המטכ"ל מעריך: העימות עם הפלשתינאים יימשך לפחות שנה

לפי ההערכה, קיימת סבירות גבוהה להתלקחות מחודשת בחזית הלבנונית

מאת אמיר אורן, הארץ, 24.10.00

 

המטה הכללי מעריך, כי העימות האלים עם הפלשתינאים יימשך עוד חודשים רבים וכי על צה"ל לפעול לפי ההנחה שהלחימה בשטחים תתנהל, בהפוגות מסוימות, לכל אורך שנת 2001. צה"ל מעריך, במידה רבה של סבירות, כי החזית הלבנונית תשוב ותתלקח. סיכון ההסלמה למלחמה כוללת באזור מוערך כנמוך יותר, אך במטכ"ל הוחלט להגביר את הפעולות הנחוצות להשלמת פערים במלאי המלחמתי. צה"ל אומד בחצי מיליארד שקל את עלותן של הכנות אלה ובמיליארד שקל את העלות הנוספת של המבצעים בשטחים בשנה הבאה.

אתמול סיים המטכ"ל דיון בהערכת המצב המבצעית ובמשמעויתיה התקציביות. הרמטכ"ל, רב-אלוף שאול מופז, סיכם את הדיון ברוח ההערכות החמורות שהביעו כמעט כל האלופים. לדעת משתתפי הדיון, לא זו בלבד שסופם של אירועי "גיאות ושפל" בשטחים אינו קרוב, אלא שצפוי כי יימשכו שנה; וגם אם ייפסקו לזמן-מה, לצורך מיקוח מדיני, הם עתידים להתחדש לאחר הפוגה, וחוזר חלילה, ו"כל שנת העבודה 2001 תעמוד בסימן 'גיאות ושפל'". קצינים בפיקוד הצפון ובאגפי המטכ"ל העריכו, בהמשך לאירועים בגבול בשבועיים האחרונים, כי גורמים עוינים בלבנון - פלשתינים או אנשי חיזבאללה, בעידוד איראן או סוריה - יצטרפו בקרוב ללחימה.

סכנת ההסלמה למלחמה אזורית נרחבת יותר, שתכלול חזיתות נוספות, פחתה לדעת המטכ"ל בעקבות ועידת הפסגה בקהיר, אך עודנה גבוהה משהיתה לפני חודש. לנוכח סכנה זו, הוחלט במטכ"ל להפעיל תוכנית להשלמת מקצת הפערים במלאי הציוד, התחמושת והחלפים.

צה"ל ידרוש מהאוצר תוספת תקציב של 2.5 מיליארד שקל - חצי מיליארד למלאים, מיליארד למימון הפעילות בשטחים (בעיקר ביצורים, מיגון, סלילת כבישים עוקפים וימי מילואים; עלות התחמושת הנצרכת זניחה) ומיליארד נוסף לבניית הכוח הדרוש למלחמה כוללת, במסגרת התוכנית הרב-שנתית "עידן 2004". בשבוע הבא ידון המטכ"ל בצורך האפשרי לעכב את שיחרור מגוייסי שירות החובה ממחזור נובמבר 1997.

במקביל להערכת המצב המבצעית במטכ"ל, שניזונה מהערכות המודיעין של אמ"ן ומניתוחי החלופות והמשמעויות שהציגו אגפי התיכנון והמבצעים, הטיל ראש הממשלה ושר הביטחון אהוד ברק על ראש המועצה לביטחון לאומי, האלוף עוזי דיין, לרכז את הכנת הערכת המצב האסטרטגית שתוגש לממשלה. בכך קבע ברק כי המועצה לביטחון לאומי תהיה הסמכות הלאומית להערכות מצב, לצד סמכות אמ"ן להציג את הערכות המודיעין.

בדיונים הנערכים אצל דיין בתקופת משבר "גיאות ושפל", משתתפים נציגי אמ"ן ואג"ת, השב"כ והמוסד, תיאום הפעולה בשטחים, משרד החוץ ומשטרת ישראל, לצד צמרת המועצה לביטחון לאומי, שאליה הצטרף לאחרונה תא"ל (מיל.) שלמה ברום, לשעבר ראש החטיבה האסטרטגית באג"ת.

גם לפי ההערכה המתגבשת בדיונים אלה, תימשך האלימות הפלשתינית-ישראלית חודשים רבים, עם פסקי-זמן להידברות. להערכת המועצה, עמדת ישראל תהיה שלא לחזור למיקוח מדיני כאשר מופעלת כלפיה אלימות ולא להסכים לוויתורים נוספים שיצטיירו כפרס לאלימות, ועם זאת להותיר "דלת פתוחה" לחידוש המשא ומתן, בהיפסק האש.

בדיוני מערכת הביטחון בשבוע החולף הציע מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יעקב (מנדי) אור, לפעול כלפי ראשי האירגונים בשטחים המפעילים אלימות כלפי ישראל, כדוגמת מנהיג ה"תנזים" בגדה המערבית מרוואן ברגותי, באורח דומה לזה שננקט לפני כשנתיים כלפי מפכ"ל המשטרה הפלשתינית, ראזי ג'באלי - להוציא נגדו פקודת מעצר, שתמנע ממנו תנועה חופשית בשטחים. "על ישראל לראות בכל מי ששולח את אנשיו לירות בישראלים פושע פלילי, ולא אישיות מדינית או ביטחונית", אמר האלוף אור.