אסטרטגיה מול אסטרטגיה

 

דני מור, שער הגולן, 10.10.08

 

רון בן אישי בכתבתו "תפיסת ביטחון מזוגזגת", וואיינט 8.10.08, מנסה לשכנע אותנו שלערבים יש אסטרטגיה ברור ואילו לנו אין, אבל ההיפך הוא הנכון.

 

האסטרטגיה של מדינת ישראל מראשית קיומה היתה מגובשת וברורה: לקיים מדינה יהודית (עם רוב יהודי מוצק) ודמוקרטית, בתמיכתה של ארצות הברית.

 

מול האסטרטגיה הברורה של ישראל, מפעילים הערבים כבר מאה שנים את אסטרטגית ה"התנגדות" – "להביא לקצה של ישראל כישות יהודית ריבונית - ושני יעדי ביניים: לפורר את החברה הישראלית מבפנים, מה שאמור לגרום ליהודים להגר ולכרסם במוטיבציה שלהם להגן על עצמם, עד שדי יהיה במכה צבאית אחת (גרעינית או קונבנציונלית) כדי להשיג את היעד הסופי; ולצמצם בשלבים את שטחה של ישראל עד למינימום, באופן שיהפוך את אוכלוסייתה למטרה נוחה ומרוכזת למרגמות, רקטות, טילים ופיגועי לטרור - ויקשה על צה"ל להתגונן מפניהם. ליעד זה - הטריטוריאלי - יש גם היבט דתי: לשחרר כל סנטימטר מאדמת פלסטין, השייכת לשיטתם למוסלמים". הם מנסים בדרכים שונות לחסל את המדינה היהודית בישראל.

 

אילו הם היו מגובשים, כפי שמשתמע מכתבתו של רון ארד, הם היו מצליחים כבר מזמן לחסל אותנו, הרי הם גדולים בהרבה מאיתנו גם באנשים וגם בכסף. למזלנו הם לא מגובשים והאסטרטגיה שישראל מפעילה נגדם היא למנוע מהם להתגבש.

 

כל הסכם שלום שישראל מצליחה לעשות מפורר את ה"התנגדות" שלהם. כל מדינה ערבית שמקיימת קשרים עם ישראל לא משתתפת באופן גלוי בניסיון "להביא לקצה של ישראל כישות יהודית ריבונית".

 

דווקא מלחמה מוצלחת עם ניצחון ברור, כמו מלחמת ששת הימים הביאה להתעצמות של הערבים וכמעט שהצליחו להשמיד אותנו במלחמת יום כיפור. מלחמת ששת הימים לא נגמרה עדיין וכל חללינו מאז כולל  חללי האינתיפאדה הם בגלל המלחמה ההיא שאיננו מצליחים לסיים אותה.

 

ניצחונות במלחמה מחזקות את ההתנגדות הערבית. הטקטיקה שלנו לחיזוק האסטרטגיה שלנו צריכה להמשיך במאמצים להסדרי שלום עם סוריה ולבנון ולהכות בכוח וללא פרופורציה בכל מי שמכה בנו או לפחות לאיים באיבוד שליטה כמו שעשה ברק לביירות לאחר שהודיע על כוונתו לצאת מלבנון, רק חבל שהוא לא עשה את זה כאשר הם חטפו לראשונה את שלושת החיילים.

 

טקטיקה נוספת שצריך לנהל במקביל לטיפול באויב, היא חיזוק החברה הישראלית כחברה יהודית דמוקרטית, על ידי חיזוק הזיקה ליהדות והגדלת הרוב היהודי בישראל על ידי גיור מסיבי של מי שאינו יהודי, בלי גלובליזציה ובלי גזענות, וחיזוק חוק השבות כדי למנוע ממי שאינו יהודי לעלות לישראל.

 

לסיכום: לתפיסת הביטחון של ישראל יש אסטרטגיה ברורה – קיום מדינה יהודית דמוקרטית בתמיכת ארה"ב. גבולות מדינת ישראל צריכים להיות ברורים. הגבולות הפיזיים בינינו ובין המדינות השכנות שלנו צריכים להיות מוסכמים וסגורים בפני מי שרוצה לפגוע בנו והטיפול במפגעים צריך להיות חזק וברור. הגבולות הדמוגרפים שלנו צריכים להיות מטופלים בצורה גלויה והומנית כי אם לא יהיה לנו רוב יהודי ברור, תתפורר החברה הישראלית ומלאכתם של תומכי ה"התנגדות" תעשה מאליה.