בין "מדינה שבדרך" ל"מדינה קיימת"

 

דני מור, שער הגולן, 19.6.06

 

על פי דעתו המקצועית של יורם אטינגר "דמוגרופובים" (וואינט 19.6.06), הדמוגרפיה הערבית בגדה המערבית של הירדן היא שלילית – בזמן שמספר היהודים גדל, מספר הערבים קטן. כל זה רק על סמך נתונים של אחוזי לידה של יהודים ושל ערבים בלי להתחשב בעליה המתמעטת של יהודים לארץ וההסתננות הגוברת של פלשתינים לארץ.

 

יורם אטינגר משווה גם את המצב הדמוגרפי בגדה המערבית של הירדן בין תקופות הרצל (1900), בן-גוריון (1948) ואולמרט (2006) בלי להתחשב בהבדל של בין "מדינה שבדרך" ל"מדינה קיימת".

 

ב"מדינה שבדרך" אפשר לחלום ולחתור ל"ארץ ישראל השלמה" או ל"שתי גדות לירדן" ולא לוותר על "נכסי צאן ברזל". אפשר להתעלם לחלוטין מנוכחותו של האויב ולהמשיך להילחם על מדינה עצמאית כפי שעושים הפלשתינים. אבל "מדינה קיימת" צריך לנהל בתוך גבולות פיזיים, תרבותיים ודמוגרפים ברורים.

 

אולמרט מנהל מדינה קיימת עם גבולות מוסכמים גם על העולם, מדינה שחלק מגבולותיה הפרוצים כבר 40 שנה מאיימים על קיומה והוא קיבל מנדט מאזרחי המדינה לשים קץ לגבולות הפרוצים.

 

ייתכן שאם היה מקבל מנדט לספח את כל השטחים הכבושים ולהפוך את "מעט" התושבים הערבים שמצבם הדמוגרפי הפך להיות שלילי פתאום אל ישראל הגדולה שמשתרעת על כל הגדה המערבית של הירדן, היה מקבל את המנדט לזה ואולי אפילו ירדן ומצרים היו מודים לנו על כך.

 

מדינת ישראל היהודית דמוקרטית שמתקיימת בתוך גבולות דמוגרפים בהם גדל המיעוט הערבי לאט מ-10 אחוז לאחר מלחמת השחרור ל-20 אחוז היום, איננה יכולה לשמור על הביטחון הפיזי והתרבותי של האזרחים היהודיים ומאבדת את עתידה כמדינה היהודית. במצב הדמוגרפי הקיים,  בגבולות הקו הירוק, מכרסמת "החרב הדמוגרפית" בעתידנו, אם נספח את השטחים הכבושים והמיעוט הערבי יהפוך להיות 40 אחוז, מהר מאוד תאבד המדינה את ההגמוניה היהודית שלה.

 

המיעוט הערבי במדינת ישראל מאיים על קיומה כמדינה יהודית לא רק מפני שהאחוז שלו גדל אלא גם כי ברובו מעדיף לאומנות על ישראליזציה ויעשה ככל יכולתו להפוך את המדינה למדינה פלשתינית.

 

האיום הדמוגרפי גדול היום מן האיום הביטחוני, כי כבר הוכחנו את יכולתנו הצבאית ואנחנו חותרים לשלום עם הערבים שאם הוא יבוא ולא נשמור על הגבולות התרבותים שלנו נהפוך להיות מדינה ערבית. כדי להתמודד עם האיום הדמוגרפי צריך לפעול בשתי דרכים עיקריות: לקבוע  גבולות פיזיים על בסיס דמוגרפי ולסגור אותם מהסתננות של פלשתינים לישראל ומצד שני ובמקביל לעודד ישראליזציה של האזרחים הערבים כנגד הלאומנות הערבית ששולטת ברחוב הערבי בישראל.