"מדינה יהודית דמוקרטית" צוברת תנופה

 

דני מור, הארץ, 3.6.05

 

בתגובה על מאמרו של דניאל בן סימון "מקסימום שר בחינוך", הארץ השבוע, 3.6.05.

 

עוזי דיין מצטרף לקבוצה גדולה מאוד של אנשים שמבינים את הצורך של מדינת ישראל ב"מטרה" ברורה ומוצהרת – "מטרת העל שלה", כתוב במצע של תנועת תפנית, "קיומה ופיתוחה כמדינה יהודית באופייה, ציונית בדרכה ודמוקרטית במשטרה...".

 

מאז הכרזת מגילת העצמאות והקמת מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית למדנו שיהדות ודמוקרטיה סותרות זו את זו והציונות נגמרה ועלינו לבחור בין פוסט-ציונות ימנית שמטרתה  מדינה יהודית לפי ההלכה או פוסט-ציונות שמאלנית שמטרתה מדינת כל אזרחיה. שכחנו את המטרה לשמה הוקמה המדינה.

 

הרב מיכאל מלכיאור מקיים כבר מספר שנים את מפלגת מימ"ד (מדינה יהודית מדינה דמוקרטית) ולא מצליח להמריא ולצאת לעצמאות פוליטית כי הוא מתרכז רק בדתיים. עוזי דיין מעז להציע את ה"מדינה יהודית דמוקרטית" לכל תושבי מדינת ישראל, אפילו לדרוזים.

 

נכון, "הקהל לא יצא מגדרו" בכנס היסוד של תנועת תפנית שהתקיים בבית דני ב-30.5.05, אבל היה שם קהל מגוון מאוד, יהודים ודרוזים, צעירים וזקנים, זה לא היה הקהל שרגילים לראות בכנסים פוליטיים.

 

נכון, עוזי דיין לא הצליח להסביר לנו מה זה "מדינה יהודית דמוקרטית" כפי שהבטיחה המנחה בפתיחת הכנס. אבל חמישה אנשים שונים מאוד זה מזה – איש צבא, כלכלן, דתי לאומי, חרדית ודרוזי, דיברו על  "מדינה יהודית דמוקרטית" בחום ובהתלהבות, משוכנעים שאפשר וצריך שיהיה שלום בינינו לפני שאנחנו עושים מלחמה או שלום עם שכנינו. הם דיברו על מדינת ישראל שיכולה להיות גאוותם של כל תושביה יהודים ודרוזים, שתושבי שדרות ודימונה יהיו במרכז הקונצנזוס הלאומי. מדינה שמנהיגיה אינם מושחתים וגבלותיה ברורים ובטוחים. מדינה שתניף  שני דגלים – דגל לאומי/ביטחוני ודגל חברתי/כלכלי ושניהם יהיו דגלים כחול לבן של מדינה יהודית דמוקרטית.

 

תנועת תפנית יכולה להיות התחלה של מפלגת שמאל גדולה שתהיה יהודית לאומית גאה,  שתשמור באורח מוסרי וחוקי על רוב יהודי מוצק ותנקה את היהדות מה"גזענות" שנדבקה בה. מפלגה שתמשוך אליה את כל המאוכזבים מכל המפלגות וחברי הכנסת הטכנוקרטים חסרי החזון. מפלגה שתהיה בית לכל ישראלי שמאמין עדיין בחזון הציוני.

 

אם עוזי דיין לא יעז לפרוץ ולהקים מפלגה גדולה, ימצא מי שיעשה את זה, כי השמאל בישראל נואש ממנהיגיו ששכחו את המטרה לשמה הוקמה מדינת ישראל וילך אחר כל מנהיג, גם אם יבוא מהימין, שיניף את דגל המדינה יהודית דמוקרטית.