טרנספר מוסווה

 

ההצעה להחליף שטחים של ערביי ישראל תמורת שטחי התנחלויות מזיקה ובלתי ישימה

 

רפיק ג'בארין, הארץ, 23.4.02

 

 

עסקנים פוליטיים מדברים באחרונה על "החלפת שטחים" של ערביי ישראל תמורת חלק משטחי ההתנחלויות. בראיון שנתן למקומון "באמצע חדרה", הנספח ל"ידיעות אחרונות", הציע אלי לנדאו להחליף את טייבה, קלנסואה, טירה ואום אל פחם באריאל. גם אפרים סנה הציע להחליף את אום אל פחם בחלק מההתנחלויות.

 

האם זהו הפתרון? הרי יש עוד הרבה התנחלויות, ובמה יחליפו אותן - בכפרים ערביים בגליל? לא לנדאו ולא ישראל לא יסכימו לכך. גם הערבים בישראל מתנגדים להצעתו של לנדאו, וביטא זאת יפה ד"ר סלימאן אגבריה, ראש עיריית אום אל פחם, אשר התנה את הסכמתו בכך שיוחזרו לעיר כל אדמותיה מלפני קום המדינה, כגון אדמות מגידו ומושב מי-עמי, היושב על חלק מאדמות אום אל פחם (לאום אל פחם היו 150,000 דונם, ועכשיו נשארו לה כ-10,000). האם יסכימו לנדאו וישראל להחזיר לאום אל פחם את כל אדמותיה? ודאי שלא.

 

תושבי אום אל פחם לא יוכלו להתפרנס בלי אדמותיהם. ומה שנכון לאום אל פחם נכון ליתר הערים במשולש.

 

פחדיו הדמוגרפיים של לנדאו אינם מבוססים הואיל וכוחם הצבאי של ערביי ישראל הוא אפסי, ואין להם שאיפות לעצמאות ולעימות עם ישראל. נהפוך הוא, הם מעונינים בשילוב ובשוויון, ונאמנותם למדינה הוכחה במשך 53 השנים שעברו.

 

החלפת אריאל ביישובי המשולש לא תביא לפתרון דמוגרפי כי רוב ערבי ישראל עדיין יישארו מרוכזים בגליל. הצעת "החלפת שטחים" לא תעבור גם מסיבות אחרות: האוכלוסייה הערבית תתנגד, חלק מהמפלגות הציוניות לא יסכימו הואיל וערביי ישראל מהווים בעבורן מאגר קולות וכוח, כמו מפלגת העבודה וש"ס, וכך גם שוחרי השלום ושאר השמאל הישראלי.

 

לנדאו טוען, כי לא מדובר בטרנספר. טענתו מגוחכת כי גם החלפת שטחים וגם טרנספר הם בניגוד לרצון המועברים. ההצעה מנוגדת לחוק הבינלאומי ואמנת ז'נווה, אשר לפיה אין להעביר ו/או להחליף אוכלוסייה בעל כורחה, וכן היא מנוגדת לחוק כבוד אדם וחירותו ומגילת העצמאות.

 

אני מסכים עם הטוענים, כי ההצעה מזמינה עוינות ושיתוף פעולה עם מפגעים. יש הטוענים, כי צריך להרחיק את טווח רקטות הקסאם מיישובים בישראל. אם טול כרם ואום אל פחם יסופחו לרשות הפלשתינית, לא רק נתניה תהיה בטווח רקטות קסאם, אלא גם עפולה, חדרה, כפר סבא, מי-עמי ויישובים רבים אחרים.

 

ההצעה תגרום לפיצול משפחות ערביות, שחלקן מתגוררות במשולש וחלקן בגליל. לי, למשל, יש שני ילדים שמתגוררים בחיפה, ואני גר באום אל פחם. גם אין לזלזל במערכת היחסים הטובה שנרקמה בין יהודים לערבים במשך עשרות שנים. לא יהיה מוגזם לומר, כי אין משפחה ערבית ישראלית שאין לה יחסים הדוקים וקרובים עם משפחה יהודית ישראלית אחרת, בנוסף ליחסי קרבה וידידות בין יחידים. על כן, ההצעה אינה אנושית ואינה מוצדקת, והיא גם גורמת לבלבול ותסכול ולהקצנת צעירים ערבים, וזה כשלעצמו מהווה סכנה לישראל.

 

מכל האמור - לדעתי ההצעה בזויה, יש לגנות אותה בחריפות ולהוריד אותה מסדר היום הציבורי. מצד אחר, ההצעה להחליף שטחים בחולות חלוצה היא סבירה יותר כי השטח שם אינו מאוכלס.

 

ולבסוף, אני משוכנע, כי הדרך הנאותה והטובה ביותר להפיג את החששות הדמוגרפיים של אלי לנדאו ושכמותו היא להעניק לערביי ישראל שוויון מלא ולשלבם בחיים הכלכליים; לתת להם להרגיש שהמדינה היא שלהם; וכן לחתור לשלום צודק ומקובל על שני הצדדים.

 

בהזדמנות זו יש לשבח את דברי ראש עיריית חיפה, עמרם מצנע, שאמר, כי הוא יחסום בגופו כל ניסיון לעשות טרנספר לערביי ישראל. הצעתו של לנדאו היא לא פחות מטרנספר והיא גזענית, וטוב היה אילו לא היה מעלה הצעה מזיקה ובלתי ישימה כזאת.

 

הכותב הוא עורך דין