כך תוקם ישראל החדשה

 

צביה גרינפילד, הארץ, 27.1.02

 

הקבוצה החילונית-הליברלית המתנגדת לכיבוש מבטיחה בעצם את קיום כולנו

 

האם נכון לדמות את ישראל לספינה נטרפת בסערה שכל אוחזי המשוט בה חותרים לכיוונים שונים, וסופה שתרד למצולות? זה אחד משלושת התרחישים העיקריים לשנת 2025 שעליהם מספר ישראל הראל ("הארץ", 17.1). אבל יש תרחיש דמיוני נוסף, שחשוב לא פחות להעלותו כתרגיל מחשבתי: לא ספינה אחת שמלחיה מתכתשים ביניהם מרות על שאלת הכיבוש, אלא שתיים או שלוש ספינות נפרדות, המפליגות או טובעות כל אחת בדרכה. ובנמשל - שלוש מדינות לשני עמים.

 

בתרחיש הרביעי תתפלג גם מדינת ישראל עצמה לשתיים או שלוש מדינות-משנה. אחת לכל ציבור רותח וגועש, שאיננו מסוגל לסבול עוד את הקבוצות האחרות. מדינה אחת לחילונים-הליברלים באזור השפלה; מדינה שניה - חוץ מפלשתין - אולי לערבים ישראלים שאינם אוהבים את מדינת ישראל; ומדינה שלישית דתית-מסורתית לכל היתר. כלומר, לכל מי שחפצים לחיות עם ההתנחלויות בשטחים ובלי בית המשפט העליון, בלי חוקה, בלי ערבים, בלי האוניברסיטאות, בלי השירות בצבא ובלי העיקרון של שוויון זכויות וחובות.

 

אם אלה הנמצאים מחוץ למדינת החילונים-הליברלים ירצו להצטרף אליה, בבקשה. מדינת החילונים-הליברלים תשמח לקלוט דתיים או ערבים (ישראלים), בתנאי שהם מסכימים מראש לתנאי האזרחות בה. אלה כוללים הסכמה מיידית ומוחלטת על הפסקת הכיבוש, הפרדה בין הלכה למדינה, הגנת המיעוט, בג"ץ, חוקה ליברלית, טיפוח המדע והאמנות, שוויון זכויות וחובות לכל על בסיס אינדיווידואלי, חירות המחשבה והביטוי, ערבות הדדית על בסיס אנושי - וגם זיקה משותפת לתרבות יהודית ולזיכרון יהודי (שאחרת, יעדיפו תושבי המדינה להגר בפשטות לאוסטרליה או קנדה המוריקות). כך גם להיפך: אם אזרחי תל אביב יחשקו בחיי קהילה בהתנחלות, או בחיים בלי כל זיקה ליהדות וציונות, יוכלו לבקש אזרחות במדינות האחרות.

שני דברים לא יתאפשרו בשום מקרה: תושבי המדינה החילונית-הליברלית לא ייצאו להילחם את מלחמותיהן של שתי המדינות השכנות, הדתית-המסורתית והערבית, והם גם לא יממנו מכספם את תושביהן. כל מדינה לגורלה.

 

למה חותר תרגיל מחשבתי זה? פשוט מאוד. מכל שלוש המדינות החדשות, היחידה שתוכל לשגשג בכוחות עצמה בלבד היא מדינת החילונים-הליברלים. רק היא, מדינת האליטות השנואה של החברה הישראלית, תוכל לא רק לשרוד אלא גם לפרוח. להתמקד בתושביה ולהשקיע בהם. להיות מעוז הליברליות ושווייץ היפהפייה של המזרח התיכון. שתי המדינות ההיפותטיות האחרות, הדתית-המסורתית והערבית, אין להן כלל קיום. הן לא יחזיקו מעמד שבועיים. תושבי המדינה הערבית ייאלצו להצטרף לפלשתין, או שיחליטו להצטרף למדינת תל אביב ולקבל על עצמם את תנאי אזרחותה החילונית-הליברלית בלי חוכמות. וגם תושבי המדינה הדתית-המסורתית לא יוכלו להחזיק מעמד לאורך זמן. אמנם יהיה להם מאגר קטן של אנשי מקצוע וצבא, אבל במהרה תגלה האליטה הדתית-הלאומית שמלחמת הנצח המרה על ההתנחלויות מוטלת עליה בלבד, ושהציבור החרדי והמסורתי הגדל חי בעיקר על חשבונה. רבים בתוכה יעדיפו להצטרף מראש למדינת תל אביב הפתוחה מאשר למחנק העני והמדכדך של ירושלים, ויסכימו לקבל את כל תנאיה, ובלבד שתיאות לקבל אותם כאזרחים.

 

כך תוקם מחדש מדינת ישראל, כשאליה מצטרפים רבים, ואולי כל הציבור הדתי-המסורתי והערבי. אבל הפעם על בסיס תנאי יסוד חד-משמעיים, בלא ערעורים ותוכניות ילודה. תרחיש עתידני זה דרוש כדי להחזיר אותנו לפרופורציות הראויות. אותה קבוצה מבוזה השואפת כיום לסיים את הכיבוש ולבסס חוקה דמוקרטית-ליברלית לכל היא היחידה שמבטיחה בעצם את קיום המדינה. חשוב לזכור זאת.

 

הכותבת עומדת בראש מכון "מפנה", לסובלנות, ליברליזם ודמוקרטיה, וחברה בהנהלת "בצלם"