ברירה דמוקרטית

 

דני רשף, מושב חוסן, 23.12.03

 

 

סביר שבעתיד הלא רחוק, אי שם בשטחי יש"ע, תרכז המדינה מאות אנשי ביטחון. יהיו שם שוטרים, אנשי מג"ב וחיילים מיחידות האימונים והפעילות המבצעית. משימתם תהיה לפנות ישוב על נשיו וטפיו- או מאחז לא חוקי, אולי אפילו ישוב חוקי למהדרין שלא יתאים למפת ה'התנתקות' של מקבלי ההחלטות במדינת ישראל.

 

סביר באותה מידה שליבם של חלק מהמיועדים למבצע יהיה מר עליהם. בהתאם להשקפת עולמם יראו וודאי חלקם בפינוי מעשה לא מוסרי בעליל, פינוי יהודים מבתיהם בארץ ישראל. חלקם לא יהיו חדורי אידיאולוגיה אבל יתקשו להתעמת עם בני עמם, אולי חבריהם משכבר ליחידה, אולי קרובי משפחה, אולי סתם חבר של חברה. וודאי שרבים יעדיפו להתרוצץ בסמטאות שכם, בשדות האימונים או להיאבק בפשיעה המתעצמת מאשר להשתתף במשימה. אפשר לומר בוודאות שרק קומץ יהיו מרוצים או שלמים עם המשימה.

 

הדבר היחידי שבכל אופן יגרום לרובם לבצע את המעשה היא ההכרה הטבעית בסמכותה של ממשלה נבחרת כחוק במשטר דמוקרטי להחליט ולהוציא את החלטותיה לפועל. ללא הכרה כזו לא תוכל הממשלה, אף ממשלה, להוציא לפועל איזושהי מדיניות שנויה במחלוקת. לא כזו שהימין חפץ בה ולא כזו שהשמאל חולם עליה. הרי איזו מדיניות הכרוכה בעתידנו כאן אינה שנויה במחלוקת תהומית.

 

סביר שאם יקומו רבים מאד, כל אלה שליבם מתקומם, ויסרבו למשימה, ייכנעו לתחושה הטבעית שצבא נאבק באויב ולא בעמו שלו, שחיילים לא מפעילים כוח על חבריהם החיילים שזה עתה השתחררו או בקרוב יתגייסו. הרי אם זה יקרה לא ימצא כוח בעולם שיוכל, בתוקף הסמכות וההכרעה הדמוקרטית בלבד, לאכוף איזה מעשה שנוי במחלוקת שהוא על החברה בישראל.

 

הרי כל אחד, בשמאל כמו גם בימין, רוצה להוביל את המדינה בכיוון שלו. כדי שההובלה הזו תתאפשר מבלי לגלוש למלחמת אחים, מבלי שהמתנגדים באופוזיציה ינהלו דין ומדיניות משלהם מתוך סירוב והתרסה כלפי ההכרעה הדמוקרטית, אין חשוב מלשמור על כללי הדמוקרטיה מכל משמר, ממש כעל סם חיים.

 

וודאי שהסרבנים רוצים להוציא את צה"ל מהשטחים משפע של נימוקים שברובם אני תומך באופן אישי. אבל סופם שהם נותנים הכשר מוסרי לאותם רבים, המתנגדים לדעתם, לא לציית גם הם בבוא יום הפקודה הדמוקרטית.

 

דווקא סרבני השמאל, יותר מפסיקות הרבנים הקוראים לסרב לפינוי יהודים בארץ ישראל,  דווקא הם נותנים את הכשר מלא למי שבעתיד יסרב להשתתף, מתוך מצפון, בפינוי ישובים. דווקא הם הוציאו לבנה ראשונה מיסודות הדמוקרטיה. דווקא הם הניחו לבנה ראשונה לסופה של מדינה יהודית דמוקרטית. נקווה שלא רבים יצטרפו.