הוא לא היה צריך ללכת

 

דני מור, שער הגולן, 20.1.07

 

מלחמת לבנון השנייה היתה הכרחית ונוהלה בזהירות מרובה. במשך שש שנים ספגנו התגרויות מצד החיזבאללה שישב על הגבול הצפוני, נהרגו לנו למעלה מ-50 אזרחים וחיילים והיינו חסרי אונים מול החימוש המתעצם של חיזבאללה. מלחמה זו הרחיקה את החיזבאללה מהגבול הצפוני, הכניסה כוחות או"ם מוגברים לפקח על לבנון, רוב העולם המוסלמי תמך בנו, העולם המערבי הבין פתאום את הסכנה של החיזבאללה כשליחים של איראן. אבל ברחוב הישראלי שולטים ספקולנטים מסוכנים ותקשורת מתלהמת חסרת אחריות שמשכנעים את ההורים של החיילים שנהרגו במלחמה שזו היתה מלחמה מיותרת ודוחקים באזרחי המדינה לפטר את הממשלה שיצאה למלחמה.

 

המלחמה נוהלה בזהירות מרובה ממשלת ישראל החליטה החלטה נכונה לצאת למלחמה ולהרחיק את החיזבאללה מהגבול הצפוני. המלחמה חיסלה את האיום על תל אביב וחשפה את גודל האיום על הצפון. אילו היו דוחים את המלחמה הזאת, הטילים היו משוכללים יותר והחימוש שלהם היה גורם לנזק הרבה יותר גדול. גם ההחלטה לא להכניס את כל כוחות צה"ל ללבנון היתה החלטה אחראית ומנעה כמה מאות הרוגים. אילו הצבא כולו היה נכנס עד הליטני ומנקה את השטח מהחיזבאללה והיינו "מנצחים", היו נהרגים כמה מאות אם לא אלפים (בשבוע הראשון של מלחמת לבנון הראשונה נהרגו למעלה מ-400 חיילים). החיזבאללה היו בורחים מעבר לליטאני תוך גרימת נזק אדיר לצה"ל  והרג רב לחיילנו וחוזרים בחזרה למצבם הקודם.

 

בחברה שהספין מולך בה אין מקום לאנשים אחראים כמו חלוץ שמנע כניסת הצבא כולו ללבנון וחסך מאות הרוגים. אי אפשר לבוא אליו בטענות על כך שהתפטר, הלחץ החברתי עליו היה ללא נשוא. הליכתו של חלוץ לא רק מותירה את צה"ל ללא רמטכ"ל ואין שום ערובה שהרמטכ"ל הבא יכין את צה"ל טוב יותר למלחמה הבאה, אלא גם משאירה אותנו בתחושה של חלל ריק כאילו אין מקום אצלנו לאנשים שהם משכמם ומעלה.

 

אני מקווה שלוועדת וינוגרד יהיה האומץ ויכולת ראייה רחבה ואחראית להתגבר על דעת הקהל ההרסנית שמלבה התקשורת, אותה התקשורת שהפכה את מלחמת לבנון השנייה לכישלון, להבליט את הסכנות הרבות להן היינו חשופים לולא המלחמה הזאת ולחזק את ידי הממשלה כדי שתגבש מחדש את מדיניות ההתנתקות מהפלשתינים ותטהר את השחיתות.