גיור

 

דני מור,שער הגולן, 22.7.07

 

הדיונים שלנו בנושא הגיור במעלה גלבוע (כ"ח תמוז תשס"ז 14.7.07), העצימו אצלי את תחושת הסכנה לעתיד העם היהודי.

 

יש נושאים רבים שדנו בהם ויש כאלה שעוד לא דנו בהם, אפשר לא להגיע להסכמה ולומר "החלום שלך זה הסיוט שלי והחלום שלי זה הסיוט שלך" אבל אי-הסכמה בנושא הגיור זה סיוט של כולנו.

 

יש בעולם ובמדינת ישראל מספר זרמים יהודים (דתיים וחילוניים) שמקיימים חיים יהודים מלאים (ברית-מילה, בר-מצוה, נישואין, בתי כנסת, הלוויות גיור ועוד).

מדינת ישראל שקמה בזכות היהדות החילונית במטרה להגן על קיום העם היהודי בעולם, מתנהלת על ידי זרם יהודי דתי אחד בלבד שמטרתו לצמצם את העם היהודי.

במקום להרחיב את הפלורליזם היהודי שקיים בעולם ולאפשר לכל יהודי בישראל לקיים את יהדותו באופן חופשי, על פי הבנתו, וגם לקיים טכסים יהודים בדרך חילונית כפי שהיו בתחילתה של המדינה, החליטה מדינת ישראל לרכז את ניהול החיים היהודיים בידי האורתודוכסים בלבד.

 

האורתודוכסים שולטים בברית-מילה, בבר-מצווה, בנישואין, בבתי-כנסת, בלוויות ובגיור וכל העם בישראל מקבל זאת בלי להתקומם. יהודים רבים בישראל אינם נישאים בנישואים דתיים, או שהם נישאים בחו"ל ונרשמים כנשואים, או שהם מקיימים טכסי נישואין חילונים ואינם רשומים כנשואים בישראל. הממסד הדתי איננו מודאג מהבריחה ההמונית מהיהדות ומציע לסלול דרך נוחה יותר לוויתור על היהדות על ידי חוק שיאפשר קיום נישואים אזרחיים ללא יהודים בלבד. החילונים בישראל לא מצליחים להקים אפילו בית קברות חילוני אחד (חוץ מאלה שקיימים בקיבוצים), ברית המילה שנעשה על ידי רופאים חילוניים הופך להיות נחלת המוהלים הדתיים בלבד, הגיור ניתן לאורתודוכסים בלבד ואפילו לקונסרווטיביים אסור לגייר.

 

אנחנו נמצאים בימי חורבן הבית השלישי – בזמן שאויבנו צרים עלינו מבחוץ אנחנו מחריבים את עצמנו מבפנים, במקום ללכד את העם, אנחנו זורעים פירוד, מחזקים את המחלוקות ומאבדים את הבסיס המשותף.

 

למדנו במעלה גלבוע מפי הרב יוסי כפיר שהרמב"ם אוסר לגייר גוי שחשק באישה יהודיה, למדנו מפי שמואל (לא הרב שמואל שיש) שרבני צוהר אשר מקלים מאוד בנושא הגיור דורשים ממי שחפץ להתגייר לחתום על עשר הסכמות במסמך דרקוני, שאני וחברי החילונים לא היינו מוכנים לחתום עליו ולא הייתי רוצה לקבל לעם שלי אנשים שמוכנים עד כדי כך לוותר על כל הווייתם מראש, אני רוצה לקבל אנשים ישרים שרוצים להיות יהודים אך אינם מבטלים את עצמם ומביאים איתם ליהדות את מה שלמדו בחיים כמו הנוכרים שבאו לשמאי ולהלל במסכת שבת ל"א.

 

אינני יכול לשנות את דעתם של הדתיים, אינני יכול לתקן את הבנת הנקרא של הרבנים שלהם, הרי הדת היהודית מאפשרת דרכים רבות לקיים את התורה, ארון הספרים היהודים מלמד אותנו חיים יהודיים מגוונים ועשירים והם בוחרים להחמיר בכל דבר, הם מפחדים מהצל של עצמם, מגלים חוסר פתיחות חוזר ונשנה, חוסר גדול בחשיבה עצמאית והתחרדות גדלה והולכת.

 

זה יהיה בסדר אם אנחנו ב"חברים מקשיבים" נמשיך לדון בנושא הגיור ונלמד אחד מהשני ולא נגיע להסכמות, כפי שאנחנו עושים כבר עשר שנים, כי למפגשים ולשיחות שלנו יש ערך בפני עצמו. זה ברור לי שהיהדות האורתודוכסית לא יכולה לגייר כפי שהחילונים רוצים ובוודאי לא מעוניינת להגדיל ולחזק את הזרם החילוני בישראל, אך אם איננו רוצים לחסל את הבית השלישי, שקם בניגוד לדעתם של היהודים הדתיים ולחכות עוד אלפיים שנה לבית הרביעי, אנחנו צריכים לקיים גיור חילוני כפי שאנחנו מקיימים ברית מילה, בר-מצווה, נישואין וקבורה חילוניים. אי אפשר לצפות מהיהדות הדתית שתלכד ותגדיל את העם היהודי, אי אפשר לחכות עד שהאורתודוכסיה היהודית תבין ותקבל את השינויים שחלים בעולם, הם מצווים על "נעשה ונשמע", לכן החילונים צריכים להמשיך ולהתוות את הדרך והדתיים יעשו ויבינו.