מדינה יהודית דמוקרטית

 

היהדות והדמוקרטיה הם שני היסודות עליהם עומדת מדינת ישראל.

היהדות - היא היסוד התרבותי.

הדמוקרטיה - היא היסוד הארגוני.

תנאי הכרחי ליציבותם של יסודות אלה - מצב דמוגרפי בו למעלה משמונים אחוז מאזרחי מדינת ישראל הם יהודים בעלי  חזון משותף של יהודים דתיים וחילוניים.

מדינת ישראל היא המדינה היחידה של היהודים בעולם כולו. אזרחי המדינה מחויבים לעם היהודי.

אסור לנו כמדינה יהודית להפקיר את האזרחים שאינם יהודים.

כיהודים, מצווים אנו "לאהוב" את הגר החי בארצנו. כדמוקרטים מחויבים אנו לשיווין הזדמנויות לכל אזרח  ותושב. כמדינה יהודית-דמוקרטית מודרנית עלינו למצוא את הדרך לחיים משותפים מלאים בין יהודים לבין מי שאינו יהודי.

 

 

 

יתום מרב - מוני מרדכי וואיינט 28.12.06

שגינו כשהפקרנו את היהדות בידי הדתיים. שגו מנהיגנו שהפקירו את התורה ונתנו לזרם אחד להכתיב לנו את אורחות חיינו. לפיכך עלינו לקחת לידינו את המושכות.

 

גדי טאוב בין אדם לאדמה - סבר פלוצקר וואיינט 15.12.06

ד"ר גדי טאוב, מחבר הספר "המתנחלים והמאבק על נפשה של הציונות", מושיט יד לאלה שבמחנה הציוני הדתי הקוראים להתגייסות חברתית, לשקם את הגשרים ולהתלכד סביב המפעל המשותף של "מדינה יהודית ודמוקרטית", להבדיל משני קצותיה: "מדינה יהודית בלבד" ו"מדינת כל אזרחיה בלבד".

 

זה לא יקרה במדינה דו-לאומית - צביה גרינפלד הארץ 12.12.06

רק במדינה משלו יוכל העם היהודי לממש את חזונו התרבותי והרוחני. אף מסגרת אחרת לא תאפשר זאת.

 

מחיר הדמוקרטיה - גדי טאוב וואיינט 28.11.06

בין ימין שחרד ללאום לשמאל שחושש לזכויות האדם – איפה נמצא רוב הציבור? מה עשו השטחים לציונות? דיון על דת, אומה ובית.

 

אמת וחובה - דני רשף מושב חוסן 14.11.06

הממשלה יכולה לבנות תוכנית, לעצב מדיניות ולתקן הרבה מהליקויים שהתגלו במלחמת לבנון ואפילו לשקם את אמינותה המתפוררת. התנאי הראשון וההכרחי – דברו  אמת. עוד יתגלה שהאמת, אפילו היא עגומה וכואבת, יכולה גם להשתלם בקלפי.

 

ה"שמאל" שהפך לימין - גדי טאוב מעריב 7.11.06

גדי טאוב סבור שהבוז ללאומיות היהודית המאפיין את ה"שמאל" הופך את הסולידריות החברתית לאויב. הרהורים על ההפגנה בכיכר.

 

פלשתין כפול שתיים - דני רשף מושב חוסן 1.11.06

ישראל צריכה לגבש לעצמה מדיניות ברורה באשר לניהול הסכסוך במצב שהרשות הפלשתינית מתפרקת ומתפצלת ולהתכונן לבאות. עליה לפתוח בהידברות וגיבוש פורום אסטרטגי עם מצרים, ירדן ואולי סעודיה, השותפות לישראל בחשש מהתחזקות איראן. במסגרת זו כדאי לישראל גם להכריז על נכונות עקרונית לדון ביוזמה הסעודית.

 

הערבים בישראל ומלחמת לבנון השניה - סמי סמוחה אופקים (33) אוקטובר 2006

במלחמת לבנון השניה נעשו הערבים לחלק אינטגרלי של העורף, שהפך לחזית. הלקח ממלחמה זו, שרבים רואים אותה כפתיחה למלחמה גדולה נוספת הוא, שיש לשלב את האוכלוסייה הערבית בהכנות למלחמה שתבוא. יש למגן את היישובים הערביים, להפיץ מידע בערבית על אמצעי התגוננות אזרחית, לתרגל את התלמידים ואת האזרחים ולשלב את המגזר הערבי במערך מל"ח (משק לשעת חירום). הערבים לא יתנגדו להשתלבות במערכת הגנת העורף, כי היא תיתן להם הגנה ותחושת ביטחון. מעניין לראות כיצד תשפיע השתלבות זו על עמדתם לגבי הסכסוך.

 

יציבות לבאות - דני רשף מושב חוסן 11.9.06

היצר וודאי קורא לחקירה מקפת ולהפלת השלטון כפי שקורה עם ממשלות מובסות בכל מקום ללא בעיות קיומיות ממש. יש אמנם בישראל אלטרנטיבה אישית של מנהיגים שכשלו בדברים דומים בעבר. אין לנו אלטרנטיבה איכותית שתעצב מחדש סדרי ממשל יעילים ויציבים ותגדיר מחדש לישראל את יעדיה.

 

הסכנה הדמוגרפית - דני מור שער הגולן 10.9.06

אין אפשרות לטפל ב"רוב היהודי" בישראל כאשר הגבולות שלנו לא סגורים עדיין ומיליוני ערבים נוספים עלולים להיות אזרחי המדינה... ההתנתקות מהפלשתינים היא צעד הכרחי למנוע סכנה דמוגרפית מיידית אך היא איננה מספיקה וצריך לעשות צעדים נוספים למנוע את הסכנה הדמוגרפית.

 

סכנה ברורה ומיידית - דני רשף מושב חוסן 3.9.06

לישראל אורבות סכנות מכל הכיוונים. ארגוני טרור ומתאבדים, יכולת גרעינית איראנית, קהילייה בין לאומית קצרת סבלנות וראות, חיזבאללה נחוש וחמוש ו...קיפאון מדיני. למרות היות הקיפאון המדיני בלתי מוחשי הוא מבחינת סכנה ברורה ומיידית. מכל הסכנות קל וזול יותר להתמודד עם קיפאון מדיני ויכולתנו לצמצם את הסכנה גדולה.

 

בין "מדינה שבדרך" ל"מדינה קיימת" - דני מור שער הגולן 19.6.06

ב"מדינה שבדרך" אפשר לחלום ולחתור ל"ארץ ישראל השלמה" או ל"שתי גדות לירדן" ולא לוותר על "נכסי צאן ברזל" ולהתעלם לחלוטין מנוכחותו של האויב ולהמשיך להתקיים ב"מדינה שבדרך" כפי שעושים הפלשתינים אבל "מדינה קיימת" צריך לנהל בתוך גבולות פיזיים, תרבותיים  ודמוגרפים ברורים.

 

כן, מדינה יהודית - דני מור הארץ (מכתבים למערכת) 16.6.06

הלאומיות הישראלית יכולה להתקיים רק כאשר היא עומדת על שתי רגליה היהודית והדמוקרטית. אם צולעת רגלה הדמוקרטית היא הופכת להיות לאומנית ועלולה להיות מדינה יהודית פונדמנטליסטית. ואם צולעת רגלה היהודית היא הופכת להיות מדינת כל אזרחיה ועלולה להיות מדינה פלשתינית.

 

ותודה לא.ב. יהושע - אברהם בורג הארץ 22.5.06

החרדיות הישנה, זו שאיימה על אבות הציונות, איננה מהווה עוד חלופה של ממש ליהודי המודרני. החרדיות אינה משמעותית יותר מכל כת בדלנית אחרת על פני תבל. כשהמוני קנאים דתיים-לאומיים מכריזים על פרישה מ"מדינת ישראל" ומקימים את "מדינת יהודה"

 

לדן מרגלית בוקר טוב – דני רשף מושב חוסן 16.5.06

קראתי הבוקר את מאמרך "הכרעה הכרחית" - יש לרעיון "מדינה יהודית דמוקרטית" סוג של לובי - תנועת "היום השביעי" שנוסדה ב-03/2002 ושבלוגו שלה כתוב "מתכנסים למדינה יהודית דמוקרטית".

 

אחרי הבחירות - אמנון רובינשטיין מעריב 7.4.06

דמוקרטיה היא פשרה מתמדת בין ייצוגיות ובין יציבות ויעילות. ההיסטוריה מוכיחה כי פגיעה ביציבות הממשלה וביכולתה לשלוט ולהנהיג את המדינה מסוכנת לדמוקרטיה לא פחות מסכנת המהפכה הצבאית... משום כך, נקטו כמעט כל הדמוקרטיות המערביות שיטות מעורבות הפוגעות ביחסיות הטהורה... ישראל נמנעת מכל פשרה כזו, אך הבחירות האחרונות הוכיחו כי מסוכן להמשיך בדרך הקיימת. לכן אחד מתפקידיה הראשונים של הממשלה החדשה יהיה להציע רפורמה שתביא לידי אותה פשרה שרוב מוחלט של הדמוקרטיות המערביות דבק בה.

 

הסתבכנו - דני רשף מושב חוסן 29.3.06

תוצאות הבחירות האחרונות הם מכה קשה מאד לעם ישראל מכל זווית ומכל השקפה. אולי אפילו מטילה צל על הדמוקרטיה הישראלית כולה, צל על עתידה.

 

חברי גיל - דני רשף מושב חוסן 24.3.06

חברי גיל וגם חברתי סמדר הם אנשים ישרים והגונים הכואבים באמת את החברה הישראלית. השחיתות האוכלת בכל פה, האלימות והמצוקות החברתיות באמת צורבים בבשרם. כאחד האדם הם גם זוכרים וחשדנים להבטחות, לאנשים ולמעשים. בישורת האחרונה, רגע לפני ההכרעה, היד מהססת, הבטן עובדת שעות נוספות וההתלבטות קשה. מה עם השחיתות, מה עם החינוך, מה עם הכלכלה וכן, יש את אותם משקעים של שנים - השבטיות הישראלית.

 

הצבע קדימה להתכנסות - רן בית-אש ירושלים 23.3.06

אני מציע לחכות עם איכות הסביבה, הדאגה לגמלאים, גם בקדימה ישנה רגישות לחברה, אבל המנוע והמינוף יבוא מניתוק המגע מהשטחים ומהתנתקות מעיסוק בפלסטינאים. דבר שיביא לחסכון רב בתקציבי הביטחון וההשקעות בשטחים ולשיפור בצמיחה הכלכלית, וכן להגדלת הרזרבות התקציביות ותאפשר למדינה להתמודד עם בעיות העוני, החינוך הבריאות התחבורה וכן גם איכות הסביבה אלו נושאים חשובים ומוזנחים, שבאקלים החדש שיבצר לאחר ההתנתקות יזכו לעדיפות הראויה.

 

זו תהיה מדינה שכיף לחיות בה - אלוף בן ויוסי ורטר הארץ 10.3.06

בעוד ארבע שנים ישראל תהיה מנותקת מרוב האוכלוסייה הפלשתינית ותתכנס בגבולות חדשים. זו תהיה מדינה אחרת, בגבולות אחרים. היא תיפרד מהרוב המכריע של האוכלוסייה הפלשתינית. היא תהיה מדינה עם פחות אלימות חיצונית ועם יותר ביטחון אישי... האופציה שלי להיבחר לראש ממשלה, או לאמן את בית"ר ירושלים.

 

על קיבוציים, על דתיים ועל עמונה - גיל אלכסנדר מעלה גלבוע 12.2.06

מאז 1948, שתי תנועות אידיאולוגיות מפוארות השפיעו יותר מכל על מהלכיה ועל מערכותיה של המדינה: תנועת העבודה ובמיוחד התנועות הקיבוציות החילוניות, והציונות הדתית הלאומית ובמיוחד "גוש אמונים". האחת ב-29 שנים הראשונות עד המהפך הפוליטי של 1977, והשנייה ב-29 שנים הבאות.

 

הרפובליקה השלישית - אלוף בן הארץ 27.1.06

ביום העצמאות הבא תציין ישראל 58 שנים להקמתה, ולא צריך להאמין בנומרולוגיה כדי להבחין בסימטריה מעניינת: התקופה הזאת מתחלקת בדיוק לשניים. 29 שנים בשלטון מפא"י-העבודה, ועוד 29 שנות התיקו בין הליכוד לעבודה, שנעו בין תחרות מרה לשיתוף בממשלות האחדות. עתה נכנסת ישראל לעידן פוליטי חדש, שאפשר לכנות "הרפובליקה השלישית".

 

ימי הדמגוגים - דני רשף מושב חוסן 24.1.06

כמדי שנה מפרסם המוסד לביטוח לאומי את 'דו"ח העוני'. כתמיד המספרים נוראים. כתמיד התקשורת מנפחת ליומיים ומשכיחה לשאר השנה. כתמיד זועקים הפוליטיקאים. כתמיד אנחנו חוזרים לימי הדמגוגים.

 

לשמור כיוון - דני רשף מושב חוסן 5.1.06

ספק רב אם ראש ממשלת ישראל אריק שרון ימשיך לנהל את ענייני המדינה. מצבו מעמיד את ישראל לפני פרשת דרכים בין חזרה לתובנות מיושנות ובין פריצת הדרך המחשבתית ששרון חולל בחברה הישראלית: המחשבה שאפשר וצריך להכריע בגורלנו ועתידנו גם ללא תלות בפלשתינים, באין ברירה גם בלעדיהם.

20005  יוני – דצמבר 2004  פברואר – מאי 2004  נובמבר 2003 – ינואר 2004   אפריל –אוקטובר 2003  דצמבר 2002 – מרץ 2003   מאי – נובמבר 2002   ינואר 2001 – אפריל 2002