התפקדתי לליכוד

 

רוני בר רצון ענבר, אבטליון, 4.7.04

 

 

התפקדתי לליכוד. קדמו למעשה חיבוטי נפש והתלבטויות. מעולם לא ראיתי עצמי תומכת ליכוד, לא הצבעתי ליכוד ולא חשבתי שאי פעם אצביע ליכוד. התפקדתי לליכוד בלי לקבל ביטחונות שהמעשה יובן ויהיה מופת לאחרים. בסביבתי הקרובה - בקרב חברי ובני משפחתי הורמו לא מעט גבות. אלה ואלה ראו במהלך, במקרה הרע – אקט פייגליני/ מקיאבליסטי ובמקרה הטוב - סתם מעשה נאיבי ובכל מקרה - הזוי. החלטתי לקחת את הסיכון. באמצעות ההתפקדות לליכוד אני מצהירה על תמיכתי החד משמעית והנחרצת, במי שהתחייב לבצע את תהליך ההתנתקות שהוא קריטי לקיומה של מדינת ישראל, כמדינה יהודית דמוקרטית. 

 

תהליך ההתנתקות מסמן נקודת מפנה בהיסטוריה של מדינת ישראל – יריית פתיחה ליציאה אמיתית מהשטחים. לא רק פינוי של מאחזים בלתי חוקיים, כמה פחונים, מאוישים או לא - אלא התמודדות אמיתית עם פינוי יישובים וותיקים, קהילות שוקקות, מבוססות ומוכרות. בפעם הראשונה מאז מלחמת ששת הימים ניתן לראות באופק את סיום הכיבוש וההתכנסות לגבולות של מדינה יהודית דמוקרטית.

 

ראש הממשלה הצהיר על נכונות לבצע תהליך שהוא מהמורכבים ומהמסוכנים שידעה מדינת ישראל מעודה. זהו תהליך שביר ונפיץ שיש בו פוטנציאל הרס לחברה הישראלית. ללא תמיכה ברורה ונחרצת של הציבור, בשילוב של פעולות גישור ודיבור עם המתנחלים המוצאים עצמם בפני איום הפינוי –הוא יקרוס בשלביו המוקדמים, תוך שהוא גורר אחריו הרס וחורבן וטראומות שבמשך דורות לא נתאושש מהן. לא מספיק לתמוך בתהליך באופן פסיבי – יש לעשות מעשה! היום יותר מתמיד זקוק ראש הממשלה לחוש את תמיכתם הנחרצת של אותם שישים אחוזים מאזרחי המדינה, התומכים בהתנתקות.

 

נפתח חלון הזדמנויות צר ואסור להחמיצו. מי שרואים בהתנתקות התחלה ומבקשים להבטיח את המשך קיומו של התהליך, צריכים עכשיו להתעלות מעל החשיבה המקובעת של ימין ושמאל. אני התפקדתי לליכוד כדי לבטא את מחויבותי לתהליך ההפרדה, למען עתיד ילדיי במדינת ישראל יהודית דמוקרטית, קיימת לדורות.