למה הכוונה ב"מדינת כל אזרחיה"?

 

דני מור, שער הגולן, 17.1.09

 

המאמר של נתי יפת, "אנחנו לא מוכנים להיות בני ערובה של הסכסוך" שהתפרסם בדף הירוק 8.1.09., מציג את רו"ח עיסאווי פאריג', מספר 10 ברשימת מרצ לכנסת. מר פאריג' אומר "כמו שאני מסכים איתך שזאת מדינת היהודים, תסכים איתי גם, שזאת מדינת כל אזרחיה".

 

לא ברור למה מתכוון מר פאריג' ב"מדינת כל אזרחיה". אם הוא מתכוון שמדינת ישראל היא מדינה יהודית חד לאומית שנותנת זכויות שוות בכל, לכל אזרחיה, פרט לזכות הלאומית, אז אין לי וויכוח איתו. אבל אם הוא מתכוון שמדינת ישראל צריכה להיות מדינה דו-לאומית או רב-לאומית, אני חולק עליו. מדינת ישראל קמה על פחות ממחצית שטחה של ארץ ישראל, או כמו שקראו לה במאות האחרונות, פלסטינה. יש ליהודים שורשים עמוקים בארץ ישראל, מדינת ישראל היא המדינה היהודית היחידה בעולם ויש לנו את כל הסמכות ההיסטורית והמוסרית לקיים מדינה יהודית חד-לאומית בארץ ישראל. איננו צריכים להתחלק במדינה הזאת עם הפלסטינים.

 

מר פאריג' אומר גם "כשתקום מדינה פלסטינית ויהיו גבולות מוסכמים, אני אהיה הראשון שישלח את הילדים שלו לצה"ל". אינני מבין מה ישתנה אז? מי מבטיח לו שמדינת ישראל ומדינת פלסטין יחיו בשלום? ואם תהיה מלחמה בין ישראל לפלסטין הוא יוציא את ילדיו מצה"ל? מדינת ישראל לא צריכה לחכות עד שתקום מדינה פלסטינית, כדי להגדיר את עצמה כמדינת הלאום היהודי. מדינת ישראל לא צריכה לתלות את עתידה בהקמת מדינה פלסטינית. במלחמת ששת הימים כבשה ישראל שטחים ממצרים וירדן והיא מציעה לפלסטינים להקים בשטחים אלה מדינה עצמאית משלהם. זו לא תהיה מדינה על כל שטח פלסטין, לא יהיה לה רצף טריטוריאלי והיא תהיה מדינה מפורזת מנשק, אבל זו יכולה להיות התחלה של מדינה פלסטינית. אף אחת ממדינות ערב לא הציעו לפלסטינים יותר מזה.

 

אני מסכים עם מר פאריג' ש"גורל ערביי ישראל שותף לגורל היהודים" אבל צריך להוסיף לזה את ההסתייגות ברורה: "אין לעם הפלסטיני ולעם היהודי גורל משותף". יש לנו ריב על אותה חלקת ארץ, ואנחנו צריכים להתחלק בה בצורה שתניח את דעת שני העמים. כל עם ינהל את החלק שלו בארץ ישראל (פלסטינה), איך שהוא ירצה.

 

כאשר ערביי ישראל מתנים את נאמנותם למדינת ישראל בהקמת מדינה פלסטינית, או בהפסקת הלחימה על קיומה כמדינה יהודית דמוקרטית, הם הופכים להיות "גיס חמישי" בפוטנציה והמדינה צריכה להגן על עצמה גם מערביי ישראל.

 

(התפרסם בחלקו ב"דף הירוק" 22.1.09)