השמאל ואום אל-פאחם

 

השמאל לא צריך להתנגד להעברת אום אל-פאחם למדינה הפלשתינית. דווקא הבטחת הרוב היהודי תבטיח את השוויון למיעוט הערבי

 

דני מור, מעריב, 11.12.03

 

 

האם יש מקום להעברת אום אל-פאחם לרשות הפלשתינית, במסגרת הסדר בעתיד? לאחרונה, במסגרת היוזמות השונות, עלתה שוב הצעה ברוח זו, הפעם מצד ימין. השמאל הישראלי לא צריך לפסול הצעה טובה רק משום שגם אנשי ימין, כמו סגן השר צבי הנדל, או יו"ר הקואליציה, גדעון סער, הפכו לתומכיה הבולטים. צריך להזכיר שבמקור, ההצעה כלל לא באה מכיוון ימין. ח"כ אפרים סנה, למשל, גיבש נייר עמדה בעניין, שאף הוגש לממשלה. גם אמנון רובינשטיין עסק בעניין באופן מפוכח, במאמר שפרסם ב"הארץ", (4.6.02). אני, כאיש שמאל ותיק, מדבר על הרעיון של החלפת שטחים מאוכלסי ערבים בשטחים מאוכלסי יהודים כבר הרבה שנים. למה בכלל להפוך את הרעיון הזה לרעיון ימני? צריך לזכור שאת מלחמת העצמאות, שבסופה נקבעו גבולות המדינה עם מאה חמישים אלף ערבים במקום 1.2 מיליון, לא ניהלו אנשי הימין. אז ידעו אנשי השמאל מה העיקר ומה הטפל. השאלה שצריך לשאול את עצמו כל יהודי ישראלי מהשמאל, כמו כל יהודי ישראלי אחר, היא: האם הוא מאמין בקיומה של מדינה יהודית בארץ ישראל והאם הוא ימשיך לחיות בישראל אם היא לא תהיה יהודית?

 

מטרת הקמתה של מדינת ישראל היא "מדינה יהודית" (אין הבדל בין זה לבין "מדינת היהודים", או "בית לאומי ליהודים", כפי שכותבים על כך אמנון רובינשטיין ואלכסנדר יעקובסון בספרם "ישראל ומשפחת העמים"). הסכנה הקיומית הגדולה ביותר שלנו היא בכך שרוב תושבי המדינה לא יהיו יהודים. כאשר זה יקרה, וזה עלול לקרות, אזי באופן דמוקרטי לא נהיה מדינה יהודית, וישראל תהפוך למדינה אחרת.

 

מי שדוגל בדמוקרטיה ובזכויות שוות לכל האזרחים, צריך לדאוג לכך שרוב התושבים במדינת ישראל יהיו יהודים. רק כאשר רוב תושבי המדינה יהיו יהודים ולא תהיה סכנה לאופי היהודי שלה, יובטח שוויון זכויות מלא למי שאינו יהודי. דווקא הסכנה לקיום הרוב היהודי היא שגורמת לכך שזכויות אלה יעמדו בסכנה מתמדת.

 

לערבים אין סיבה להתנגד לחילופין. לא רק שהם לא יגורשו מביתם, יחזירו להם את השטחים שנלקחו מהם והם לא יהיו מופלים על ידי היהודים. כמובן שלא צריך להעמיד אזרחי ישראל נאמנים בפני עובדה, ובוודאי שלא בכפייה. ערבים, אשר המקום בו הם גרים מיועד להיות חלק מהמדינה הפלשתינית, כמו אום אל-פאחם למשל, אשר יעדיפו להישאר אזרחי ישראל, יצטרכו לוותר על בתיהם ולעבור לגור במקום אחר בישראל. חלק גדול מהערבים, שמתנגדים להיות חלק מהמדינה הפלשתינית, שתקום לצד מדינת ישראל, הם לאומנים קיצוניים, שמקווים כי ארץ ישראל כולה תהיה פלשתינית, ועל עניין זה יש לנו איתם מלחמה קיומית.

 

חלק מנציגי השמאל בארץ שכחו את העיקר, ולעיתים הם עוסקים בדברים צדדיים. הם צריכים לדאוג שמדינת ישראל תהיה מדינה יהודית ודמוקרטית, ולא להשאיר את יהדותה של ישראל בידי ימנים גזעניים, טרנספריסטים, או קנטוניסטים, שמנסים להפוך את ישראל למדינת אפרטהייד.

 

הכותב הוא פעיל בתנועת "היום השביעי",

התומכת בנסיגה חד-צדדית