תכנית הקנטונים -  "פשעי" אוסלו-הדור הבא

 

מירה ואלדד גת, ירושלים, 21.2.03

 

 

תכנית הקנטונים של אריאל שרון דומה דמיון מפתיע להסכם "אוסלו ב'"  של שמעון פרס. אין פלא שהשניים נמשכים לעבוד שוב יחדיו..

 

טריטוריה:

תכנית הקנטונים מגדירה את הערים הפלסטיניות בתוספת שטח כלשהו סביבן כמדינה פלסטינית זמנית, בשליטת ובריבונות הממשל הפלסטיני החדש.

בתכנית אוסלו ב' הוגדרו שטחים אלה כשטח "אי" בריבונות הרשות הפלסטינית.

מצא את ההבדלים...

 

ניידות, מעברים ורצף:

בתכנית הקנטונים יתאפשר מעבר חופשי, "רצף טריטוריאלי" בין הקנטונים, ע"י מערכת כבישים וגשרים. המעבר לאזור הכפרי ולישראל יהיה בפיקוח ושליטה ישראלית.

בתכנית אוסלו ב'  התאפשרה תנועה חופשית בתוך שטחי "אי" כאשר רוב השטח הכפרי  הוגדר כ-"בי" ו-"סי" בשליטה  ביטחונית ישראלית.

מצא את ההבדלים..

 

בטחון-המלחמה בטרור:

בתכנית הקנטונים מצפה שרון לשיתוף פעולה כלשהו בין המדינה הפלסטינית לכוחות הביטחון הישראלים במאבק בארגוני הטרור. הדבר אינו פוטר את צה"ל מלהיערך בקווים ארוכים פי כמה מגדר ההפרדה המוצעת, ולשלוט על אלפי קמ"ר של שטח, צירים, התנחלויות, ומעגלי הגנה סביב הקנטונים.

בהסכם אוסלו ב'  נקבע כעיקרון שת"פ בין הרשות הפלסטינית לישראל במלחמה בטרור.

מצא את ההבדלים...

 

מה בכל זאת ההבדל בין תכנית אוסלו לתכנית הקנטונים?

מטרת תכנית אוסלו הייתה להגיע תוך מספר שנים  להפרדה בין העמים, בהסכם, תוך סיום הסכסוך.

תכנית הקנטונים תהיה יותר מקובלת על ארגוני הטרור, מאחר והיא מונעת את חלוקת הארץ לשתי מדינות "אמיתיות", אינה דורשת מהם סיום הסכסוך (שהרי המו"מ על הגבולות הסופיים טרם הסתיים) ושואפת להנציח את הפתרון הזמני לתקופה בלתי מוגבלת.

כך משרתת תכנית הקנטונים את מטרתם האסטרטגית ארוכת הטווח  של ארגוני הטרור, שהיא מדינה דו לאומית שתביא לבסוף לפלסטין השלמה!

ארגוני הטרור יכולים להקטין את לחץ הטרור על ישראל, לא משום שנצרבה תודעתם שהטרור לא יכריע את ישראל, אלא להפך, משום שהטרור ניצח: הוא מנע הפרדה בין העמים, מנע את חלוקת הארץ, קואליציית הארץ השלמה ניצחה.

 

קואליציית הארץ השלמה היא שותפות בלתי מודעת בין הימין הישראלי וארגוני הטרור הפלסטיניים, שהסכימו על קווי היסוד הבאים: חזון הארץ השלמה, מניעת חלוקת הארץ, והמשך קיום שני העמים בארץ אחת, ללא הפרדה ברורה, תוך הסכמה שהעמים ישלמו את מחיר  החיכוך לנצח.

 

 

איך יסתיים הניסוי הזה?

תנאי הפתיחה של ההתפרצות האלימה הבאה בין ישראל לפלסטינים יהיו יותר נוחים לפלסטינים:

- תכנית הקנטונים היא מפלצת באנטוסטנית, חסרת סיכויי קיום עצמאי, כלכלי ופוליטי.

- איש אינו מאמין שהאמון, האופטימיות והתמיכה הכספית הבינלאומית, יחזרו לסייע בפריחתה של מדינה פלסטינית זו, לאחר התמוטטות מאמץ אוסלו. 

- כלכלת ישראל, שצריכה לממן את התכנית על הוצאות הביטחון האדירות שלה (פריסה ארוכה ובזבזנית של צה"ל, מתן בטחון לכל ההתנחלויות המבודדות, אחזקת הצירים, הגנה חלקית ושערורייתית לאוכלוסיה החיה בתוך הקו הירוק), לא תצא מהסחרור בו נמצאת זה שנתיים, האבטלה והעוני יגיעו לשיאים, מלווים ביאוש כבד. 

- השייח יאסינים והמרזלים משני ציידי המתרס לא יניחו לאש לדעוך, תוך ניצול אי ההפרדה הביטחונית הברורה.

- האשמה בכישלון התכנית תיפול על ישראל (וארה"ב), מאחר  ואנו היוזמים וההורים שלה.

- הפלסטינים יגיעו לרוב דמוגרפי בתוך 10-15 שנה, ועלולים לדרוש דמוקרטיה, שלטון הרוב תוך השוואת זכויות אזרח  בכל השטח בין הירדן לים.

- העולם, שיווכח שוב בחזרת הטנק הישראלי מול הילד הפלסטיני, יקבל דרישה לגיטימית זו להשוואת זכויות, בדומה למה שהתרחש בדרום אפריקה, ובכך יקיץ הקץ על מדינת הלאום של העם  היהודי.

 

מה ניתן לעשות?

תוצאות הבחירות בישראל מהוות מפלה לחסידי הדרך האחרת, שהיא: גדר הפרדה, היפרדות, קיצור קווי ההגנה, הפניית משאבים כספיים לאוכלוסיות החלשות והפסקת בזבוז משאבי העם  על ההתנחלויות.

ההפסד התרחש כיוון שהאלטרנטיבה הזו נבנתה על טלאים, ברגע האחרון, וכאשר העם הלך לבחירות במצב של טראומה מתמשכת, ומתוך המשך הרצון להעניש כל מי שמזכיר במשהו את טעויות אוסלו:

טלאים, מכיוון שברגע בו הנהגות העבודה, מר"צ, שינוי ועם אחד מסכימות שבאין פרטנר יש להיפרד מהפלסטינים (לקו שייקבע חד צדדית על ידנו), אין הצדקה לפיצולן  לארבע מפלגות. גם הליכוד הוא סופרמרקט של דעות, והפערים בין מנהיגיו בנושאים הקריטיים, גדולים יותר.

ברגע האחרון, כיוון שמפלגת העבודה אימצה לחיקה רק בשלשת החדשים האחרונים לפני הבחירות  מנהיג  ראשון שהפנים את אלטרנטיבת ההיפרדות כפחות רעה לישראל בעת הזו.

את הטראומה והצורך להעניש את ה"שמאל" אין צורך להסביר.

 

מצביעי העבודה, שינוי, מר"צ ועם אחד ימשיכו לשאת על גבם את עול טעויות מדיניות שרון, אך ידרשו, לאחר שוך הלם ההפסד, להסיק מסקנות ולבנות אלטרנטיבה.

 

איחוד מצעי 4 המפלגות יכול להתבצע תוך שעה ע"י בוגרי תיכון. נותר רק לראות האם הפוליטיקאים שיובילו מפלגות אלה אכן יגלו בגרות יום אחד, ויפעלו יחד להצלת המפעל הציוני.