תסריט ידוע מראש

 

דני רשף, מושב חוסן, 6.11.01

 

 

'אסור לאפשר לו להשתמש בדמוקרטיה הישראלית כדי להרוס אותה' - הצהירו חברי הכנסת המתלהמים כאשר נימקו מדוע הצביעו להסיר את חסינותו של ח"כ עזמי בשארה בגין התבטאות אנטי ישראלית בדמשק. אגב כך העמידו לרשותו אותם חברי הכנסת את הכלים החזקים ביותר שיש לדמוקרטיה, חשיפה לתקשורת ופומביות המשפט.

 

אפשר כבר לראות את אולם המשפט מלא בתקשורת זרה המראיינת מכל במה אפשרית את ח"כ עזמי בשארה ומשכפלת בעשרות מונים את גרסתו לגבי המאבק בישראל. אפשר כבר לשמוע את הסבריו המלומדים, באנגלית רהוטה, על האפליה המובנת שיש בדמוקרטיה של מדינה המגדירה עצמה כמדינה יהודית כלפי המיעוט הערבי שבתוכה. אפשר כבר לדעת שהדעות האלה יוקרנו בכל מסך טלוויזיה בעולם המערבי פעם אחר פעם בליווי פרשנות מחכימה. פרשנות שתתעלם ממורכבות הבעיה של אזרחים שווי זכויות אך בו בזמן גם בני עם אויב שאתו נמצאת ישראל במלחמה ובסכסוך היסטורי.

 

אין ספק שהחשיפה התקשורתית לה יזכה ח"כ עזמי בשארה בארץ ובעולם תביא בעקבותיה גל של התבטאויות מתגרות מצד חברי כנסת ערבים אחרים שיתקנאו במעמד, בתהודה ובפרסום של עמיתם הערבי. בימים אלה דנה ועדת הכנסת בהסרת חסינותו של ח"כ טאלב א סאנע שהביע תמיכה בפיגוע ירי בקריה בתל אביב לפני כשלושה חודשים. בתור ממתין ח"כ מוחמד כנען ששלח ברכה לבן לאדן במלחמתו בארה"ב ובני בריתה וח"כים אחרים ממתינים להזדמנות. במהרה יצעדו לבית המשפט חברי הכנסת הערבים אחד אחרי השני ממחישים לעולם את האפליה כלפי חופש הביטוי הערבי בדמוקרטיה היהודית. אותנו היהודים יציבו הערבים בפני השאלה האם בישראל היהודית, החושבת את עצמה לדמוקרטיה, יכולים הערבים להביע את עצמם באופן שורשי ואמיתי.

 

אפשר כבר לחזות שבבחירות הבאות תזכה מפלגה המונהגת על ידי עזמי בשארה, גם אם הוא אישית לא יעמוד בראש הרשימה, לחיזוק משמעותי כמפלגה אידיאולוגית, ערבית, לאומית וחילונית שתרכז ותאחד את הציבור הערבי בישראל נגד זהותה היהודית של מדינת ישראל. מפלגה שתדרוש מדינת כל אזרחיה ולא תסתפק בשוויון אזרחי  של הערבים במדינה יהודית. מפלגה שתדרוש מדינה דו לאומית ולא שתי מדינות לשתי עמים. כיצד תוכל הדמוקרטיה הישראלית להתמודד עם הגל הזה ולהישאר דמוקרטית?

 

אלה שמיהרו להסיר את חסינותו של ח"כ עזמי בשארה קידמו אתו לעמדת מנהיגות על ערביי ישראל החילונים. אפשרו לו לדון בתקשורת העולמית, ובהרחבה, בכל הפגמים ונקודות החולשה של הדמוקרטיה הישראלית. הקצינו את התבטאויותיהם העתידיות של שאר הח"כים הערבים  והעמיקו את הפער בין הרוב היהודי למיעוט הערבי במדינה. בקיצור, הדמוקרטיה הישראלית אכן זקוקה להגנה מפני קוצר הראות וחולשת הדעת של חלק מנכבדיה.

 

ח"כ עזמי בשארה וודאי מחייך לעצמו, הכל משחק לידיו, פרסומת חינם, עוצמה פוליטית גוברת והמחשה נוספת לעולם עד כמה ישראל היא דמוקרטיה מפלה נגד הערבים אזרחיה. מחר הוא עוד עלול לבקש נוכחות בינ"ל שתגן על ערביי ישראל המקופחים מעריצות הרוב היהודי.

 

אולי בעתיד הלא רחוק עוד יצמח משפטו של עזמי בשארה לאתוס דרייפוס הפלשתיני ולמי יהיה כוח להקשיב להבדלים.