איפה השמאל היהודי?

 

דני מור, שער הגולן, 9.6.03

 

 

בשנים האחרונות מתחילים להבין שבפוליטיקה הישראלית אין שמאל יש רק ימין.

 

ארי שביט במאמרו המצוין, "באג בתוכנת השמאל" הארץ 6.3.03, מציג את יוסי שריד כמנהיג השמאל "באין שריד, התברר, אין לשמאל הישראלי אף לא דמות מובילה אחת. אין שום מנהיג שמאל רציונלי המסוגל להציע לציבור הישראלי הרחב בשורה של ממש." ובהמשך הוא כותב: "מחנה פוליטי אשר איבד יותר ממחצית כוחו בתוך כעשר שנים - מ-56 מנדטים ב-1992 ל-25 מנדטים ב-2003". ליוסי שריד היו מקסימום 10 מנדטים של מרצ. אם כך מי מנהיג את המחנה הפוליטי השמאלי?

 

השמאל בישראל של היום, קטן מ-25 מנדטים וב-92 הוא היה קטן בהרבה מ-56 מנדטים אם ניקח בחשבון את העובדה שרבין ניצח בבחירות כאשר הוא "אגף את הימין מימין".

 

מצנע, מנהיג מפלגת העבודה, הוא הראשון שמציג את המפלגה הזאת כמפלגה שמאלית. כל מנהיגיה בעבר ומרבית חבריה בהווה הגדירו אותה כמפלגת מרכז.

 

אם נבדוק את מצב השמאל היום, נוכל לקחת בחשבון את מרצ עם 6 מנדטים, וחלק קטן ממפלגת העבודה, כך שבשמאל הישראלי אין יותר מ-12 מנדטים (המפלגות הערביות אינן רלוונטיות כי אין סיכוי שמישהו יצרף אותם לממשלה).

 

הטעות העיקרית של השמאל שהוא הזניח את היהדות. השמאל הישראלי ויתר לימין על היהדות, על הלאומיות ועל דגל ישראל. כל מה שנשאר לשמאל זה לנפנף בשלום ובזכויות האזרח.

 

יוסי שריד הנהיג מפלגה שמאלית ליברלית שהייתה יכולה להוציא את סמלי הציונות הקלאסית מהאשפתות אך התעסק עם דברים צדדיים. המילה "יהדות" במרצ היא מילה גסה. 

 

אולי, היום, כאשר השמאל נעלם כמעט לגמרי, יקום שמאל חדש שירים את דגל הציונות הקלאסית שמחברת את היהדות המסורתית עם הדמוקרטיה המודרנית.

 

שמאל אקטואלי שסיסמתו תהיה "מדינה יהודית דמוקרטית". שהציונות שלו תהיה חינוך יהודי רלוונטי שמתאים לשינויים שחלים בעולם אך לא מתבטל בפניהם. שהציונות שלו תהיה מדינה יהודית שמגדילה את הרוב היהודי במדינה בדרכים אנושיות רבות ומתוחכמות. שהביטחון שלו יהיה כזה שלא יחייב את האזרחים לשאת נשק כל הזמן, והחיילים ישמרו על הגבול ויבטיחו שהאויב לא ייכנס לארץ ולא ישמרו על הקניונים. שמאל שינהיג את המדינה ולא יהיה תנועת מחאה.

 

עם כל הכבוד לתוכנית המדינית שארי שביט מציע לשמאל לבנות, הוא לא לוקח בחשבון שהימין לא הגיע לאן שהגיע עם תוכנית מדינית. ההצלחה של הימין היא התשתית החברתית היהודית-דמוקרטית שלו. וזה מה שחסר לשמאל.