המועצה לדמוגרפיה – על מה הם מדברים שם?

 

דני מור, שער הגולן, 5.11.02

 

 

מן המאמר של מרב סריג "אנו אוהבים אותך יולדת", הארץ, 2.11.02, אנחנו למדים ש"המועצה לדמוגרפיה היא גוף מייעץ שאמור ללוות את פעילותו של המרכז לדמוגרפיה במשרד העבודה והרווחה" וש"המרכז לדמוגרפיה הוא גוף מחקרי קטן שתקציבו השנתי 100 אלף ש"ח".

 

החשיבות של המועצה לדמוגרפיה והתקציב הם הבסיס והשלד לפעילותה. השאלות בהם עוסקת המועצה הם המנוע או הלב שלה. אם מועצה ממוקמת במשרד העבודה והרווחה עם תקציב מגוחך כזה והשאלה היחידה שהיא עוסקת בה במשך שנים היא "איך מגבירים את הילודה אצל הנשים היהודיות?" אז מספיק לה התקציב הנ"ל ואולי אפשר לצמצם אותו, רק צריך לשנות את שמה ל"מועצה להגברת הילודה של יהודים".

 

במדינת ישראל שהיא מדינה דמוקרטית מיוחדת כזאת שחייבת לדאוג כל הזמן שרוב התושבים שלה יהיו יהודים, הדמוגרפיה היא בעיה קיומית ראשונית עוד לפני הביטחון והכלכלה, כי אם לא יהיה כאן רוב יהודי אין שום סיכוי שהמדינה תישאר מדינה יהודית ואם היא לא תהיה מדינה יהודית ודמוקרטית היא תשתלב במזרח התיכון ותיהפך להיות מדינה ערבית נוספת.

 

האיום על יהדותה של המדינה גדול יותר מהאיום על גבולותיה.

בניגוד לגבולות המדיניים שיכולים להיות פשוטים, מוחשיים וברורים, הגבולות הדמוגרפים הם מאוד מורכבים.

 

המרכז והמועצה לדמוגרפיה חייבים לצאת מן המקום הבלתי מכובד בו הם תקועים. 

 

המועצה לדמוגרפיה צריכה להתכנס לפחות פעם בשנה ולהוציא כל שנה דו"ח עם המלצות לממשלה איך לפעול למען היציבות הדמוגרפית של מדינה ישראל.

 

המרכז לדמוגרפיה צריך לצאת ממשרד העבודה והרווחה כי הוא לא שייך לשם, תקציבו צריך להיות גדול בהרבה והוא צריך לעסוק באופן רחב ויצירתי בדמוגרפיה של מדינת ישראל.

 

המרכז לדמוגרפיה צריך להוציא מן הרחוב את הוויכוח הדמוגרפי ולבדוק את כל האלטרנטיבות שייצרו תנאים לרוב יהודי גדל והלך, שאלות כמו: טרנספר כן או לא? יציאה משטחים צפופי אוכלוסייה ערבית? גבול בין מדינת ישראל למדינה פלשתינית? עלייה של יהודים לישראל? עלייה של לא יהודים לישראל? האם הגיור הוא עסק של אורתודוכסים בלבד? כיצד משפרים את רמת החיים של הערבים והבדווים במדינה כדי לצמצם את הילודה שם? מה השפעת ההתנחלויות על המצב הדמוגרפי במדינה? מה השפעת החינוך בארץ על יצירת רוב יהודי? האם היהדות היא גזענות? ועוד.

 

חסרונו של מרכז פעיל ורציני לדמוגרפיה יוצר ואקום שמתמלא בבורות, לאומנות וגזענות שמזיקים מאוד לעתידה של המדינה היהודית בישראל.

 

שאלות קיומיות אלה חייבות להיבחן בצורה מקצועית על ידי המרכז והמועצה לדמוגרפיה כדי לתת בידי הממשלה כלים להנהיג את מדינה ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית.