כן, מדינה יהודית

 

דני מור, הארץ (מכתבים למערכת), 16.6.06

 

 

דבריו של דן תמיר "לאום ישראל" (הארץ 13.6) מהווים סתירה ללאומיות הישראלית כי מדינת לאום ישראלית איננה יכולה להיות מנותקת מהעם היהודי והיא איננה יכולה להתקיים אם לא תהיה מדינה יהודית דמוקרטית.

 

מדינת ישראל נוצרה, קודם כל, כ"בית לאומי לעם היהודי", כדי להגן על היהודים בעולם מההתקפות של אנטישמים ולמנוע ניסיון נוסף של השמדה כפי שזממו הנאצים ולכן אסור לה להתנתק מהעם היהודי. מדינת ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה בעולם שתרבותה מושפעת מהדת היהודית. למרות שאין בה חוקה שמפרידה בין דת למדינה והדת מעורבת בענייני המדינה ואזרחיה, ישראל איננה מדינה דתית, היא מתנהלת כמדינה חילונית כמו כל המדינות הדמוקרטיות בעולם.

 

מדינת ישראל יכולה להגן על העם היהודי מפני התקפות אנטישמיות בעולם בכוח צבאה ובמעמדה כמדינה שמקיימת בריתות עם מדינות שונות. היא גם יכולה להיות המרכז התרבותי של העם היהודי בעולם שיחזק ויעשיר את התרבות היהודית ארוכת השנים. אך היא עלולה גם להיות מלכודת לעם היהודי. מלכודת פיסית כאשר כל העם היהודי יבוא למדינת ישראל הוא יושמד בה בהפצצה אטומית ומלכודת תרבותית כאשר התרבות הישראלית תנתק כל קשר עם התרבות היהודית ותתכחש לעם היהודי בעולם.

 

הלאומיות הישראלית יכולה להתקיים רק כאשר היא עומדת על שתי רגליה היהודית והדמוקרטית. אם צולעת רגלה הדמוקרטית היא הופכת להיות לאומנית ועלולה להיות מדינה יהודית פונדמנטליסטית. ואם צולעת רגלה היהודית היא הופכת להיות מדינת כל אזרחיה ועלולה להיות מדינה פלשתינית.

 

ה"גיור" איננו עניין דתי בלבד. בעם היהודי כל מי שנולד לאם יהודיה הוא יהודי ואיננו צריך גיור. כבר למעלה ממאה שנים רוב העם היהודי איננו דתי, לכן הדתיים אינם יכולים להיות הקובעים הבלעדיים לדרך בה יצטרפו אנשים לעם היהודי. במדינת לאום ישראלית הגיור הוא ה"גרין קארד" של המדינה. "בני הלאום הישראלי, החפצים לחיות כאזרחים שווים ובני חורין במדינה" צריכים להפקיע את "הגיור" מהבלעדיות של "עדה דתית" קיצונית.