איך כמעט וויתרתי על "המדינה היהודית"

 

דני מור, שער הגולן, 9.5.05

 

"בשורה התחתונה", כותבים ניר ברעם ושלמה זנד, 'ההיסטריה של החמישיה הציונית', מעריב 8.5.05, "דומה שיפה עשו אנשי "מעריב", שבניגוד לסגנון המפא"יניקי הוותיק של  העלמת עין והשתקה, דווקא נתנו את הדחיפה הראשונה לדיון מעמיק בנושאים שעד כה, לפחות בעיתונות הממלכתית, נותרו בשוליים". אחר כך, בהמשך המאמר, הם מתנתקים מהשורה התחתונה שלהם ותוקפים (מנסים להשתיק) את "אנשי מעריב".

 

קראתי את כל המאמר בחרדה (כי לא שמתי לב ל"שורה התחתונה"). נחרדתי מתרדמת צידקתי. חשבתי שאולי אני בכלל תועה בשדות הגזענות היהודית ומונע ממדינת ישראל להיות מדינה דמוקרטית נורמלית ככל המדינות המתקדמות בעולם. חשבתי שאני צריך להפסיק לדבר על "מדינה יהודית דמוקרטית"!

 

רק אחרי שקראתי את המאמר של עמוס שוקן בעיתון הארץ, ואת התגובות של בן-דרור ימיני, אמנון דנקנר, אמנון רובינשטין, דן מרגלית וגדי טאוב, במעריב, חזרתי לקרוא שוב את ניר ברעם ושלמה זנד, ורק אז מצאתי את השורה התחתונה הנ"ל נרגעתי והתעודדתי להמשיך בדרכי באתר של "היום השביעי" ובכל הקשור בו.

 

מדינת ישראל היא המדינה היהודית היחידה בעולם ולכן אסור לה "להתבייש" ביהדותה. מכיוון שאנחנו מדינה יהודית יחידה אסור לנו לסכן את מהות קיומנו ולנסות להיות "דמוקרטים" יותר מדנמרק והולנד שלא מאפשרים למי שמאיים על תרבותם להתאזרח. כל דמוקרטיה צריכה לשמור על גבולתיה אחרת היא עלולה להדרדר למצבה של הדמוקרטיה הגרמנית ב-1933.

 

אנשים כמו עמוס שוקן, ניר ברעם, שלמה זנד ותומכיהם מהאליטה הישראלית יצרו ויוצרים כאן תרבות יפה וצבעונית כמו בלון ריק – תרבות ישראלית מנותקת מיהדותה. אחת התוצאות הכואבות של ההתנתקות הזאת מן היהדות היא שישראלים בחו"ל אינם מתקבלים בקהילות היהודיות בעולם.

 

צרפת איננה צריכה לקרוא לעצמה "קתולית ודמוקרטית" כי יש מדינות קתוליות רבות ואין מי שמאיים להשמיד את הקתולים מן העולם. מדינת ישראל צריכה לקרוא לעצמה "מדינה יהודית דמוקרטית" כי היא המדינה היהודית היחידה בעולם. היא קמה לאחר שהגרמנים ניסו להשמיד את כל העם היהודי. היא קמה כדי להיות "הבית הלאומי" היהודי. גבולות הדמוקרטיה שלה הן היהדות.

 

"החמישיה הציונית" מ"מעריב" מנסה לתקוע סיכות בבלון הישראלי המתנשא הזה ולהצמיד את מדינת ישראל לקרקע היהודית שלה ועל כך יבורכו וכן ירבו כמותם בישראל.

 

הציונות היא קודם כל יהודית ורק אחר כך דמוקרטית. הציונות איננה אנכרוניסטית, היא לא סיימה את תפקידה. הציונות היא אוטנטית, חיה, נושמת ובועטת. היא העוגן הקיומי של מדינת ישראל. מדינה יהודית דמוקרטית היא ההצדקה המוסרית להקמתה של המדינה ולהמשך קיומה של מדינת ישראל.

 

אני ממליץ לקרוא את המאמר של ניר ברעם ושלמה זנד ב"מעריב", את המאמר של עמוס שוקן  ב"הארץ", ואת חמשת המאמרים של "החמישיה הציונית" ב"מעריב".

 

חג עצמאות שמח

 

דני מור