מכתב גלוי ליואל בן נון

 

דני מור, שער הגולן, 7.5.04

 

 

אני פונה אליך כיהודי ציוני אל יהודי ציוני, מתוך תקווה שיש ביכולתך להתרומם מעל לאינטרסים  השבטיים שלך ולגלות אחריות לעתיד המדינה היהודית בארץ ישראל.

 

כבר שנים רבות אני מנסה להבין איך זה קרה שהאנשים 'היהודים הכי ציוניים' עסוקים יום יום ושעה שעה בהרס המדינה היהודית בארץ ישראל. מדינה שנבנתה לאחר מלחמת העצמאות העקובה מדם, בתוך גבולות רחבים יותר מגבולות החלוקה ובהסכמה רחבה של אומות העולם.

 

כבר שנים רבות שהשבט שלך, אשר רוממות הציונות בגרונו, מתנתק ממדינת ישראל. במקום ליישב את מדינת ישראל הוא מיישב ארץ כבושה שמדינת ישראל מחזיקה בה כ"קלף מיקוח לשלום" – ארץ אבות משיחית שמיושבת באוכלוסיה ערבית הולכת וגדלה, אוכלוסיה שמאיימת להפוך את המפה הדמוגרפית של מדינת ישראל ולעשות ממנה מדינה דו-לאומית שלא תהיה יהודית.

 

כבר שנים רבות שכולנו, תושבי מדינת ישראל, משלמים בחיינו, בחיי מיטב בנינו ובכספנו, הרפתקה משיחית שמובילה אותנו אל קץ המדינה היהודית בישראל.

 

ההסבר היחיד שמתקבל על דעתי הוא תחושת התסכול והעלבון של הציונות הדתית מן התפקיד של  "בודק כשרות" שהועידה הציונות לציונות הדתית.

 

הציונות טעתה בכך שלא השכילה להעזר בשירותים הטובים של הדתיים. במקום לבנות את המדינה בשותפות עם הדתיים – לתת מקום של כבוד לחובשי הכיפה, לכבד את האלוהים, לחנך לאהבת האל והעם, ללמד יהדות, לדבר יהדות... בחרה במלחמת חרמה בדתיים ו"שפכה את התינוק עם המים". (למרות שיש מקום לשאול איך הסכימה הציונות הדתית שידחקו אותה לפינה?).

 

מכאן ברור הצורך במחאה, במרד. אבל למה "מצדה"? למה "תמות נפשי עם פלשתים"? למה לדחוף את מדינת ישראל אל קיצה?

 

אני מאמין שהציונות הדתית היא תנועה ערכית שמדינת ישראל ועם ישראל יקרים לליבה לא פחות משהם יקרים לליבי. למה תנועה ערכית כזאת בוחרת בדרך של כיבוש ארץ מיושבת ערבים במקום בדרך של כיבוש לבבות בארץ מיושבת יהודים? האם אינכם רואים מה קורה לעם היהודי בארץ ישראל? למה אתם בוחרים להתנחל בארץ כבושה במקום להתנחל במדינת ישראל שבארץ ישראל? במה עזה יותר שייכת למדינת ישראל מתל אביב? הרי הוכחתם שאם אתם רוצים אתם יכולים להנהיג את החברה בישראל ולמה בחרתם דווקא להנהיג את הצבא ולא את החינוך היהודי?

 

ואולי זו עוד פינה שנוח לכם להידחק אליה? הרבה יותר נוח ואטרקטיבי לבנות התנחלויות מחאה מלהנהיג מדינה יהודית בישראל.

 

אתה מבין ש"אזרחות ישראלית" לפלשתינים, "זו התאבדות של מדינת ישראל כמדינה יהודית", האם שלילת זכויות אדם ממחצית התושבים בישראל איננה התאבדות של  מדינת ישראל? ואולי למרות הכאב הנורא לאחר כל פיגוע שמבצע "מי שצלם אנוש אבד ממנו" אתה בכל זאת מבין שאין דרך לשלול מהעם הפלשתיני זכויות אדם.

 

אם עדיין אתה מאמין בעם ישראל, במדינת ישראל, בציונות, תנהיג את השבט שלך להתנתק מארץ מאוכלסת ערבים, להתנחל בתל-אביב ולקחת אחריות על העתיד היהודי ועל החינוך ליהדות במדינת ישראל בארץ ישראל.

 

בברכה

דני מור