דמוגרפיה בישראל

 

 

דני מור, שער הגולן, 6.8.04

 

 

המאמר של עוזי ארד "דמוגרפיה ודמגוגיה" הארץ 6.8.04, רצוף שתי וערב במשפטים דמגוגיים ובמשפטים דמוגרפיים גלובליים.

 

אנסה להסביר לעוזי וחבריו במשפטים פשוטים וברורים כמו שמשסבירים לילד בן חמש, מה זה דמוגרפיה בישראל:

מדינת ישראל זו מדינה יהודית דמוקרטית. כדי שמדינת ישראל תוכל להמשיך להיות יהודית דמוקרטית היא צריכה לדאוג שהרוב הגדול של תושביה יהיה יהודי, בלי לחטוא בגזענות, בלי לגרש ערבים ובלי לריב עם כל העולם. הדמוגרפיה בישראל אינה תלויה רק במספר הילדים של היהודים או של הערבים, יש עלייה יהודית, יש גיור, יש חינוך, יש תיקוני גבול על בסיס דמוגרפי ועוד.

 

הדמוגרפיה של רצועת עזה, יהודה ושומרון היא דמוגרפיה של שטחים שנמצאים בשליטתנו – שטחים שאיננו רוצים לפנות. הצבא שלנו נכנס ויוצא בשכם, רמאללה, ג'נין, בית לחם, עזה, רפיח ועוד מקומות, מסיבות ביטחוניות צודקות – שטחים שלכאורה יצאנו מהם,   כאילו אף פעם לא יצאנו משם. כך שזו דמגוגיה זולה לכתוב "ערי הגדה והרצועה פונו זה כבר".

 

הדאגה לדמוגרפיה בישראל איננה דאגה למצב הילודה בעולם הערבי או בעולם בכלל אלא דאגה למספר הערבים ההולך וגדל או לאחוז היהודים שהולך וקטן בתחומי השליטה של מדינת ישראל.

 

כאשר ישראל תתנתק מרצועת עזה, המצב הדמוגרפי ברצועת עזה לא יהיה מעניינה כפי שהמצב הדמוגרפי של מדינת ירדן לא צריך להדאיג אותנו.

 

כבר קרוב לארבעים שנה מנסים המתנחלים ותומכיהם לשכנע אותנו שההתיישבות בשטחים הכבושים לא תביא לסיפוח השטחים הכבושים, לא תוסיף למדינת ישראל כמה מיליוני ערבים ולא תהווה סכנה דמוגרפית. בינתיים כבר סיפחנו באופן רשמי את כל ערביי ירושלים והסביבה למדינת ישראל וזה העלה את אחוז הערבים במדינה מ-18 ל-19 ולא ויתרנו על אף יישוב ערבי  בארץ ישראל השלמה (מהירדן עד לים).

 

כדאי לעוזי ארד וחבריו להקשיב טוב למה שיונתן בשיא אומר: "בעוד שנים ספורות יקרה לנו מה שקרה לדרום אפריקה. עצרת האו"ם תחליט שאו שאנחנו נותנים זכות בחירה לכולם, או שננודה ממשפחת העמים". ליונתן בשיא ברור מה זה דמוגרפיה בישראל ואיזו סכנה צפונה בשליטה מתמשכת במיליוני ערבים. אין בדבריו של בשיא אף שמץ של דמגוגיה. רק מי שמנסה כבר ארבעים שנה לשכנע אותנו שההתנחלויות בשטחים לא מאיימות לספח למדינת ישראל מיליוני ערבים ואין סכנה דמוגרפית, חוטא בדמגוגיה. כאילו אף אחד לא מבין מה זה דמוגרפיה ומה חשיבותה בישראל.

 

עוזי ערד מגלה הבנה ודאגה למצב הילודה של הערבים במזרח התיכון ואיננו מסוגל להבין את המצב הדמוגרפי של היהודים בארץ ישראל, שהוא הרבה יותר מורכב ממצב הילודה בלבד. הגיע הזמן שעם ישראל יפקח עיניו לראות איך עוזי וחבריו מובילים אותנו בראש מורם ובחוצפה גלויה להתאבדות לאומית.

 

לסיכום: ההתנתקות מרצועת עזה היא צעד נכון בדרך למדינה יהודית דמוקרטית ש"הרוב הגדול של תושביה יהיה יהודי. בלי לחטוא בגזענות, בלי לגרש ערבים ובלי לריב עם כל העולם". יש עוד צעדים רבים לצעוד בדרך ההתנתקות מהפלשתינים. לא כולם דורשים פינוי מתנחלים ואף צעד לא צריך להפלות את ערביי ישראל לרעה. ההתנתקות מעזה תשפר את המצב הדמוגרפי בישראל, תגדיל את אחוז היהודים במדינה ותאפשר קיום מדינה דמוקרטית יותר.