מתפקדים לליכוד!

 

רוני בר-רצון ענבר, אבטליון, 19.5.04

 

כשישב צה"ל בלבנון הרעים קולם של המצדדים בנחיצותה של רצועת הביטחון להגנה על יישובי הצפון והשתיק את הקולות המהססים שהעיזו לומר שאין לנו מה לחפש שם. ארבע נשים אזרחיות, ארבע אמהות קראו לחולל מהפך מחשבתי: "תשרת נא החשיבה הצבאית את המטרות האזרחיות – ולא להפך!" מאוחר מדי השתחררנו מן הקיבעון המחשבתי – ויצאנו מלבנון, לא לפני ששילמנו מחיר כבד. היה זה צעד ראשון לאזרוח המחשבה הישראלית.

 

טשטוש הגבולות בין חשיבה אזרחית וחשיבה ביטחונית הוביל למשגה הגורלי של הישארותנו בשטחי יש"ע לאחר כיבושם במלחמת ששת הימים, ולמצב הטראגי הנוכחי שבו אנו שולטים באוכלוסייה עוינת של 3.5 מיליוני ערבים חסרי זכויות, לשם הבטחת קיומו של מפעל יישוב ארץ ישראל השלמה. טיבה של טרגדיה שהיא תמיד מסתיימת בקטסטרופה. למזלנו, טרגדיה היא המצאה ספרותית – החיים אינם טרגדיה. אנשים אמנם מתים, אבל "הכל זורם". העבר הוא בלתי ניתן למחיקה, כך גם הכאב והסבל – אבל אפשר להתפכח ואפשר גם לתקן.

 

באמצם את רעיון ההתנתקות הודו אהוד אולמרט ואריק שרון, כי אין עתיד לחזון ארץ ישראל השלמה. הם בחרו בהתכנסות למדינה יהודית דמוקרטית על פני מדינת אפרטהייד. לשם כך נדרש מהם מהפך מחשבתי! הם כנראה לא שיערו את גודל המהפך אשר שחרר כוחות נגד, שגייסו את רוב מתפקדי הליכוד להצביע נגד המהלך. שוב נעשה שימוש באותו טשטוש גבולות בין מחשבה ביטחונית ומחשבה אזרחית, כאשר הכריזו שעזיבת עזה תגרור אחריה את נטישת כיסופים ושדרות. והשמאל, במקום לחזק את מי שכבר הכריז על פינוי יישובים – נותר אדיש והיה נשאר כך לולא ההסתבכות הצבאית בעזה וברפיח.

 

גורל חזון המדינה היהודית הדמוקרטית, ייקבע במהלך השבועות הקרובים כאשר יביא ראש הממשלה את תוכנית ההתנתקות לאישור הממשלה והכנסת. זהו זמנו של הציבור להתגייס ולהשפיע – ולא רק בהפגנות נגד בכיכר. זה הזמן לעלות לירושלים, להתייצב מול משרד ראש הממשלה, איש איש עם השלט שלו ועם המגאפון שלו – ולדרוש את מימוש תוכנית ההתנתקות, למען מדינה יהודית דמוקרטית. יש "להפציץ" במכתבים ובפקסים, את לשכותיהם של שרי הליכוד שלום, לבנת ונתניהו שחזרו בהם מתמיכה במהלך, ולשוב ולהזכיר להם את אחריותם כלפי הציבור. זהו זמנם של ציבור תומכי הליכוד, וגם מי שלא ראו עצמם עד היום תומכי ליכוד מובהקים, להתפקד לליכוד ולעצור את תהליך הפקרתה של הליכוד בידי גורמים קיצוניים המבקשים "לגנוב את המפלגה" בהכריזם ש"אם הליכוד משפיע, נשפיע אנחנו על הליכוד". פעולות אזרחיות אלה, יסדקו את המסגרת המאובנת, המקובלת והמשתקת של חלוקת הציבור הישראלי ל"שמאל" ו"ימין" ויצרו אבחנה פוליטית חדשה תחת הסיסמא:

 

מתפקדים לליכוד ומצביעים התנתקות!

 מתכנסים למדינה יהודית דמוקרטית!