מתפקדים לליכוד

 

רוני בר-רצון ענבר, הארץ (מכתבים למערכת), 30.5.04

 

כשישב צה"ל בלבנון הרעים קולם של המצדדים בנחיצותה של רצועת הביטחון להגנה על יישובי הצפון והשתיק את הקולות המהססים שהעיזו לומר שאין לנו מה לחפש שם. ארבע נשים אזרחיות קראו לחולל מהפך מחשבתי: "תשרת נא החשיבה הצבאית את המטרות האזרחיות - ולא להיפך!" מאוחר מדי השתחררנו מן הקיבעון המחשבתי ויצאנו מלבנון, לא לפני ששילמנו מחיר כבד. היה זה צעד ראשון לאזרוח המחשבה הישראלית.

 

טשטוש הגבולות בין חשיבה אזרחית לחשיבה ביטחונית הוביל למשגה הגורלי של הישארותנו בשטחי יש"ע לאחר כיבושם במלחמת ששת הימים, ולמצב הטרגי הנוכחי שבו אנו שולטים באוכלוסייה עוינת של 3.5 מיליוני ערבים חסרי זכויות. טיבה של טרגדיה שהיא מסתיימת בקטסטרופה. למזלנו, טרגדיה היא המצאה ספרותית. החיים אינם טרגדיה. אנשים אמנם מתים, אבל "הכל זורם". העבר הוא בלתי ניתן למחיקה, כך גם הכאב והסבל, אבל אפשר להתפכח ואפשר גם לתקן.

 

באימוץ רעיון ההתנתקות הודו אהוד אולמרט ואריאל שרון כי אין עתיד לחזון ארץ ישראל השלמה. הם בחרו בהתכנסות למדינה יהודית דמוקרטית, ולשם כך נדרש מהם מהפך מחשבתי. הם כנראה לא שיערו את גודל המהפך ששיחרר כוחות נגד, אשר גייסו את רוב מתפקדי הליכוד להצביע נגד המהלך והשמאל, במקום לחזק את מי שכבר הכריז על פינוי יישובים, נותר אדיש והיה נשאר כך לולא ההסתבכות הצבאית בעזה וברפיח.

 

גורל חזון המדינה היהודית הדמוקרטית ייקבע במשך השבועות הקרובים כאשר יביא ראש הממשלה את תוכנית ההתנתקות לאישור הממשלה והכנסת. זהו זמנו של הציבור להתגייס ולהשפיע, ולא רק בהפגנות בכיכר. זה הזמן לעלות לירושלים, להתייצב מול משרד ראש הממשלה ולדרוש את מימוש תוכנית ההתנתקות למען מדינה יהודית דמוקרטית. יש "להפציץ" במכתבים ובפקסים את לשכותיהם של שרי הליכוד שלום, לבנת ונתניהו שחזרו בהם מתמיכה במהלך, ולשוב ולהזכיר להם את אחריותם כלפי הציבור.

 

זהו זמנם של ציבור תומכי הליכוד - וגם מי שלא ראו עצמם עד היום תומכי ליכוד מובהקים - להתפקד לליכוד ולעצור את תהליך הפקרת הליכוד בידי גורמים קיצוניים המבקשים "לגנוב את המפלגה" בהכריזם ש"אם הליכוד משפיע, נשפיע אנחנו על הליכוד". פעולות אזרחיות אלה יסדקו את המסגרת המאובנת, המקובלת והמשתקת של חלוקת הציבור הישראלי ל"שמאל" ו"ימין" וייצרו הבחנה פוליטית חדשה תחת הסיסמה: מתפקדים לליכוד ומצביעים התנתקות! מתכנסים למדינה יהודית דמוקרטית!