לשבור את החומות

 

דני מור, שער הגולן, 10.2.05

 

הופתעתי לקרוא בכתבתה של יאיר אטינגר "כך הכרנו בזהות הערבית הקיבוצית" הארץ 10.2.05, ש"דו"ח ועדת דוברת הוא המסמך הישראלי הרשמי הראשון המכיר בזכויות הקולקטיוויות של המגזר הערבי", אני לתומי חשבתי שישראל היא מדינה דו-לאומית שיש בה לאום יהודי גדול ולאום ערבי קטן שנלחם על זכויותיו.

 

מסתבר שמדינת ישראל עדיין איננה מדינה דו-לאומית ועוד אפשר למנוע את זה.

 

ועדת דוברת מאמצת המלצה של פרופסור אמנון רובינשטיין: "מטרת החינוך הערבי תכלול בנוסף למטרות החינוך הכלליות גם פיתוח וטיפוח הזהות האישית והזהות הערבית הקיבוצית, כעוגן חינוכי נפשי וחברתי לאינטגרציה מלאה בחברה הישראלית ובמדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

פרופסור אמנון רובינשטיין כותב הרבה על מדינה יהודית דמוקרטית, ועל אנטישמיות חדשה ששוללת את המדינה היהודית, לכן, קשה להבין איך הוא מוותר על מדינה יהודית דמוקרטית לטובת מדינה דו-לאומית, אלא אם כן הוא התכוון למה שאומר פרופ' מאג'ד אל-חג' "החלק השני של המטרה מרוקן מתוכן את החלק הראשון". אם זאת הייתה מטרתו של רובינשטיין אז הההמלצה הזאת חסרת תוכן ואין בה מטרה ברורה והיא אינה תורמת דבר למדינה יהודית דמוקרטית.

 

מאז קום המדינה ועד היום עלו לישראל יהודים רבים מכל העולם וגם הרבה "ספק יהודים", כולם גרים בכל מקום במדינה, לומדים בבתי הספר הממלכתיים ומשרתים בצבא. הערבים, לאומתם,  גרים רק בכפרים ערבים, לומדים בבתי ספר ערבים, לא מתערבבים בין היהודים ואינם חייבים לשרת בצבא.

 

אולי אין עוד מסמכים רשמיים המכירים "בזכויות הקולקטיוויות של המגזר הערבי" אבל בפועל מדינת ישראל מטפחת את הזהות הערבית: הם סגורים בכפרים שלהם, לומדים בבתי הספר שלהם, לא משתתפים באינטגרציה של הצבא, רבים מהם לא יודעים עברית בכלל וברור לנו ש"אין סיכוי שהם יהיו פטריוטיים למדינת ישראל". לא רק ארצות ערב מחזיקים אותם כפליטים גם אנחנו עושים כך.

 

"הדו"ח מפורט יחסית בכל הקשור לתוכני החינוך הערביים". כותב אטינגר, "הוא מכיל רעיונות מקוריים ל"הנמכת החומות" בין יהודים לערבים...". לא צריך להנמיך את החומות, צריך לסלק אותם – מדינת ישראל היא מדינה יהודית וכל האזרחים בה חייבים ללמוד עברית וחייבים ללמוד את ההיסטוריה של העם היהודי, כמו שכל האמריקאים לומדים אנגלית והיסטוריה של העם האמריקאי.

 

אפשר להזהר בלי סוף שלא לתת לערבים "זכויות קולקטיביות" אבל אם מטפחים בבתי הספר הערבים את "הזהות הערבית", ברור שהמדינה הדו-לאומית תגבור על המדינה היהודית דמוקרטית.

 

 

 

התפרסם ב"מכתבים למערכת" של עיתון הארץ ב-15.2.05, תחת הכותרת "ישראל מטפחת את הזהות הערבית".