החילונים מתרחקים מפסח לאות מחאה

 

יעל פז-מלמד, מעריב, 28.3.10

 

הזעם של הציבור החילוני נגד ההתעמרות של הפרושים והליצמנים הולך וגואה. בפסח הזה הוא יביע את מחאתו ע"י התרחקות מסממני החג

 

באה נסיעת ההשפלה של ראש הממשלה לוושינגטון והזיזה מהר מדי מסדר היום את שערוריית ההחלטה על הזזתו של חדר המיון בבית החולים ברזילי באשקלון. מה הם 150 מיליון שקל שעשרה שרים אדישים וחסרי מודעות חברתית אישרו כלאחר יד לזרות לרוח?

 

מחיר הקואליציה, יקשקשו כל מיני שרים חסרי תועלת וחסרי מעש, שגם בעבור היותם שרים לכלום נזרקים מדי חודש מיליוני שקלים מיותרים. אלא שהמחיר של התעמרות הליצמנים לסוגיהם בציבור החילוני והמסורתי גדול הרבה יותר המחיר הוא בין היתר בבריחה המונית של ישראלים מחגיגות ליל סדר הפסח.

 

עשרות אלפי אנשים, רובם צעירים, החליטו השנה לברוח, ממש כך מהחובה המשפחתית של עריכת סדר פסח. סוכנת נסיעות בחברה גדולה סיפרה לי שאף שנה לא היתה בהלה כזו של אנשים לצאת מהארץ לפני הסדר אין מקום אחד באף טיסה לכל יעד שהוא בחו"ל, כל הכרטיסים והמקומות לכפרי נופש בטורקיה אזלו מזמן, ולקוחות מתחננים שימצאו להם ולמשפחתם מקום כלשהו, מוכנים לשלם הרבה יותר כסף ממה שתכננו.

 

כמה משפחות שאני מכירה, שיוצאות היום עם ילדיהן לחו"ל, מעוררות קנאה בקרב אחרים. קבוצות גדולות של צעירים בני עשרים פלוס, כך אני שומעת (ורואה סביבי), הודיעו למשפחותיהם שהשנה הם לא יהיו אתם בסדר מעדיפים לחגוג בתאילנד.

 

מחאת החילונים

 

זוהי, אם תרצו, מחאת החילונים נגד ההתעמרות והחוצפה של חלק מרבני הציבור החרדי, שמאז עלה נתניהו לשלטון מקבלים יותר ויותר כסף, ובעיקר יותר ויותר כוח להכתיב לציבור ענק את אורחות חייו.

 

כך למשל, בלי למצמץ, הודיעה ההנהגה החרדית לחברת אגד שעליה לבטל את התקנת מערכת המסכים שעמדו להיות מותקנים באוטובוסים ברחבי הארץ, ונועדה לסייע לאנשים עם ליקויי שמיעה וראייה למצוא את דרכם ולדעת מתי עליהם לרדת. ומה יהיה אם המערכת החזותית-קולית הזו תביא פתאום תמונה של אשה, או חס וחלילה ישמעו בה את קולה של אותה מפלצת הקרויה אשה, שעשויה להעמיד את יצר הרע של הגברים עטויי המעילים השחורים והכיפות השחורות?

 

תקצר היריעה מלפרט את עשרות המקרים שאירעו רק בשבועות האחרונים, והמעידים על כוחם המטורף של פוליטיקאים כמו יעקב ליצמן, שר הבריאות בפועל, או מאיר פרוש, סגן שר החינוך בקביעת אורח חייהם של אזרחי המדינה, שאין להם ולא כלום עם אותן קבוצות מיעוט לא ציוניות.

 

מכל עוולותיו של נתניהו בשנת כהונתו הראשונה, והן רבות, דומה שזו החמורה מכל. מתן כוח נטול כל פרופורציה לש"ס וליהדות התורה - הכל כדי שיוכל להרוס בשקט כל חלקה טובה ביחסינו עם ארה"ב, וגם להתמיד בכך כמה שיותר שנים, עקב חוזקה של הקואליציה שלו.

 

הזעם של הציבור הגדול נגד הפרושים והליצמנים הולך וגואה. כרגע הוא מתבטא בהתרחקות מסממניו הדתיים של חג הפסח. ברור לחלוטין שהשנה יהיו יותר מסעדות ובתי קפה שיגישו חמץ בפסח, ויותר אנשים יאכלו בהם. מנהלי רשת "טיב טעם" נערכים להתנפלות של המונים על סניפיה הרבים שממשיכים לאפות באגטים חמים במשך כל חול המועד, וכך גם סניפים אחרים של מאפיות וקונדיטוריות שאינן כשרות.

 

על אפם וחמתם של ליצמן ופרוש

 

מדינת ישראל הולכת ונעשית חילונית יותר ויותר, והתהליך הזה יימשך על אפם וחמתם של ליצמן את פרוש. וככל שהם ימשיכו לענות אותנו עם החלטותיהם המטורפות, כן ירבה וכן יפרוץ.

 

יותר ויותר אנשים חילוניים יתרחקו ממה שהיה רק לפני שנים לא רבות קונצנזוס: את סדר פסח חוגגים בארץ, עם כל המשפחה, גם אלו שאינם דתיים. עד שבאו רבנים חרדיים, גם אשכנזים וגם ספרדים, שלחו יד גסה אל הקופה הציבורית, דאגו לאינטרסים יותר ויותר צרים וסקטוריאליים, והם בטוחים שהפראיירים שעובדים ומשלמים מס הכנסה ימשיכו לשתוק ולשלם. כדאי להם להיות מודעים לכך שחלון ההזדמנויות שלהם הולך ונעשה צר יותר ויותר.