מים, הון ושלטון

 

דני מור, שער הגולן, 10.1.09

 

מים, מים, מים

המחירים עד השמים

ובשמים, גשם איין.

 

לכאורה לא היינו צריכים להיות מופתעים.

יעקב אבינו עזב את ארץ כנען עם כל משפחתו בגלל הבצורת.

עזיהו, מלך יהודה, "חצב בורות רבים... כי אוהב אדמה היה".

שבטי הנבטים ("חופרי בורות מים"), ידעו לשמור מים במדבר.

מסכת תענית בש"ס, עוסקת כולה בתפילות ותעניות לירידת גשמים.

המים בארץ ישראל תמיד ניתנו בצמצום והאנשים שחיים בארץ ישראל צריכים היו לדאוג שלא יחסר מים.

 

ומה אנחנו עושים? אנחנו "מייבשים ביצות". ייבשנו את ביצות פתח-תקווה, את ביצות חדרה, את ביצות עמק יזרעאל, את ביצת עמק החולה, את ים המלח ואת הכינרת.

אם לא די בכך אז, חברת "מקורות – חברת המים הלאומית" מייבשת את כל המעיינות והנחלים במקום לשמר אותם שיזרמו נקיים בטבע.

 

ממשלות ישראל מנצלות את המים בישראל לתועלתן במין תערובת של הון ושלטון, כאשר מצד אחד הממשלה, שהעם הפקיד בידה את מקורות המים בישראל, מגלה אזלת יד באכיפת החוק על מפעלים ויישובים המזהמים את המים הזורמים ואת מי התהום, ומצד שני גובה כסף רב מהאזרחים על השימוש במים. מצד אחד היא מרוקנת את כל מאגרי המים העליים והתת-קרקעיים ומצד שני איננה מתפילה מים לשתיה.

 

זה לא יהיה מדויק אם נאשים את ממשלת ישראל בתכנון מכוון ליצירת מחסור במים כדי שתוכל לגבות מהאזרחים יותר כסף על המים שהם צורכים אך מצד שני אין לממשלה תוכנית לאומית כללית להספקת מים סדירה במחירים סבירים, בלי לשנות סדרי עולם, ובלי לפגוע במשאבי הטבע של המדינה. אין לממשלה תוכנית שלוקחת בחשבון את שנות הבצורת הידועות מראש.

 

למרות שאנחנו יודעים שהגשם בישראל לא ניתן ברוחב יד, אנחנו מופתעים כל פעם מחדש משנות בצורת ולא קם לנו יוסף בן פורת שינבא ויתכנן את מדיניות המים שלנו.

 

הגיע הזמן שלא נסמוך רק על ניסים ותפילות, לא נסמוך על הממשלה ועל חברת מקורות, כי הממשלה חמדנית מדי ובמקום לספק מים במחירים סבירים היא דורשת במחירי עתק ואיננה מספקת לנו מספיק מים. הגיע הזמן להפריט את המים בישראל כמו שהפרטנו בזמנו את "משרד הדואר", ואז אולי נגיע למצב בו חברות פרטיות יספקו לנו מים בשפע מהים ומהנחלים יגיעו נקיים לים, ויציעו לנו בכל מיני מבצעים הטבות למי שצורך יותר מים. כי הרי לא חסר מים בעולם. הימים מלאים במים ויש מספיק יזמים שמוכנים לשאוב מים מהים, להתפיל אותם, ולספק לנו מים טהורים בשפע ובמחיר נמוך בהרבה ממה שהממשלה גובה מאיתנו.