הפעלת לחץ אמריקאי

 

דני מור, שער הגולן, 15.5.03

 

שלום הדר

 

אני מניח שדני רשף שלח אותך אלי כדי שאתרץ לך את דבריו של יוסי שריד. למרות שאנחנו באותה מפלגה, אינני יכול לתרץ את דבריו ומעשיו, להפך, אני אחד המתנגדים המובהקים שלו במשך שנים רבות והבחירות האחרונות הוכיחו שצדקתי, הוא הרס את המפלגה.

 

לעצם העניין: במכתבך ליוסי שריד אתה מתייחס ל"הפעלת לחץ אמריקאי על שני הצדדים" והקשר בין זה ובין דמוקרטיה.

 

הדמוקרטיה מתייחסת לניהול ענייניה של מדינת ישראל ואילו הלחץ הבינלאומי קשור לניהול העניינים שבין שני העמים או שתי המדינות בפרט או בין ישראל ושכנותיה בכלל.

 

הדמוקרטיה קוראת לכל התושבים/אזרחים במדינה להשפיע על מהלכיה של המדינה ומאפשרת לכל אחד להביע את דעתו ולמשוך/לדחוף/להשפיע לכיוון שנראה לו נכון. הבסיס הרעיוני של הדמוקרטיה הוא מתן חופש מכסימלי לתושבים/אזרחים להשפיע על חייהם. הדמוקרטיה האידיאלית זו האנרכיה והדמוקרטיה הקטסטרופלית (ההיפך מאידיאלית) זו הדיקטטורה. הדמוקרטיה זו שיטת השלטון הטובה ביותר שקיימת היום למרות כל חסרונותיה.

 

ההתערבות הבינלאומית היא תוצאה של קשרים בינלאומיים. כל מדינה דמוקרטית, על בסיס החופש, מקיימת קשרים בינלאומיים רחבים, בכלכלה, בתרבות, בחינוך, בביטחון ועוד מתוך מטרה להסתייע במדינות האחרות ולסייע להן.

 

יש אנשים שלא מבינים את זה, כפי שכתבת. לדוגמה כאשר ביבי נתניהו היה ראש ממשלה כפי שהוא לא הבין מה זאת דמוקרטיה ועשה ככל יכולתו לקעקע אותה מבפנים כך הוא לא הבין מה זה יחסים בינלאומיים ומצא את עצמו עומד מול הפרלמנט האמריקאי ומודיע להם שהוא מוותר על הסיוע הכלכלי שלהם, כך גם הכריזה עלינו ארה"ב בתקופתו של ביבי: "הם עדיין רוצים לריב ביניהם".

 

הלחץ האמריקאי שמדובר עליו היום הוא ניסיון אמריקאי לסייע לנו בביטחון המדינה. הם יכולים לסייע לנו רק כשאנחנו מסתבכים מאוד כמו למשל במלחמת יום כיפור כאשר שלחו לנו נשק ותחמושת ב"רכבות האוויר" והם יכולים לסיע לנו לפני שאנחנו מסתבכים בלחץ על יצירת הסכמי שלום כדי למנוע את המלחמה.

 

לדעתי, אילו ארה"ב הייתה מתערבת בסוף מלחמת ששת הימים כפי שהיא התערבה בסוף מבצע סיני ודורשת מאיתנו לסיים מיד את הכיבוש, היינו היום במקום הרבה יותר טוב, אולי גם היו נחסכות מאיתנו מלחמות ההתשה ויום כיפור.

 

לסיכום: קריאה ללחץ אמריקאי או קריאה לעזרה של מדינות העולם בפיתרון בעיות הביטחון שלנו איננה מעשה אנטי דמוקרטי אלא היא חלק מן המעשה הדמוקרטי הכללי.

 

בברכה

דני מור