היהדות והדמוקרטיה הם שני היסודות עליהם עומדת מדינת ישראל.

היהדות - היא היסוד התרבותי.

הדמוקרטיה - היא היסוד האירגוני.

תנאי הכרחי ליציבותם של יסודות אלה - מצב דמוגרפי בו למעלה משמונים אחוז מאזרחי מדינת ישראל הם יהודים.

 

 

יהודית דמוקרטית דו-לאומית – דני רשף מושב חוסן 24.12.04

אני, שרוצה גם בעוד 20 שנה לחיות במדינה גם יהודית וגם דמוקרטית, לא יכול להסכים כעת לעצירתו ואולי חיסולו של מהלך שבעיני הוא כורח קיומי ממש. ברור שבכל החלטה יש שפע של פגמים אבל הכרעתי בעד מדינה יהודית דמוקרטית שעוד צריך לעצב אותה והמלאכה מרובה, ונגד מדינה דמוקרטית תקינה להפליא אבל גולשת למדינה דו לאומית.

 

היהודיסטים נגד היהודים - בן דרור ימיני מעריב 24.12.04

השבוע נפתח שלב חדש במאבק על קיומה של מדינת ישראל. צריך להגדיר את המאבק הזה. זה לא מאבק בין "שמאל" ל"ימין". החלוקה הזאת כבר עברה מן העולם. היא לא רלוונטית. השמאל של פעם מפולג בין חסידי המדינה הדמוקרטית ולא יהודית, לבין חסידי המדינה היהודית והדמוקרטית. הימין של פעם, בדיוק אותו דבר,

 

שטחים פלשתיניים? לא בבית ספרנו- עקיבא אלדר הארץ 9.12.04

ישראל מרבה לטעון שספרי הלימוד הפלשתיניים מחנכים לשנאה. ממחקר חדש מתברר שספרי הלימוד כאן אינם שונים בהרבה: אלה גם אלה מתעלמים מתקופות רגיעה, מהסבל בצד השני ומקווי גבול לא נוחים. החדרת הסטריאוטיפים בתלמידי ישראל מתוחכמת כנראה יותר.

 

ממשלת צללים, בקרוב גם בישראל - יאיר שלג הארץ 30.11.04

עוד תנועה חברתית עולה למגרש הפוליטי: "תנופה" בראשות ח"כ הרב מלכיאור ובהשתתפות דתיים וחילונים, יהודים וערבים. האם זהו הגלגול הבא של מימד?

 

שמע יצחק - נתן זהבי מעריב 20.10.04

אריק היום בסכנה, סכנה אמיתית, אף אחד לא יכול לומר בביטחון מלא שממש ברגעים אלו לא יושבים מישהו או מישהם ומתכננים את ההתנקשות הבאה בראש ממשלה. אני מקווה שאני לא צודק ולא תקבל בזמן הקרוב ביקור של ידידך משכבר הימים, אריק שרון. תשע שנים אחרי הרצח נתן זהבי מציג תמונת מצב מעוררת חלחלה ליצחק רבין.

 

סוף המפלגות הערביות - דני מור שער הגולן 28.9.04

המפלגות הערביות מובילות את ערביי ישראל לדרך ללא מוצא, הן נוטעות בהם תקווה שמדינה פלשתינית גדולה תקום במקום מדינת ישראל. זו דרך מסוכנת שבמקרה הטוב תהיה חסומה ובמקרה הגרוע תוביל לנכּבּה שנייה.

 

בשבי הקיצוניים- בן דרור ימיני מעריב 6.10.04

הקצוות ומימין משמאל, לא רוצים בקיומה של ישראל יהודית דמוקרטית ושפויה.

 

גרים בשערכם - דן מרגלית מעריב 1.10.04

כשהעם היהודי עומד על סף שואה דמוגרפית, צריך לפתוח בתנועת גיור רחבה בישראל וברחבי העולם. קואליציה של מתנגדים, בממסד הדתי ומחוצה לו, מטרפדת את המשימה הזו, החיונית לעתיד העם.

 

סימנים של שינוי - בן דרור ימיני מעריב 24.9.04

הכנס חשף עובדה שהיא די מפתיעה ומדהימה. שורה לא מבוטלת של אנשי אקדמיה ותקשורת יהודים, הזוכים לביטוי בולט בתקשורת הצרפתית הארצית, מגלים סימפטיה הולכת וגוברת לראש הממשלה, אריאל שרון. עם השכבה הזאת נמנים ההיסטוריון אלכסנדר אדלר, הפילוסופים אלן פינקלקראוט והנרי ברנרד-לוי, העיתונאית אליזבת שמלה, ועוד רבים אחרים.

 

מי האחראים? - דני רשף מושב חוסן 20.9.04

על מצוקת עובדי השלטון המקומי אחראי קודם כל ולפני הכל השלטון המקומי. המאבק הציני שמובילים ראשי השלטון המקומי באמצעות הלנת השכר של עובדיהם, חלילה לא הבכירים והחזקים כלכלית אלא במדרג הנמוך והיותר חלש, נועד קודם כל לפטור אותם מאחריות למחדליהם הם.

 

מאבדים את הצפון - דני מור שער הגולן 1.9.04

השמאל, בתהליך ההתפרקות מערכיו, ויתר על הלאומיות, הפקיר אותה בידי הלאומנים מהימין והפך להיות הומניסט קוסמופוליטי. ויתר על היהדות, הפקיר אותה בידי הגזענים מהימין והפך להיות ישראלי דמוקרטי אנטי יהודי, ועכשיו השמאל מוותר על הציונות, מפקיר אותה בידי המתנחלים וחותר למדינה דו-לאומית.

 

 

לשלב מפלגות דתיות בתהליך ההתנתקות - דני רשף חוסן 26.8.04

קיומה של ישראל מותנה ביכולתה להיות גם יהודית וגם דמוקרטית. ביכולתה לאזן בין שני ערכים סותרים במידת מה.

 

דמוקרטיה מתאבדת - בן דרור ימיני מעריב 20.8.04

יש החושבים שדמוקרטיה היא שלטון הרוב. זו טעות. דמוקרטיה היא שלטון המשתתפים. אין כמו התהליכים שעוברים על הליכוד, ותבוסת ראש הממשלה השבוע, כדי להבהיר כיצד השלטון, בתהליך מעניין, אך בעיקר מסוכן, עובר לידי המיעוט. והכל נעשה לפי כללי הדמוקרטיה.

 

הקשר הצרפתי - אמנון רובינשטיין מעריב 20.8.04

השמאל הצרפתי מתנגד לניאו-נאציזם רק כשהוא בא מימין, אך לא כאשר הוא בא מ"עולם המדוכאים" של הערבים. זו הבגידה הגדולה של השמאל הצרפתי, שבאה כמהלומה ליהודים שראו בעבר בשמאל ידיד-אמת.

 

להפגנה מול הראי - דני רשף חוסן 19.8.04

באופן טבעי היה צריך המרכז והשמאל המתון, החרד לעתידה של מדינת ישראל היהודית דמוקרטית, להתגייס לתמיכה רבתי בלתי מעורערת בראש הממשלה ובדרכו כדי לחזקו בישראל פנימה וכלפי הקהילייה הבין לאומית. אבל גוש השמאל אינו מקשה אחת ומחנות בו הרבה.

 

דמוגרפיה בישראל – דני מור שער הגולן 6.8.04

מדינת ישראל זו מדינה יהודית דמוקרטית. כדי שמדינת ישראל תוכל להמשיך להיות יהודית דמוקרטית היא צריכה לדאוג שהרוב הגדול של תושביה יהיה יהודי, בלי לחטוא בגזענות, בלי לגרש ערבים ובלי לריב עם כל העולם. הדמוגרפיה בישראל אינה תלויה רק במספר הילדים של היהודים או של הערבים, יש עלייה יהודית, יש גיור, יש חינוך, יש תיקוני גבול על בסיס דמוגרפי ועוד.

 

מסמך אולגה - דני מור שער הגולן 29.7.04

צודקים מחברי מסמך זה בביקורתם על דרך התנהלותה של מדינת ישראל בארבעים השנים האחרונות, דרך עקומה ומסוכנת, דרך של כיבוש נורא ואכזרי שמטיל כתם על העם היהודי כולו.   אך זו איננה סיבה להתאבד ולוותר על המפעל הציוני. צריך להמשיך להלחם ולהאמין שיש בכוחנו לגשר על הסתירות שבין היהדות והדמוקרטיה, שיש בכוחנו להתמודד עם העולם הערבי המאיים לחסלנו, ולקיים בחלק מארץ ישראל מדינה יהודית דמוקרטית שתהיה בית ואולי גם מרכז רוחני לעם היהודי בעולם כולו.

 

למען ייהוד ירושלים - יחיעם פריאור וואינט 14.7.04

אם לא ישונה תוואי הגדר באזור ירושלים בהתאם למצב הדמוגרפי, מובטח לנו שבתוך שנים אחדות יהיו היהודים בבירה מיעוט.

 

אין דמוקרטיה על תנאי - יובל שרלו, הארץ 9.7.04

שההתיישבות בארץ ישראל אינה נעשית בשם כלל ישראל, אלא בשם הרצון הפרטי להתיישב שם, ועל כן מדובר כביכול בשמירה על זכויות בלבד. מי שמבקש לטעון כי הוא מתיישב כחלק מתהליך שיבת עם ישראל לארצו צריך (גם מסיבות דתיות) לקבל את המנדט לשליחות זו מן העם... בסולם הערכים הציוני הדתי קיומה של המדינה כגוף ריבוני הוא אחד היסודות המהותיים, ופירוקה של המסגרת המדינית כדי לשמור כביכול על שלמות הארץ הוא מעשה איוולת.

 

התפקדתי לליכוד - רוני בר רצון ענבר אבטליון 4.7.04

התפקדתי לליכוד. קדמו למעשה חיבוטי נפש והתלבטויות. מעולם לא ראיתי עצמי תומכת ליכוד, לא הצבעתי ליכוד ולא חשבתי שאי פעם אצביע ליכוד. התפקדתי לליכוד בלי לקבל ביטחונות שהמעשה יובן ויהיה מופת לאחרים.

 

"הן עם כלביא יקום וכארי יתנשא" - יאיר שטדלר תלמיד ישיבת הר עציון, בן 21, (2.7.04)

אני חושב שהגיע הזמן שנפתח את העיניים ונראה מולנו חברה, שאמנם נתח גדול ממנה נטול ערכים, רדוד ועייף (תופעה הקיימת בשני הצדדים, שבשוליה קיצוניות רבה, שוב, בשני הצדדים), אבל מכילה הרבה מאוד אנשים אידיאליסטים שמחפשים את הדרך הנכונה והראויה ביותר לחיות כאן, בארץ המובטחת.

 

מי יהיה ראש הממשלה - יחיעם פריאור הארץ 9.6.04

מדינת ישראל זקוקה היום למנהיג אשר יבצע את מהלך ההיפרדות מן הפלשתינאים. התוכנית ידועה - השלמת בניית הגדר, העתקת כל הישובים הנמצאים מעברה השני, והתכנסות למדינה יהודית-דמוקרטית. תוכנית זו ניתנת לביצוע תוך פחות משנתיים, ועל כן יש לדרוש מן המנהיג הבא כי יכריז על התחייבותו הבלתי חוזרת להיפרד מן הפלשתינאים, ויציב לוח זמנים לביצועה.

 

ביילין לא יודע מה זה אופוזיציה אמיתית - דני מור שער הגולן 8.6.04

"אופוזיציה אמיתית" צריכה להציג מדיניות ברורה ואחראית כדי שביום הבחירות תהיה לאזרח אפשרות לבחור בין המדיניות שלה למדיניות של הקואליציה. אופוזיציה שעסוקה רק בהפלת הממשלה איננה אופוזיציה אחראית ולכן גם איננה אופוזיציה אמיתית.

 

הוויכוח האמיתי - דני רשף מושב חוסן 2.6.04

הוויכוח האמיתי בחברה הישראלית צריך להתמקד רק בשאלה אחת: איזו מדינה אנחנו רוצים בעוד 20 שנה.

 

בג"ץ: חוק השבות חל על לא-יהודי שהתגייר בישראל או מחוץ לה - יובל יועז הארץ 1.6.04

חוק השבות חל על מי שאינו יהודי, שבא לישראל ותוך כדי שהייתו עבר הליך גיור - בישראל או מחוץ לישראל. כך קבעו אתמול שופטי בג"ץ, ברוב של שבעה נגד ארבעה, בהחלטה המהווה חוליה נוספת בשרשרת ההחלטות בנוגע לשאלת הגיור הלא-אורתודוקסי.

 

פברואר – מאי 2004  נובמבר 2003 – ינואר 2004   אפריל –אוקטובר 2003  דצמבר 2002 – מרץ 2003   מאי – נובמבר 2002   ינואר 2001 – אפריל 2002