השד הדמוגרפי חי

 

ארנון סופר, הארץ, 4.10.10

 

נעניתי להצעתו של משה ארנס לקרוא את הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) שהוא מוצא שהם כה מעודדים ("לאחר מות השד הדמוגרפי", מאת משה ארנס, "הארץ", 28.9). ומה אני מוצא? ראשית שהלמ"ס עוסקת רק בנתונים שבתוככי הקו הירוק - קרי ישראל, וכן נתונים על יהודי יהודה ושומרון. באשר לערביי השטחים, נצטרך לחפש במקורות אחרים.

 

מה כל כך מלבב בנתוני שנת 2010? מצאתי ששיעור היהודים בתוככי ישראל הוא 75.5% מכלל האוכלוסייה, אבל בשנת 1998 שיעורם היה 79.2%, וב-1988 81.7%. כלומר, שיעורם של היהודים באוכלוסייה הישראלית יורד בהתמדה, למרות שבשני העשורים האחרונים הגיעו לכאן כמיליון עולים.

 

לפי התחזיות, בשנת 2015 שיעור היהודים יירד ל-73.5% וב-2025 יוסיף לרדת עד ל-70.6%. רק בשנת 2030 תהיה, לראשונה, עלייה מזערית בשיעור היהודים ונגיע ל-72%. מה כאן משמח את ארנס?

 

אם נוסיף לנתונים קשים אלו את העובדים הזרים, מהגרי אפריקה, תיירים שלא שבו למולדתם ואת הפלסטינים הנכנסים לארץ ואינם חוזרים לביתם, כי אז שיעור היהודים יורד עד כדי 70% מתושבי ישראל. מה כאן מרנין? זו תמונה קשה.

 

אבל ארנס מטיף בחודשים האחרונים לסיפוח יו"ש לישראל (לשיטתו, זו הדרך למנוע שתי מדינות במרחב צר זה). ברור כי במקרה כזה יש לו בעיה דמוגרפית קשה. מה עושה ארנס? הוא מקבל נתונים של איזה צוות אמריקאי, שמשם הוא יודע לספור כמה ערבים מתגוררים ביו"ש, כמה מהם עזבו, עוזבים ועוד יעזבו את ארץ ישראל. הוא גם עוקב אחר מספר הנולדים והמתים וקובע "מדעית", כי ביו"ש מתגוררים רק 1.5 מיליון נפשות. אם מורידים מיליון ערבים מהלוח, אזי יש רוב יהודי בארץ ישראל ובא לציון גואל והשד הדמוגרפי מת.

 

אבל אני איני סומך על צוותים אמריקאיים ופונה לראש המינהל האזרחי של צה"ל, וזה מדווח לי כי כיום מתגוררים ביו"ש כ-2.6 מיליון פלסטינים, ובעזה מעריכים את מספרם ב-1.5 מיליון. מי שאינו סומך על צה"ל, יכול לגשת לנתוני הלמ"ס הפלסטינית שמפקדה האחרון נערך ב-2007, בחסות נציגי ממשלת נורווגיה, ונתוניהם קרובים לאלו של צה"ל (בהפחתת תושבי ירושלים שכבר נספרו על ידי הלמ"ס הישראלית). בשני המקרים מתברר שללא עזה ובלי הזרים, היהודים בארץ ישראל מהווים 59% מכלל האוכלוסייה ועם עזה ועם הזרים, היהודים בשוויון וקצת פחות, ביחס לערביי פלסטין.

 

אבל אין ברירה ויש לעסוק בתחזיות לעוד עשור או שניים, ואז מתברר כי שיעור היהודים יירד כבר ל-42%. פירוש הדבר סוף היישות היהודית במזרח התיכון. לכן השד הדמוגרפי חי ומאיים, ועדיין לא דיברנו על המדינה הצפופה במערב ולא עסקנו בסוגיות של ביטחון פנים הצפויות מאוכלוסיות עוינות של מיליוני בני אדם.

 

אין ברירה אלא לומר לארנס כי האידיאולוגיה הבית"רית שעליה חונך וגדל פשטה את הרגל מזמן ולא יעזור אם הוא ימחק, וירטואלית, 1.5 מיליון ערבים מן השטחים. הם כאן. המסקנה פשוטה להחריד: מי שיביא להקמת מדינה אחת בארץ ישראל, יגזור חורבן על יהודי ישראל. אנו, הרוב השפוי שעדין חי כאן, לא ניתן לו לעשות זאת.

 

הכותב הוא פרופסור אמריטוס באוניברסיטת חיפה