מדינה יהודית זו השאלה הקיומית!!

 

דני מור, שער הגולן, 8.12.03

 

בתגובה ל"אום אל-פאחם תחילה" (מעריב 8.12.03).

 

השמאל לא צריך לבטל הצעה טובה בגלל שהתקשורת שמעה על זה לראשונה מצבי הנדל מהאיחוד הלאומי. אמנון רובינשטיין כתב על זה לפני שנה וחצי תחת הכותרת "רגשות מנוגדים" (הארץ, 4.6.02). אני כאיש שמאל ותיק מדבר על הרעיון של החלפת שטחים מאוכלסי ערבים בשטחים מאוכלסי יהודים כבר הרבה שנים. למה בכלל להפוך את הרעיון הזה לרעיון ימני? צריך לזכור שאת מלחמת העצמאות שבסופה נקבעו גבולות המדינה עם מאה אלף ערבים במקום 1.2 מיליון, לא ניהלו אנשי הימין. אז ידעו אנשי השמאל מה העיקר ומה הטפל.

 

השאלה שצריך לשאול את עצמו כל יהודי ישראלי מהשמאל, כמו כל יהודי ישראלי אחר היא: האם הוא מאמין בקיומה של מדינה יהודית בארץ ישראל והאם הוא ימשיך לחיות בישראל אם היא לא תהיה יהודית?

 

מטרת הקמתה של מדינת ישראל היא "מדינה יהודית" (אין הבדל בין זה לבין "מדינת היהודים" או "בית לאומי ליהודים", כפי שכותב על זה אמנון רובינשטיין בספרו "ישראל ומשפחת העמים"). הסכנה הקיומית הגדולה ביותר שלנו אם רוב תושבי המדינה לא יהיו יהודים כי אז באופן דמוקרטי לא נהיה מדינה יהודית, ארץ ישראל תהיה עוד מדינת גלות.

 

מי שדוגל בדמוקרטיה ובזכויות שוות לכל האזרחים צריך לדאוג שרוב התושבים במדינת ישראל יהיו יהודים. רק כאשר רוב תושביה המדינה יהיו יהודים ולא תהיה סכנה לאופי היהודי שלה אפשר יהיה לתת זכויות שוות למי שאינו יהודי.

 

לערבים אין סיבה להתנגד להעתקת הגבול כך שהם יכללו במדינה פלשתינית. לא רק שהם לא יגורשו מביתם, גם יחזירו להם את השטחים שנלקחו מהם והם לא היו מופלים על ידי היהודים. כמובן שלא צריך להעמיד אנשים בפני עובדה. ערבים שירצו להשאר אזרחי ישראל יצטרכו לוותר על בתיהם ולעבור לגור במקום אחר בישראל. חלק גדול מהערבים שמתנגדים הם ערבים לאומנים שמקווים שארץ ישראל תהיה פלשתינית ועל זה יש לנו איתם מלחמה קיומית.

 

נציגי השמאל היהודי בישראל צריכים לדאוג שמדינת ישראל תהיה מדינה יהודית דמוקרטית ולא להשאיר את יהדותה של ישראל בידי ימנים גזעניים,  טרנספריסטים, קנטוניסטים שמנסים להפוך את ישראל למדינת אפרטהייד.