מדינה יהודית דמוקרטית

 

היהדות והדמוקרטיה הם שני היסודות עליהם עומדת מדינת ישראל.

היהדות - היא היסוד התרבותי.

הדמוקרטיה - היא היסוד הארגוני.

תנאי הכרחי ליציבותם של יסודות אלה - מצב דמוגרפי בו למעלה משמונים אחוז מאזרחי מדינת ישראל הם יהודים בעלי  חזון משותף של יהודים דתיים וחילוניים.

מדינת ישראל היא המדינה היחידה של היהודים בעולם כולו. אזרחי המדינה מחויבים לעם היהודי.

אסור לנו כמדינה יהודית להפקיר את האזרחים שאינם יהודים.

כיהודים, מצווים אנו "לאהוב" את הגר החי בארצנו. כדמוקרטים מחויבים אנו לשיווין הזדמנויות לכל אזרח  ותושב. כמדינה יהודית-דמוקרטית מודרנית עלינו למצוא את הדרך לחיים משותפים מלאים בין יהודים לבין מי שאינו יהודי.

 

 

 

 

קץ עידן האידיאולוגיות - בן דרור ימיני מעריב 23.12.05

יש משהו אופטימי בעובדה שהולך ומתגבש רוב ברור בעד ההסדר השפוי: מדינה יהודית ודמוקרטית עם רוב יהודי. לא שזה מה שיפסיק את הקסאמים. לא שזה מה שיחסל את התיאבון של החמאס. לא שזה יסיים את הדרישה לחיסול ישראל באמצעות זכות השיבה. אבל כדאי שנצא מהטענה שמדובר באדם אחד, אריאל שרון שמו, שיוצר כאן בועה מפלגתית. קדימה רק מנכסת את השינוי. אבל השינוי הזה קיים גם בלעדיה. בטווח הארוך, אלה חדשות נהדרות לעם ישראל.

 

מחיר מבהיל - דני רשף מושב חוסן 15.12.05

באחרונה עלתה יוזמה פוליטית חדשה להרכיב קואליציה חליפית של 61 חברי כנסת שתפיל את אריק שרון, תנתק אותו ממקורות הכוח והשפעה ותשכיח אותו מלב הציבור הישראלי... מה שנקבל אחרי שהמטרה הפוליטית אולי תושג זה משק הרוס לחלוטין, עליה באבטלה, החמרת המצוקות ובלית ברירה חזרה למסלול של קיצוצים כואבים.

 

קדימה המרכז השפוי - רן בית-אש ירושלים 5.12.05

נמאס לציבור הישראלי מההגדרות הנדושות של ימין ושמאל בנושא המדיני. רוב רובו של העם הבין כי גישת הימין וגישת השמאל בקצוות המפה, מובילות בדיוק לאותה התוצאה של מדינה דו לאומית שתהפוך למדינה בעלת רוב ערבי פלסטינאי.

 

שמעוני תומכת ב"קדימה": לא כועסת על שרון - שרון רופא-אופיר וואיינט 4.12.05

בהיותנו שותפים בקדימה, נוכל להיות גורם בהבסת הליכוד ושינוי. זה מבטיח למדינת ישראל את המשימה העיקרית: גבולות קבע תוך שמירה על מדינה יהודית דמוקרטית לדורי דורות ומשימה לא פחות חשובה (רק אפשרית לאחר קיום הראשונה) מדיניות חברתית, כאשר במרכזה צדק חברתי וחינוך".

 

בכל זאת יהודית - דני רשף מושב חוסן 29.11.05

למרות הזהות היהודית הברורה של מדינת ישראל יש רבים בציבור החילוני, ובעיקר במחנה השמאל, שמאד לא נוח להם עם הגדרת מדינת ישראל כמדינה יהודית והם מחפשים לעצמם זהות בישראליות.

 

ממלכות לגלות - דני רשף מושב חוסן 25.9.05

הרב אליקים לבנון, טוען שעבר זמנה של הדמוקרטיה ואיתה הציונות החילונית שתוצאותיהם כפירה, אלימות וסמים. הרב מציע להתנתק מהזרם הציוני הכללי, להקים מערכת מקבילה, בעיקר בחינוך, ולשאוף לציונות דתית חדשה השואפת לחידוש מלכות ישראל.

 

תנו לו צ'אנס - מג'די חלבי מעריב 18.9.05

שרון עכשיו, כמו בן גוריון בזמנו, מעדיף מדינה על שטח קטן עם רוב יהודי מכריע על מדינה גדולה שהיהודים יהיו בה מיעוט.

 

המחבל מתפוח פגע בלב הישראלי של ערביי שפרעם - רפיק חלבי הארץ 7.8.05

המחסנית שרוקן עדן נתן-זאדה קרעה את השקט בשפרעם, הוציאה אלפים רבים לרחובות בצעקות "ברוח ובדם נפדה את השהידים" - ושיגרה אותם אל תוך המערבולת הפוליטית. המחבל (או שולחיו) רצה להטריף את המערכת - והצליח. שפרעם, סמל המתינות, מצטרפת כעת בזיכרון הערבי-ישראלי לסכנין, לעראבה, לדיר חנא, לאום אל פחם, לנצרת ולטייבה.

 

לבקש סליחה – דני רשף מושב חוסן 5.7.05

לפי הסיפור עסקת חילופי השבויים עם החיזבאללה מ-29/01/2004 להחזרת אלחנן טננבוים לישראל לא הייתה אלא טובה אישית של אריק שרון לגרושתו של אלחנן טננבוים שעם אביה הקשיש, שמעון כהן, היו למשפחת שרון קשרים כלכליים לפני 20 שנה. מבלי להזכיר לקוראים שקשרים אלה שהסתיימו סופית במאבק משפטי לפני 12 שנה.

 

"מדינה יהודית דמוקרטית" צוברת תנופה - דני מור שער הגולן 3.6.05

תנועת תפנית יכולה להיות התחלה של מפלגת שמאל גדולה שתהיה יהודית לאומית גאה,  שתשמור באורח מוסרי וחוקי על רוב יהודי מוצק ותנקה את היהדות מה"גזענות" שנדבקה בה. מפלגה שתמשוך אליה את כל המאוכזבים מכל המפלגות וחברי הכנסת הטכנוקרטים חסרי החזון. מפלגה שתהיה בית לכל ישראלי שמאמין עדיין בחזון הציוני.

 

כנס היסוד של תנועת "תפנית" - ברק רביד מעריב(nrg) 30/5/2005  21:24

דיין ציין שיש לחזק את זהותה היהודית-דמוקרטית של מדינת ישראל. "קיימת סכנה של היווצרות מדינה דו-לאומית בין הירדן לים התיכון", הזהיר. "זה מה שמצפה לנו אם לא נפרד מהפלשתינים".

 

ממציא את עצמו - דני רשף מושב חוסן 28.5.05

יש לאהוד ברק זכות היסטורית להתהדר בהישג הזה, בייחוד כשקשה מאד להצביע על הישגים אחרים, אבל השחיתות האמיתית מתחילה בסילוף רבתי של האמת הרבה לפני שהיא נחשפת מאוחר יותר בזיוף מפקדי בוחרים, מינויי מקורבים, שלמונים ושוחד.

 

פנטזיה פוסט-ציונית - בן דרור ימיני מעריב 20.5.05

...קיומה של אומה יהודית אינו קשור לגזע. הוא קשור להיסטוריה משותפת. לכמיהה משותפת. למורשת משותפת... מרגע שיש בני קבוצה, אתנית או לאומית או דתית, או גם וגם, שמרגישים שהם עם – הם עם. זה עניין סובייקטיבי. זה לא עניין של גזע או גנטיקה... אנטישמיות ישנה היא שלילת זכות הקיום של היהודים כפרטים. ואנטישמיות חדשה היא שלילת זכות הקיום של היהודים כקולקטיב... אני נגד פנטזיה של "אזרחות מכלילה", שהמשמעות האמיתית שלה היא איסלמיזציה זוחלת של ישראל, לפי מתכון החיסול של "כוחות הקדמה"... הסיכוי היחידי להסדר הוא שתי מדינות לשני עמים, יש מחנה פלשתיני שמכיר במדינה יהודית, מול מחנה פלשתיני חמאסניקי, שממשיך לטעון, בדיוק כמו "כוחות הקדמה" בעולם, בדיוק כמוכם, ש"היהדות היא רק דת, ואין זכות קיום למדינה יהודית".

 

האם ישראל רוצה להתקיים - אברהם טל הארץ 13.5.05

לכל מדינה זכות יסודית להגן על צביונה הלאומי ולחוקק חוקי כניסה, תושבות והתאזרחות המבטיחים זאת. האיום על ישראל מבחינה זו גדול מאשר על כל מדינה אחרת. המניע להגירה לארצות שנקטו אמצעי הגנה נגד זרם זרים (הולנד, דנמרק) הוא בדרך כלל כלכלי; בישראל, מדינה בעלת רמת חיים אירופית ומשטר דמוקרטי הנטועה בלב אזור מפגר, המניע הוא כלכלי וגם לאומי.

 

איך כמעט וויתרתי על "המדינה היהודית" - דני מור שער הגולן 9.5.05

הציונות היא קודם כל יהודית ורק אחר כך דמוקרטית. הציונות איננה אנכרוניסטית, היא לא סיימה את תפקידה. הציונות היא אוטנטית, חיה, נושמת ובועטת. היא העוגן הקיומי של מדינת ישראל. מדינה יהודית דמוקרטית היא ההצדקה המוסרית להקמתה של המדינה ולהמשך קיומה של מדינת ישראל.

 

מבצע סבתא - דן מרגלית מעריב 6.5.05

נחוצה הכרעה בתחום המעשי של הגדרת ישראל כיהודית. רק מקטע ממנו נושק לעניינים דתיים ורוחניים. חלק מההכרעה מוכר היטב. רוב החילונים מעוניינים לסגת מרוב השטחים כדי להבטיח את הרוב היהודי המוצק במדינה. אחת הסיבות היא הרצון לשמר את הצד הדמוקרטי בהגדרת ישראל.

 

"השהיד היהודי" - חיימי שניידר נתניה 2.5.05

מסירת הנפש למען חומש ונצרים, עם כל הכאב האדיר שבעקירתם, איננה קידוש השם והיא בהכרח תפגע אנושות באפשרות להמשיך ולקיים ביחד את ברית הגורל.

 

אנטישמיות - דני רשף מושב חוסן 25.4.05

העובדה שהפכנו למדינה שמתקיימים בה מרכיבי הכוח המסורתיים של אומות: עבר משותף, תרבות משותפת כולל שפה, רצף גיאוגרפי ודמוגרפי ושאיפות משותפות כבר מאיימת בפועל על הזהות המוחלטת שבין דת ללאום ביהדות. הזהות הישראלית מושפעת אך לא נובעת מיהדות. החש  כישראלי בהרבה מקרים אינו מרגיש יהודי. יהודי אינו מרגיש ישראלי.

 

קולוניאליזם מימין ומשמאל - בן דרור ימיני מעריב 6.4.05

במרכז הוויכוח ביני לבין רן ברץ עומדת השאלה: מהי הציונות? לשיטתי, הציונות היא תנועת שחרור לאומית, שרצתה למצוא פתרון הוגן למצוקת היהודים. הציונות אכן גרמה עוול לערבים, אבל היא לא קמה כדי לנשל ולגרש.

 

פסיקה ציונית מובהקת - יוסף גורני הארץ 5.4.05

החלטת העליון בעניין הגיור היא צעד לקראת אחדות "כלל ישראל".

הדברים שהשמיע המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט מישאל חשין, בעניין ההכרה בגיור הרפורמי והקונסרווטיווי לצורך חוק השבות, ולפיהם ההכרה "מספחת אדם לאומה, ל'עם עולם', להיסטוריה, לתרבות בת אלפי שנים" - זה זמן רב לא נשמעו כמותם בציבורנו.

 

העניין הדמוגרפי - אמנון רובינשטיין מעריב 11.3.05

הזכות של עם להגדרה עצמית חייבת לכלול את זכותו לקיים רוב דמוקרטי במדינתו, ואם דברים אלה נכונים לגבי כל העמים, הם נכונים שבעתיים לגבי היהודים.

 

מגבלות חשיבה - דני רשף מושב חוסן 6.3.05

הצבא וכמוהו החשיבה הצבאית מוגדרת כולה מהבנת האיומים על המדינה והחברה. בלי איומים וסכנות אין צורך בצבא וחשיבה צבאית. החשיבה האזרחית לעומת זאת שונה מהותית ומעוצבת משאיפות, חלומות וערכים, מתקיימת ונובעת מהחברה עצמה.

 

מכתב גלוי למתנחלים - בן-דרור ימיני מעריב 25.2.05

כאב העקירה שלכם, שהוא כאב אמיתי, הוא כאין וכאפס לעומת כאב העקירה שלנו – עקירה של כל העם היהודי מארצו, אם החזון שלכם יתממש. אנחנו יודעים שכדי למנוע עקירה גדולה – של חיסול המפעל הציוני – צריך לשלם במחיר של עקירה קטנה.

 

לשבור את החומות - דני מור שער הגולן 10.2.05

מדינת ישראל היא מדינה יהודית וכל האזרחים בה חייבים ללמוד עברית וחייבים ללמוד את ההיסטוריה של העם היהודי, כמו שכל האמריקאים לומדים אנגלית והיסטוריה של העם האמריקאי.

 

בעיה של זהות - דני רשף מושב חוסן 9.2.05

שבוע מדיני סוער עבר על מדינת ישראל מביקור קונדוליסה רייס מזכירת החוץ של ארה"ב ועד פסגת שארם. המילים כמו חזרו על עצמם – שלום, שתי מדיניות, דמוקרטיה, דף חדש. רק אזכור אחד חסר 'מדינה יהודית דמוקרטית'.

 

תגובה למאמרך "עתידה של מדינת ישראל" - חיימי שניידר נתניה 8.2.05

מאמרך עוסק בתהיות על מהותה של "ברית היעוד העתידית". ומה עם ברית היעוד – האתוס הלאומי – של היום? האתוס הלאומי שלנו, גם הוא מנוסח בקצרה (3 מילים ולא שתיים): "מדינה יהודית דמוקרטית".

 

עתידה של מדינת ישראל – דוד פסיג ינואר 2005

בייסוד הסכסוך בין ישראל לסביבותיה עומדת הזהות העצמית של היהודים... השלב הבא בעיצוב זהותו הוא ניסוח של ברית ייעוד למדינה יהודית, מודרנית ודמוקרטית. אחר שיצליח במטלה ההיסטורית הזו יהיה לו העוז לפתור את סכסוך הדמים שמלווה אותו זה כמאה שנים.

 

מסרסי הדמוקרטיה - גדי טאוב מעריב 31.1.05

המתנחלים לא הלכו ליו"ש ועזה בשם הדמוקרטיה, אלא בניגוד לה, כדי לדחוק את הקץ... עכשיו מתברר שהם דוחקים אותנו לקצו של המפעל הציוני. מכתב תשובה ליואל בן-נון.

 

או ציונות או התנחלות - גדי טאוב מעריב 24.1.05

המתנחלים ביקשו לכפות עלינו סיפוח, לכפות עלינו מדינה לא דמוקרטית בשם משהו אחר לגמרי מן הציונות: בשם המשיחיות הטריטוריאלית של מרכז הרב. זה כל הסיפור, והוא הסיפור הכי חשוב בפוליטיקה הישראלית זה כמעט ארבעים שנה. הגיע הזמן לספר אותו בפרוטרוט. בוקר טוב, ישראל.

 

יוני – דצמבר 2004  פברואר – מאי 2004  נובמבר 2003 – ינואר 2004   אפריל –אוקטובר 2003  דצמבר 2002 – מרץ 2003   מאי – נובמבר 2002   ינואר 2001 – אפריל 2002