"דמוגרפיה" במקום "התיישבות"

 

דני מור, שער הגולן, 28.11.02

 

 

מירון בנבנשתי, במאמרו "המהפכה הציונית המתמדת" 21.11.02 כותב: "...המאבק על המרחב הפיסי אינו נמדד עוד בהקמת יישובים ובתים... ובמקומו בא הגורם הדמוגרפי."

 

בזמן שה"התיישבות" זוכה לטיפול ממשלתי עם תקציב שנתי של מיליוני דולרים הוקם לפני כשלושים שנה "מרכז לדמוגרפיה" עם תקציב של מאה אלף שקל בשנה. על בסיסו מתכנסת פעם בעשר שנים "מועצה לדמוגרפיה" שעוסקת בבעיית הילודה של נשים יהודיות! זו כל הבעיה הדמוגרפית של מדינת ישראל?

 

מאז שקמה המדינה, ה"התיישבות" עשתה לנו רק צרות, בשמה העמיסו עולים חדשים על משאיות ושפכו אותם ליישובים שהם לא רצו להיות בהם, בשמה בנו יישובים יהודים על אדמות ערביות במשולש, בשמה הקימו את נצרת עלית מול נצרת הערבית, בשמה "מייהדים את הגליל" (מושג גזעני), בשמו מקימים התנחלויות בשטחים הכבושים.

 

בן גוריון צריך היה  "לפרק" את ערך ההתיישבות כפי שהוא פירק את הפלמ"ח. כפי שהוא הקים את צה"ל במקום הפלמ"ח כך היה צריך להקים את ה"דמוגרפיה" במקום ה"התיישבות".

 

ממשלת ישראל מעולם לא התייחסה ברצינות לבעיה הדמוגרפית. למרות שזה הנושא החשוב ביותר במדינת ישראל, השאירו אותו לרחובות ולשווקים, שם אפשר לשמוע את המשפטים "לערבים יש יותר ילדים", "אין מה לעשות הערבים יהיו רבים מאיתנו", "אסור לתת לערבים חופש כי הם יתרבו", "צריך לעודד את הנשים היהודיות שילדו יותר ילדים" ועוד.

 

אילו היה פועל בישראל כבר 54 שנים מרכז גדול לדמוגרפיה שהיה עוסק בכל ההיבטים של הגדלת הרוב היהודי בישראל תוך שמירה וחיזוק הדמוקרטיה, אילו הייתה בכנסת ועדה פעילה לדמוגרפיה כמו וועדת חוץ וביטחון.

מרכז לדמוגרפיה שהיה בודק ברצינות את עניין הטרנספר – מה הנזק ומה התועלת ממנו? היה בודק ברצינות את עניין הגיור – למה לא לאפשר לערבים להתגייר? למה רק "אמא יהודייה", אולי גם אבא יהודי? היה בודק את נושא גיוס הערבים לצבא – מה הנזק ומה התועלת?  האם זה נכון להעלות כל כך הרבה רוסים ולא לגייר אותם? מה הסכנה של עובדים זרים שאינם מתגיירים? האם בכלל אפשרי דמוקרטיה ויהדות? ועוד נושאים רבים שקשורים במבנה הדמוגרפי של מדינת ישראל.

 

אולי לא היינו כל כך מבולבלים ולא היו בינינו כל כך הרבה שחושבים שהיהדות גזענית.

 

אולי היינו בטוחים יותר בדרכנו ובצדקתנו במדינת ישראל. אולי היינו מבינים שאין דרך מוסרית יותר מאשר להיות מדינה יהודית דמוקרטית במזרח התיכון. אולי היינו מבינים שכל דרך אחרת, אם נהיה מדינה דמוקרטית בלבד או נהיה מדינה יהודית בלבד נבלע ונעלם במזרח התיכון.

 

זה לא מאוחר להוציא את הדמוגרפיה מן הרחובות. זה לא מאוחר מדי לעסוק בצורה רצינית ומקצועית במרכיב הבסיסי של מדינת ישראל היהודית ולהניח את הדמוגרפיה על שולחן הממשלה לאחר חקירה יסודית של מוסדות מקצועיים.