אי אפשר לנצח טרור

 

רן בית אש, ירושלים, 14.5.04

 

 

חסידי  המצב הקיים אומרים: "צריך קודם לנצח את הטרור!"

זו אמירה חסרת כל ערך, אי אפשר לנצח את הטרור. מה שאפשר לעשות, אם בכלל, זה לצמצם את תחום החיכוך ולשלול את המוטיבציה לקיומו.

 

אומרים החסידים בממשלה הזאת, בקואליציה הזאת: "אין לנהל משא ומתן תחת טרור", זאת אומרת לא לתת לצד השני כל תקווה להסדר, למה שהם יפסיקו את הטרור? טרור הבנוי על מתאבדים, וירי ממערב, ומטענים ורקטות תוצרת בית, על יצירתיות טרוריסטית של אנשים שמאמינים שנגזלו ונעשקו וכדומה אינו ניתן לכריתה, עצירה או הפסקה.

 

הטרוריסטים באלג'יריה נצחו את הצרפתים, בוייטנאם את האמריקאים. גם בעיראק האמריקאים מוכים, הטרור ללא מענה משמעותי. לא תעזור נחישות או רצון ויכולת להקרבת קרבנות וללחימה עיקשת. כל עוד לצד השני אין מה להפסיד והוא מוכן להסתפק במועט ולהכות בנו ללא רחמים ובאכזריות ללא פשרות בכל אמצעי שימצא.

 

טרור לא ניתן לנצח וסופו שנצא מופסדים. חבל מאוד על כל אדם שנופל עד שמגיעים לתובנה הזאת. לא צריך להיכנע לטרור.

 

צריך לשאול מה אנחנו רוצים: הסדר מדיני עם תיקוני גבול הכרחיים מבחינתנו. ולשאוף לאותה הפרדה והתנתקות תוך שמירה על מספיק קלפים לצורך פתרון הקבע. ברגע שהם יהפכו ליישות נפרדת מעבר לגבול, לא יוכלו לטעון שכל הצרות שלהם זה באשמתנו. אם יהיה הסכם, מה טוב! בלעדיו, נוכל לטעון כי איננו עוסקים בכיבוש, אנו מוכנים להסדר סופי שנבצר מיכולתנו להשגה בגלל עיקשותו של הצד השני.

 

אם תגיע אש דרך האוויר (מרגמות טילים וכדומה) נשיב אש בדרך האוויר ובכך יש לנו יתרון גדול הארטילריה, חיל האוויר וכדומה שהם יבינו מהר מאוד שהם משלמים מחיר גבוה והדבר איננו משתלם להם לחלוטין... בקטע הזה נפסיק להיות צמחוניים!

 

הדרך היחידה לצמצם את הטרור היא בהחלשת המוטיבציה של העוסקים בו נחליש את יכולתם על ידי הגדר וההפרדה ונאמר להם שבהסכם הם יוכלו לקבל יותר אבל לשם כך הם יצטרכו לשלוט בשטח ולצמצם את הטרור ככול יכולתם גם זאת לא תהיה ערובה להפסקה במאה אחוז.

 

כל הדיבור כי לא עושים כלום בגלל הטרור זאת הענשה עצמית, מזוכיזם לאומי, אין לזה הגדרה אחרת.