דם מול דם, ילד מול ילד

סילבי קשת, ידיעות אחרונות, 11.5.01

 

מי שרצחו את שני הילדים מתקוע, יוסף אישרן וקובי מנדל, אינם לוחמי חירות כי אם חלאות בהמיות סאדיסטיות.

יותר ויותר מתגשם לעינינו איומו של דוד לוי: "דם מול דם, ילד מול ילד.

קשה ככל שזה נשמע, כל הילדים שנהרגו, נרצחו או נפצעו קשות בהתנחלויות, הם גם קורבנות של הוריהם שהביאום או הולידום בארץ מריבה, באקט בוטה של קולוניאליזם אדנותי, בעידודן של כל ממשלות ישראל לדורותיהן.

מה, בשם אלוהים, צריך עוד לקרות כדי שיובן כי ההתנחלויות הכוחניות, הן המכשול העיקרי לשלום בין שתי היישויות הלאומיות החיות בארץ האומללה הזאת?

 

מלחמת שלום ההתנחלויות

מתי כבר יילמד הלקח מהמלחמות הנוראיות שפרצו בעידן המודרני בגלל התנחלויות של כיבוש.

המתנחלים הגרמנים בסודטים שימשו עילה להיטלר לכבוש את צ'כסלובקיה. ההתנחלות הבריטית הפרוטסטנטית באירלנד הצפונית הביאה להרג הדדי משך השנים האחרונות. ההתנחלויות הסרביות בבוסניה וקוסובו הן היסטוריה עדכנית.

משך דורות מוכרות לנו כל ממשלות ישראל את הלוקש כי ההתנחלויות הן נכס בטחוני. שקר. הן נטל. ההתנחלות בלב חברון הביאה רק קללה ושנאה, שלא לדבר על הטבח של הרוצח גולדשטיין במערת המכפלה.

ההתנחלויות האבסורדיות בגוש קטיף, בלב חבל עזה, המשגשגות על חשבון רווחתם ומימיהם של התושבים הפלשתינים – איזה ביטחון יש שם? את פסגות הקימו על הראש של רמאללה. קבר יוסף הוא התנחלות בתוככי שכם.

יותר ויותר מתחזקת הדעה כי אחרי שיצאנו בדיוק לפני שנה מ-18 שנות "מלחמת שלום הגליל", שהחל בה אריק שרון, אנו נכנסים למלחמת שלום ההתנחלויות. אם אכן שרון מסרב להפסיק את הבנייה בהן תמורת הפסקת אש.

 

פרס, המשת"פ המיתמם

איך אפשר למנוע עיבוי התנחלויות בגלל ריבוי טבעי, מיתמם שמעון פרס, המשת"פ של אריק. מה עם הילדים שמתחתנים ורוצים לבנות את ביתם ליד הוריהם?

מה עם הילדים בעיירות הפיתוח, בשכונות הערים, שרוצים לבנות בית ליד הוריהם, למה הם לא מקבלים וילה מרובת מפלסים בסכומים מצחיקים, על חשבון כל האחרים?

היטב יודע פרס מה שהוא אומר. הרי הוא זה, שבהיותו שר ביטחון אצל רבין עזר בהקמת בית-אל, למשל, בתירוץ שזה בכלל מחנה ארכיאולוגי, או לחילופין, שיכן התנחלויות התחלתיות במחנות צבאיים.

 

על חשבוננו

הממשלה הזאת שוקלת להעביר מיליארד וחצי שקל להתנחלויות ושוללת 18 מיליון שקל להוספת עובדים סוציאליים.

כמה מיליארדים כבר נשפכו בהתנחלויות, משך כל השנים, על חשבון הרווחה, החינוך, התפלת המים, התשתיות, ובעיקר עיירות הפיתוח.

 

אדונֵי מלחמה

הצעתי המטורפת להפריט את צה"ל עוד עלולה להתגשם, נוכח ההחלטה כי כל מח"ט יכול, ללא אישור הקבינט, להיכנס לשטח איי ולעשות מה שמח"ט צה"ל אמור לעשות: להרוס ולירות ולהפגיז בכל כלי משחית.

כך יקומו לנו מעין WAR LORDS , אדוני מלחמה, כמו הגנרלים במלחמת האזרחים בסין. כל אחד עם הצבא שלו, אוטונומי. והממשלה המרכזית תוכל להתנער מכל מיני מעשים.

כמו בימי קיביה, למשל, המבצע הרצחני לדיראון עולם שעליו ניצח אריק שרון הצעיר.

 

מעבר לכל דמיון

"אין לכם דמיון", נזף שרון במפקדי צה"ל. שבוע לאחר מכן אמר: "יש לכם חופש פעולה מעבר לכל דמיון" והוסיף כי "יש דברים שנספר לציבור, יש דברים שלא נאמר... יש דברים שנכחיש, ויש דברים שיישארו עלומים לעד".

השבוע, בהפגזה המאסיבית מטנקים וטילים בחאן יונס, שבה נהרגה התינוקת אימאן חיג'ו, הופגז גם בית ספר, בנס לא נפגעו ילדים.

חסר, חלילה, שבפעולה יזומה של מח"ט יקרה דבר כמו ההרג ההמוני בכפר כנא במבצע "ענבי זעם" של פרס, ראש הממשלה שרצה להוכיח שהוא רבין. גם זה מעבר לכל דמיון.