יוזמה חדשה של מזכ"ל האו"ם להפסקת-אש ולחידוש המו"מ

 

תוכניתו של ענאן מורכבת מ-3 שלבים עיקריים: שלב פלשתיני ושלב ישראלי מקבילים - ושלב ישראלי נוסף אחרי חודש

 

בן כספית, מעריב, 25.10.01

 

 

מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, גיבש יוזמת שלום חדשה, שמטרתה להביא להפסקת-אש בין ישראל לפלשתינים ולחידוש המו"מ המדיני.

 

הצעתו של מזכ"ל האו"ם כבר הועלתה על הכתב ועותק ממנה הגיע לידי מעריב. כותרתה: "הצעה לחידוש המו"מ המדיני במזרח-התיכון". לצורך יישום הצעתו, מתכוון ענאן להקים גוף פיקוח בינלאומי שיורכב מנציגים אמריקנים, אירופים ואנשי האו"ם, וילווה את כל תהליכי הפסקת-האש וחידוש המו"מ. ענאן כותב ביוזמתו, שכבר הועברה לגורמים דיפלומטיים בכירים, כי זוהי ההזדמנות האחרונה להפסקת האלימות במזרח-התיכון וכי יש לסייע לצדדים להיחלץ ממעגל האלימות וחוסר האמון אליו נקלעו.

 

ביוזמתו של ענאן שלושה שלבים עיקריים: השלב הפלשתיני הראשון, בו אמורה הרשות הפלשתינית לבצע פעולות מיידיות; השלב הישראלי הראשון, בו אמורה ישראל לבצע פעולות מיידיות; והשלב הישראלי השני, שיתקיים כעבור חודש ימים, במסגרתו תבצע ישראל פעולות נוספות במידה שיוכח כי הפלשתינים עמדו בחלקם. על פי ענאן, ההכרזה על כל הפעולות, כולל פעולות השלב השלישי, תתבצע בו-זמנית, עם תחילת המהלך. כך תיווצר המחויבות הישראלית לפעולה, אך זו תתבצע אחרי שהפלשתינים יבצעו את חלקם.

 

בשלב הראשון, הפלשתינים יחדשו את שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל (בפיקוח אמריקני ובינלאומי), ימנעו אלימות נגד ישראלים, יעצרו את כל המבוקשים והטרוריסטים ויבהירו לאוכלוסייה כי כל מעשי הטרור והאלימות אסורים ומנוגדים לאינטרס הלאומי. הפלשתינים ימנעו ירי כלשהו משטחם לעבר ישראלים, כולל התנחלויות, ויחדשו מאמציהם (בשיתוף מומחים בינלאומיים) לזהות, לגנות ולאסור הסתה בכלי התקשורת. הפלשתינים, בתיאום עם הוואקף, יימנעו מכל מעשה שיתפרש כאיום על מקומות הקדושים ליהודים, בעיקר בירושלים. בסיוע מומחים אירופים הם יפעלו להקמת שרשרת פיקוד והיררכיה ברורה וסמכותית של כל כוחותיהם המזוינים.

 

בשלב הראשון, ישראל תסיר את הסגר הפנימי על הערים הפלשתיניות ותשיב את חופש התנועה בין מרכזי האוכלוסייה. ישראל, בשלב הזה, תעביר לפלשתינים תשלום ראשון - מחצית מהכספים המגיעים להם מהפרשי המס, על פי קביעת מומחי הבנק העולמי. ישראל תחל בהסגת כוחותיה למצב בו היו לפני פרוץ המאורעות. נסיגה זו תושלם בתוך שבועיים מיום חתימת ההסכם. ישראל תבטיח כי כוחות הביטחון שלה והמתנחלים יפסיקו להרוס מבנים, כבישים, מטעים ואזורים חקלאיים פלשתינים, תמנע כל מעשי אלימות מצד מתנחלים כלפי פלשתינים ותעצור ותשפוט את אלה שיעברו על כך.

 

השלב המאוחר, בו אמורה ישראל לבצע מטלות נוספות, חודש לאחר חתימת ההסכם (וכפוף למילוי המחויבויות הפלשתיניות), יכלול השלמת נסיגה, השלמת העברת הכספים, הקפאה מוחלטת של ההתנחלויות וחידוש התהליך המדיני.