידרש למשפחות שכולות נוספות אם לא נסגור. נסגור ונתאמץ למצוא פתרונות לאזורים קשים לסגירה. נצמצם את האזורים האלה ולא נשאיר הכל פרוץ רק משום שאי אפשר לסגור הכל.

 

אשר לסכנת הרעב שתרחף עליהם, אזכיר הצעה שהעלה אחד המתנחלים לפני כחודש בעקבות פיגוע קשה. אחרי הסגר, אמר, נמטיר עליהם מזון ותרופות במקום פצצות. מזון, לא רק לאלה העובדים עכשיו אצלנו. תרופות, לא רק למי שמקורב לשולחנה של הרש"פ. נוכל לגייס לכך תמיכה בינלאומית נרחבת, ואולי גם משקיעים שיקימו מפעלים ויעסיקו בהם עובדים פלסטינים בלי לתת להם דריסת רגל אצלנו. וכמובן, הסגירה אינה מחייבת ניתוק של אספקת החשמל או קווי חיים אחרים שאינם תלויים בשערים פתוחים.

 

ההומניות שלנו בהסרת סגרים לא עודדה עד כה שום הושטת יד פלסטינית לשלום.

לא צמחה ממנה הבנה פלסטינית שצריך להגיע לפשרה, לחיים של שני עמים זה בצד זה בכבוד הדדי. גם ההצעות מרחיקות הלכת של אהוד ברק לא הספיקו. בצד השני ממשיכים לתבוע לא רק את ירושלים ואת זכות השיבה אלא את עצם חיינו.

 

אנו זקוקים להגנה עצמית.

פעולות תגמול או צעדי  ענישה בעקבות הרג של אזרחים ישראלים אינם מספקים את ההגנה העצמית הזו ואת ההרתעה הדרושה. פעולות סודיות וחכמות הפוגעות ברוצחים הן מענה חלקי בלבד. פעולת ההגנה הטובה והצודקת ביותר היא סגר הרמטי של מדינת ישראל בפני תושבי השטחים. הטלת סגר כזה לא תמנע את המשך המאמצים להשגת הסדר מדיני. אדרבה, מכיוון שהיא תצמצם את הטרור היא תקל על ההידברות.