סדר היום המחודש של הציונות

 

דני מור, שער הגולן, 23.2.04

 

אבירמה גולן במאמרה "מספיק עם הבהלה הדמוגרפית" (הארץ, 17.2.04) כותבת: "הסיכוי היחיד של מדינת ישראל להתקיים כמדינה עצמאית ודמוקרטית אינו תלוי ברוב היהודי שלה, אלא בבסיס הצודק והמוסרי שתגבש כלפי הפלשתינאים וכלפי אזרחיה היהודים והלא יהודים. לכן צריך לסיים את הכיבוש, לצאת בלא דיחוי מכל השטחים, ולהתכנס בתוך סדר יום מחודש. זה הוויכוח שהציונות האמיתית צריכה לנהל...".

 

איזה "סדר יום מחודש בציונות האמיתית" יכול להתעלם מהדמוגרפיה? איך יכולה להתנהל מדינה יהודית דמוקרטית כאשר האוכלוסיה היהודית הולכת ומצטמצמת בהשוואה לאוכלוסיה הלא יהודית? 

 

אנשי השמאל הקיצוני מוותרים על מדינה יהודית. לדעתם "יהדות זו גזענות", הם מעדיפים מדינה דמוקרטית כמו כל המדינות בעולם.

 

אבירמה גולן מביאה את דבריו של חגי סגל שכתב: "ניתוח יסודי ונטול אג'נדה תבוסתנית מוכיח שהערבים עדיין אינם הרוב בין הירדן לים, וגם לא יהיו בשנים הקרובות", "ניתוח  יסודי" (?) שמתבסס לכאורה על דבריו של ד"ר פסיג "הטוען... שהזמן פועל לטובת ישראל דווקא". אבל כאשר קוראים את מאמרו של ד"ר פסיג "הזמן פועל לטובת מדינת ישראל" (שתרגומו לעברית התפרסם באוורסט מגזין למנהלים מצליחים 11 מאי 2002) מתברר שהוא מדבר על הדמוגרפיה היהודית בעולם ומעריך שבעוד חמישים שנה יהיו בישראל 16-18 מיליון יהודים ובגולה יהיו רק 4 מיליון יהודים. הוא אינו כותב דבר על האוכלוסיה הערבית. ד"ר פסיג גם מקווה ש"ברגע שמרבית העם יישב בציון נוותר על חוק השבות (המוציא לנו שם של גזענים) כדי שנוכל לבסוף להתקבל כנורמליים בין העמים". כלומר ייתכן (וגם רצוי) שנהיה מדינה דמוקרטית ככל העמים.

 

השאיפה להיות ככל העמים היתה אחת השאיפות של התנועה הציונית שהקימה את מדינת ישראל אבל יש היררכיה בשאיפות של הציונות לפני "ככל העמים" בא "בית לאומי לעם היהודי" כי אם נהיה רק "ככל העמים" במה תהיה מדינה זו שונה מכל הגלויות?

 

הבסיס המוסרי הצודק של מדינת ישראל הוא "מדינה יהודית דמוקרטית" שהרוב הגדול והיציב של תושביה יהיה יהודי, מדינה שעליה אנחנו נלחמים כבר למעלה ממאה שנים ובשמה נהרגו יהודים רבים ונעשו עוולות רבות לפלשתינים. אם נרדם בשמירה על  הדמוגרפיה גם הדמוקרטיה תיפגע וכל המפעל הציוני ירד לטמיון.

 

הדמוגרפיה במדינת ישראל צריכה להדאיג את כל מי שהמדינה היהודית יקרה לו. הפקרתה של הדמוגרפיה בידי הימין הקיצוני שמוביל אותנו למדינת דמוקרטית הלכתית בה מיעוט יהודי שולט ברוב ערבי שתהיה מדינת אפרטהייד או בידי השמאל הקיצוני שמוכן לאמץ את הפלשתינים ולספח אותם למדינה דו-לאומית דמוקרטית מאיים על קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית.

 

השמאל הציוני במדינת ישראל צריך לקחת לידיו את האחריות על הדמוגרפיה, כלומר, על קיום רוב יהודי במדינת ישראל, כי רק השמאל יכול להוציא את הדמוגרפיה ממילכוד הגזענות.

 

 

חלקו של מאמר זה התפרסם ב"מכתבים למערכת" של עיתון הארץ