כשהאיוולת כבשה את צה"ל

 

בן-דרור ימיני, מעריב, 31.10.03

 

 

משהו רע עובר עלינו. משהו שצריך להדיר שינה. זה לא עניין של עמדה. אפשר להיות אפילו מהמחנה המתנגד להבנות ז'נבה או למסירת מילימטר אחד מהשטחים, ועדיין להיות אזרח חרד.

 

לאף אחד, אנחנו כבר יודעים, אין פתרון קסמים ליציאה ממעגל הדמים. האויבים שלנו מתים, נפצעים, מושפלים, משלמים מחיר אדיר, בכל מובן אפשרי, אבל לא מוותרים. אנחנו נוקטים נגדם בכוח, עוד כוח, הרבה מאוד כוח, אבל כוח הם לא מבינים. זו עובדה. זו לא עמדה. לא, הם בוודאי לא צודקים. המאבק שלהם, לפחות של חלק ניכר מהם, הוא לא להפסקת הכיבוש, אלא לחיסול מדינת ישראל.

 

אבל עדיין, משהו רע מאוד עובר עלינו. רק לפני כמה חודשים אמר האלוף דן חלוץ, שהוא ישן טוב בלילה. נעזוב את הוויכוח הפוליטי על ההתבטאות. הוא פחות רלבנטי. אמא פולנייה אמרה פעם שלא כל מה שחושבים צריך לומר. חלוץ, באיוולתו, ביצע פיגוע תדמיתי לישראל, וסיפק עוד תחמושת למסע העלילה והתעמולה נגד ישראל. וכי הוא לא הבין שזה בדיוק מה שיקרה?

 

רק לפני כמה חודשים, וכמה שבועות לפני כן, וכמה שבועות אחרי כן, אמרו הרמטכ"ל, וענו לו כמו תוכים כל מיני בכירים ואלופים, ש"צה"ל ניצח". עבר ו שבועות, עברו חודשים, והדברים הללו נשמעים כל כך אוויליים. כל כך מנותקים. על איזה ניצחון בדיוק הם מדברים? ומי נזכר עכשיו שלא רק שצה"ל לא ניצח, אלא שהמצב הולך ומידרדר? כן. הרמטכ"ל. בוקר טוב בוגי.

 

ראש אמ"ן, אלוף אהרון זאבי-פרקש, שמתעקש להצטרף למצעד האיוולת, סיפק גם הוא כותרת משלו: "עדיף שאמהות פלשתיניות יבכו". למה צריך ניסוח כל כך דמגוגי? למה כל כך קשה לו להגיד שהוא מצטער על כל אמא פלשתינית שבוכה? למה לספק תחמושת לעלילות נגד ישראל? גם הוא, איש המודיעין, לא מבין איזה נזק הוא גורם?

 

הכתובת על הקיר. היא נצבעת שוב ושוב באדום, אבל מצעד האיוולת, כן, איוולת, לא עושה סימנים שהוא הולך להיפסק. נכון, אתם אמורים, אם היינו מדינה מתוקנת, רק לבצע מדיניות. אבל כולנו יודעים שזה כבר מזמן לא כך. יש לנו ראש ממשלה עייף וטרוד. יש לנו שר ביטחון שלא הפסיק להיות רמטכ"ל, ולכם יש צ'ק פתוח לצעידה במדרון. ואתם צועדים.

 

אני לא חבר במסדר האשליות. הפלשתינים, גם אם לא כולם, רוצים לזרוק אותנו לים. אבל דבר אחד ברור: ככה לא מנהלים מלחמה. לא צריך להיות בשביל זה מומחה לביטחון. צריך להיות בשביל זה סבתא על גלגלים שאף פעם לא ראתה רובה מקרוב. כששומעים את מצעד התגובות האחידות שלכם אחרי פשלה, ועוד פשלה, אנחנו מאזינים בעצב. הזהו צה"ל?

 

אתם רוצים שנמשיך? בבקשה. כל מי שהיה במחסום בשטחים יודע שעשרות צעירים עוקפים מהצדדים. המחסומים נועדו בעיקר לקשישות, לנשים בהריון, ולכאלה שקשה להם לקפץ על הגבעות. גם המפקדים הזוטרים רואים את העוקפים, אבל טוענים שהמפקדים שמעליהם מתעקשים להחזיק את המחסום. עניין של שגרה מטמטמת. אחרי ששמענו מה אומרים מפקדים בכירים, כמו מקהלה אחידה, על כוח ועוד כוח, אז אנחנו דואגים. זה הצבא החכם שלנו?

 

אז איך בדיוק אתם ישנים טוב בלילה, כאשר כל הנתונים מצביעים על כך שהשתלטה עליכם קונספציה של כישלון, שמעמידה בצל אפילו את הקונספציה המוטעית של יום כיפור? איך בדיוק אתם ישנים בלילה, כאשר אחרי כל הצהרת שביעות רצון שלכם מגיע עוד פיגוע שמרסק לנו את הבטן? איך אתם ישנים בלילה, כאשר כל כך הרבה צעירים בוגרי אינתיפאדה בורחים מהארץ? זה הניצחון?

 

ערפאת לא רוצה מדינה. הוא כבר דחה הצעה לקבל מדינה. ערפאת רוצה עוד מאחזים ועוד מחסומים, כי זה מה שמחזק אותו, וזה מה שמחליש אותנו. ערפאת גורר אותנו לבוץ של מלחמת גרילה. שם, רק שם, הוא יודע לנצח. לשם כך יש לו את החמאס והג'יהאד והתנזים. ויש לו את מפקדינו המהוללים, שנגררים בדיוק לביצה שאליה גורר אתכם האיש הרע הזה. אתם רוצים שנספור לכם כמה פעמים אמרתם שאו-טו-טו הוא יורד מהבמה, שהפלשתינים נשברים, שהנה הניצחון מגיע, וכל התחזיות שלכם התנפצו?

 

השבוע שמענו זמירות אחרות. הרמטכ"ל, בספין מדהים, שחרר את צה"ל מאחריות, וטען שזה הדרג המדיני. אחרי ששמענו כל כך הרבה הצהרות, של כל כך הרבה אלופים וקצינים בכירים, כולן באותו כיוון, אז קשה לנו קצת לקנות את הסחורה החדשה. הרי בכירי צה"ל חזרו והצהירו שצריך לרמוס את הפלשתינים. הם הבהירו שהם ישנים טוב בלילה ושעדיף שאמהות פלשתיניות יבכו. הם שהראו לדרג הלוחם מה הכיוון. איפה היית אז, רמטכ"ל נכבד? עכשיו אתה נזכר שהפלשתינים הופכים לאויבים הרבה יותר מרים, ככל שהקונספציה שלכם נמשכת? בוקר טוב.

 

קשה, מאוד קשה, לכתוב נגד בכירי צה"ל. מדובר באנשים יקרים. מדובר באנשים שנתנו את עצמם למדינה. מדובר באנשים שמאמינים במה שהם עושים, גם אם הם טועים, והם טועים. אבל כבר היינו בסרט הזה. היינו באופוריה שהם יודעים הכל בכל. שאסור לבקר אותם. שדעתם קדושה. זה עלה לנו אז, ביום הכיפורים ההוא, באלפי הרוגים. אסור שזה יקרה שוב.

 

התוצאות מדברות, מר מופז, מר יעלון, מר חלוץ ומר פרקש. התוצאות. ואחרי כל זה אתם ישנים טוב בלילה. רק בלילה? זה ברור שכדור השינה שלכם חזק. מאוד חזק. הוא מצליח להרדים אתכם גם במשך היום. כל יום.

 

אנא מכם, תתעוררו. לטובתכם. לטובתנו.