שמעוני תומכת ב"קדימה": לא כועסת על שרון

 

שרון רופא-אופיר, וואינט, 4.12.05

 

 

שמעוני, מי שהנהיגה בעבר את המאבק ליציאה מרצועת הביטחון בלבנון בארגון "4 אמהות" הודיעה על תמיכתה ב"קדימה". "למרות שבני נפל בלבנון ואריק הוא האיש שהוביל אותנו למלחמה הזו, אני לא מתעסקת בכעס", היא מסבירה בשיחה עם ynet

 

אורנה שמעוני, חברת מפלגת העבודה, ששכלה את בנה אייל בלבנון והובילה את המאבק לנסיגת צה"ל מרצועת הביטחון במסגרת "4 אמהות", הודיעה תמיכתה במפלגת "קדימה" שבראשה עומד אריאל שרון. מ"קדימה" נמסר ל-ynet ששמעוני לא נפגשה עם שרון ולא הובטח לה מקום ברשימה לכנסת.

 

"למרות שבני נפל בלבנון ואריק הוא האיש שהוביל אותנו למלחמה הזו, אני לא מתעסקת בכעס", היא מסבירה ל-ynet את התפנית, "אני זוכרת שהוא האיש שהוציא אותנו מרצועת עזה והוא היחיד שיוכל להוביל אותנו לשלום".

 

שמעוני, תושבת קיבוץ אשדות יעקב מאוחד, הקימה לפני מספר שנים בקיבוצה בית לזכרו של בנה אייל ובו היא שמה לעצמה מטרה לשלב נכים בקהילה. היום היא נשמעת אחרת, כאשר היא מדברת על שרון: "זה נכון ששרון הכניס אותנו ללבנון אבל היו ארבעה ראשי ממשלה אחריו שיכלו להוציא אותנו משם. החלטתי ללכת אחרי פרס ולתמוך בקדימה. יחד עם זה אני נשארת חברת מפלגת העבודה. רק מפלגה, עם רוב גדול, למען מדינה יהודית דמוקרטית לדורי דורות, יכולה להוביל מהלך מעשי קיומי לגבי היותנו רוב במדינת ישראל".

 

לדברי שמעוני, "רק במנהיגותו של אריק שרון וקדימה יהיה המשך תהליך ההתנתקות ביהודה ושומרון. ללא קידום התהליך ביהודה ושומרון ומדינה פלסטינית עצמאית, אי אפשר יהיה לקדם תהליכים חברתיים, שאנו כל כך כמהים להם. בהפיכת קדימה למפלגה גדולה אפשר יהיה לבודד את הימין הקיצוני ולהקטין את שינוי. שני אלה מובילים חברתית וכלכלית לקיצוניות של התעשרות מעטים ועוני של רבים".

 

"באופוזיציה רק נצרח"

 

היא ציינה שאינה יכולה לתמוך בגישתו של עמיר פרץ, הרואה בישיבה באופוזיציה אפשרות סבירה: "שנים שאני תומכת נלהבת במדיניותו החברתית של עמיר פרץ ותמכתי בו כמנהיג ההסתדרות. הצבעתי בעד פרס במפלגה, אולם הייתי בין הראשונים שברכו בחום את עמיר. איני יכולה לתמוך בקו המרכזי של עמיר האומר הישארות באופוזיציה ומאבק ותמיכה מבחוץ.

 

"הגשמת היעדים, יכולה להיות רק מבפנים מתוך הממשלה. באופוזיציה נישאר לוחמים נועזים, יפים וצודקים, אבל רק צורחים. לא נצליח לקדם מאומה בנושאי הצדק החברתי וקידום השכבות החלשות. בהיותנו שותפים בקדימה, נוכל להיות גורם בהבסת הליכוד ושינוי. זה מבטיח למדינת ישראל את המשימה העיקרית: גבולות קבע תוך שמירה על מדינה יהודית דמוקרטית לדורי דורות ומשימה לא פחות חשובה (רק אפשרית לאחר קיום הראשונה) מדיניות חברתית, כאשר במרכזה צדק חברתי וחינוך".

 

לסיכום, אמרה שמעוני, "חותמו של מנהיג נקבע במעשיו. למרות מאבקי הממושך ב'4 אמהות' בעד יציאה מלבנון, אני מוכנה להסתכל קדימה. אריק שרון בראשות הממשלה, הוביל לפינוי חבל עזה. זה היה כואב מאוד, אבל הכרחי. שרון בראשות מפלגה גדולה, יכול להוביל לשלב הבא – התכנסות ביהודה ושומרון בגושים גדולים, גבולות קבע למדינת ישראל, שיבטיחו לעולמי עד מדינה יהודית דמוקרטית".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר