ישראלים נגד ישראל

 

אמנון רובינשטיין, הארץ, 20.11.02

 

 

מי אומר שהבי-בי-סי לא מראיין ישראלים? בתוכנית "hard talk" ששודרה ברחבי העולם ב-6 בנובמבר, רואיין קצין מילואים ישראלי במשך כחצי שעה. המרואיין היה רב סרן ("מייג'ור") רמי קפלן, מראשי הסרבנים, שתקף את מדיניות הכיבוש של ישראל במלים חריפות ביותר. בין השאר תיאר את ישראל כחברה מושחתת שצעיריה בורחים ממנה ונשקפת לה סכנה "של התפוררות". לשאלת המראיינת, ענה רס"ן קפלן כי ישראל בעיניו איננה מדינה דמוקרטית.

 

בכל הראיון הארוך רס"ן קפלן לא מצא לנכון להשמיע ולו מלה אחת של גינוי ליאסר ערפאת ולרשות הפלשתינית שיכלו למנוע את המשך הכיבוש על ידי היענות להצעות ברק וקלינטון. גם למעשי הרצח של המתאבדים אין בפיו גינוי - אף שארגוני אמנסטי ומשמר זכויות האדם (Human Rights Watch) הגדירו אותם כפשעים נגד האנושות. המעשים של המתאבדים אמנם "איומים", אך הוא "מבין את הייאוש הדוחף אותם למעשים כאלה", ייאוש שהוא פרי הכיבוש - כאילו ההשתלטות על ערי הגדה קדמה לפיגועים ולא להפך, וכאילו אין פיגועי התאבדות של מוסלמים גם מחוץ לישראל.

 

לדעת רס"ן קפלן לא רק ישראל ניצבת לפני סכנת התפוררות - גם צה"ל אינו חסין מפניה. המייג'ור מסתמך על ידיעה שפורסמה ב-1.11 ב"הארץ" שלפיה, לדבריו, "רק 45%" מקרב השנתון הכשיר לגיוס אכן מתגייסים לצה"ל. המאזינים בעולם חייבים להסיק מכך שיש תנועה עממית נגד שירות בצבא המשחית. אך קפלן הטעה את שומעיו: הידיעה ב"הארץ" טענה כי 45% אינם משרתים, ושיעור זה כולל ערבים וחרדים. מקור הידיעה היה בתנועה לאיכות השלטון התובעת, בצדק, לבטל את חוק טל. האם השתמטות החרדים היא חלק מהמחאה נגד הכיבוש? האם אי-גיוס הערבים שייך בכלל לעניין הזה?

הכיבוש הוא צרה צרורה גם לישראלים ויש לשים לו קץ באמצעות הסדר מדיני. הצורך להגן על התנחלויות הנעוצות בלבו של יישוב ערבי מקומם גם אותי. אך האם התקוממות זו מצדיקה אמירת אי-אמת? כשיצחק שמיר אמר ש"למען ארץ ישראל מותר לשקר" רעשה הארץ. מה שאסור לימין מותר לשמאל? למען פלשתין מותר לשקר?

 

מהי מטרת השידור בבי-בי-סי? הרי הוא אינו מופנה לישראלים שאת סרבנותם מבקש רס"ן קפלן לעודד. גם האנגלים והאירופים אינם זקוקים לשמן שהוא מספק למדורת הביקורת שלהם על ישראל. מי שעוקב אחר התקשורת הבינלאומית נחרד מהעמדה החד-צדדית הפרו-ערבית והאנטי ישראלית.

 

ומה צריכים הצופים הערבים בתוכנית של הבי-בי-סי להסיק מדבריו של קפלן על "התפוררות החברה הישראלית"? על הבריחה משירות בצה"ל?

 

והעניין החשוב ביותר: החברה הישראלית אינה מצויה ב"סכנת התפוררות". היא עוברת ימים קשים מאוד. אך היא עברה ימים קשים מאלה: במלחמת העצמאות - כשיישוב קטן עמד נטול חימוש מול צבאות ערב וכנופיותיו המזוינות של המופתי; ערב מלחמת ששת הימים, כאשר, בלי שום כיבוש, החלו מדינות ערב לדבר על השמדת ישראל; לאחר המכה הקשה בתחילת מלחמת יום הכיפורים, כאשר היו שדיברו על "חורבן הבית השלישי". כנראה שלחברה הישראלית יש כוח עמידה גדול מהצפוי. ייתכן שצפויים לנו ימים קשים עוד יותר, אך אני מאמין שגם עמם תוכל החברה הישראלית להתמודד. הן תנועת הסרבנות הקטנה והמתוקשרת משמאל והן הסרבנות המסוכנת יותר מימין לא יצליחו לגבור עליה. ישראל תוכל לעמוד גם מול גל התעמולה האנטי-ישראלית, גם כאשר זו מנוהלת על ידי ישראלים.