סוף המפלגות הערביות

 

דני מור, שער הגולן, 28.9.04

 

המפלגות הערביות מובילות את ערביי ישראל לדרך ללא מוצא, הן נוטעות בהם תקווה שמדינה פלשתינית גדולה תקום במקום מדינת ישראל. זו דרך מסוכנת שבמקרה הטוב תהיה חסומה ובמקרה הגרוע תוביל לנכּבּה שנייה

 

אם עד היום לא מבינים ערביי ישראל שהמפלגות שלהם פועלות נגדם אז אולי היום, אחרי ההצבעה בכנסת על ההתנתקות מעזה, הם יבינו.

 

איך יתכן שרוב הערבים נמנעו מההצבעה על ההתנתקות מעזה? הם רוצים שנמשיך לשלוט על עזה ונמשיך להרוג את אחיהם הפלשתינים? אפילו השמאל הבין שלמרות "התוכנית של שרון לחזק את הגדה המערבית" ההתנתקות מעזה יכולה גם להוביל להתנתקות מהפלשתינים ולמדינה פלשתינית עצמאית.

 

חברי הכנסת הערבים יודעים לדבר יפה מאוד והם בולטים מאוד ברמתם הגבוהה לעומת חלק גדול מחברי הכנסת היהודים שמגלים בורות וחוסר יכולת ניסוח בעברית, זה מביא לערבים גאווה אך יחד עם זה הם אינם עושים דבר לקדם את מצבם של ערביי ישראל. המפלגות הערביות גוררות את ערביי ישראל למעשים מטופשים כמו ההתפרעות באוקטובר 2000 שהרחיקה את התיירים הישראלים מהכפרים הערבים ופגעה קשות בכלכלה שלהם. או כמו הבחירות ב-1996 כאשר ביבי נבחר במקום פרס בגלל שהערבים שוכנעו על ידי מנהיגיהם לא להצביע בכלל.

 

המפלגות הערביות מובילות את ערביי ישראל לדרך ללא מוצא, הן נוטעות בהם תקווה שמדינה פלשתינית גדולה תקום במקום מדינת ישראל. זו דרך מסוכנת שבמקרה הטוב תהיה חסומה ובמקרה הגרוע תוביל לנכּבּה שנייה (אם יש אינתיפאדה שנייה עלולה גם להיות נכּבּה שנייה).

 

בעבר הרחוק, כאשר לא היו מפלגות ערביות, היו חברי כנסת ערביים שלא באו לידי ביטוי, הם היו כנועים ולא ידעו להתנסח בעברית. עבר זמן מאז וערביי ישראל משתלבים יותר טוב בחברה הישראלית. יש הרבה רופאים ועורכי דין ערביים מוצלחים מאוד, יש גם פוליטיקאים מוצלחים שמכירים את החברה הישראלית ומשתלבים בה בכישרון רב. אין להם צורך במפלגות ערביות שרק מגדילות את הפער בין היהודים לערבים. 

 

עדיף לערביי ישראל (כמו לדתיים היהודים) שלא יהיו להם מפלגות משלהם. ראשי הממשלות בישראל יודעים להסתדר גם בלי המפלגות הערביות. אפילו יצחק רבין העביר את הסכם אוסלו ללא חברי הכנסת של המפלגות הערביות. אין למפלגות הערביות כל השפעה על הפוליטיקה הישראלית.

 

מצד שני אם לא תהיינה מפלגות ערביות, כל מפלגה תתחרה בשנייה על הקולות של הערבים כמו שהמפלגות בארה"ב מתחרות ביניהן על הקול היהודי ואז מצבם של ערביי ישראל יכול להשתפר הרבה יותר.