ב"ה

י"ד בשבט תשס"ו

12.2.06

 

 

על קיבוציים, על דתיים ועל עמונה

 

גיל אלכסנדר, מעלה גלבוע,

 

מאז 1948, שתי תנועות אידיאולוגיות מפוארות השפיעו יותר מכל על מהלכיה ועל מערכותיה של המדינה: תנועת העבודה ובמיוחד התנועות הקיבוציות החילוניות, והציונות הדתית הלאומית ובמיוחד "גוש אמונים". האחת ב-29 שנים הראשונות עד המהפך הפוליטי של 1977, והשנייה ב-29 שנים הבאות. אנסה בשורות הבאות להראות עד כמה הסיבות למשבר דומות בשתי התנועות.

 

-    אידיאולוגיה ברורה: ציונות מבוססת על ערכי הסוציאליזם והתיישבות מצד אחד, מול "תורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל" מצד שני.

 

-    מערכת חינוך סגורה: בבתי ספר הקיבוצים דאגו בעבר שמחנכי כיתות יהיו חברי קיבוץ. בישיבות התיכוניות הרמי"ם באים רק מן המגזר (בין "מרכז" ל"גוש"), כך שקל להעביר מסר חד, ברור, ללא מורכבות "מיותרת".

 

-    גאוות יחידה הגובל בהתנשאות: הקיבוצניקים שלטו בצבא, בפוליטיקה (בעיקר מאחורי הקלעים עם לובי חזק בכנסת). זכורה האמירה של יצחק בן אהרון אחרי המהפך של 1977: "העם טעה". הדתיים הלאומיים החליפו אותם גם בצבא, גם בפוליטיקה. וכך כותב לפני שבוע הרב וייצמן, ראש ישיבת מעלות: "שנים רבות אנו חשים כי אנו ראויים להנהיג את עם ישראל. הציונות החילונית פשטה את הרגל והציבור החרדי איננו מעוניין בהנהגה. רק הציבור ה"דתי לאומי" שותף לעשייה הלאומית ...הפריחה הגדולה של עשייה, של התיישבות, של מוסדות תורה וחינוך, של שותפות בצבא, כל אלו יחד עם החדלון והרקבון של הציונות החילונית מגבירים תחושה זו."

 

-    הרצון להתקרב ל"עם": ההליכה של הקיבוצניקים לעיירות פיתוח הסמוכות (במיוחד לקראת בחירות) אך אי יכולתם לקלוט את תושבי העיירות לקיבוצים דומה להפליא למבצע "פנים אל פנים" של הדתיים בערים. גם הם לא מוכנים לקבל חילוני אחד ביישוב שלהם, שלא לדבר על שמאלני...

 

-    קולקטיב רעיוני: תוצאות הבחירות בקיבוציים החילוניים הראו תמיד (עד המהפך) נאמנות מדהימה למפלגת האם. כך גם היום בישובים הדתיים ביש"ע, לא ניתן כמעט למצוא קולות "שמאלה" מן המפד"ל.  במשך הרבה שנים, חבר קיבוץ שלא הצביע בעד המפלגה לא יכול היה להיבחר לתפקידים נהוליים, ובן קיבוץ עוזב סומן כבוגד. בישובים דתיים, ה"אחר" צפוי לחרם. ראה פרשת הרב בן נון בעפרה אחרי רצח רבין והרב אבינר בבית אל בתקופת ההתנתקות.

 

-    פילוגים רבים וכואבים בתוך המחנה: הפילוגים בתנועה הקיבוצית השאירו צלקות עד היום. ובמחנה הדתי, ראש ישיבת "שבי חברון" כינה את עמיתיו מישיבת עתניאל השכנה "יותר גרועים ממחבלים" בגלל שיטה אחרת ללימוד גמרא, ואסר על תלמידיו לבקר שם. ישיבת "הר המור" התפלגה מ"מרכז הרב" בלווי מכתבים שאהבה רבה אין בהם.

 

-    הרגשת אי-שייכות אחרי שבר אידאולוגי : הזהות בין ערכי הקיבוץ והמדינה גרמו להרבה עוזבי קיבוץ לרדת מן הארץ, ותפיסת א"י השלמה כערך דתי מוחלט גרמה לצעירים רבים להתנתק מן הדת ולהישאר נאמנים למדינה או להתנתק מן המדינה ולתפוס כמה שיותר גבעות בשומרון.

 

התנועה הקיבוצית עדיין לא יצאה מן המשבר אך הקיבוצים מבינים שמדינת ישראל יכולה להתקיים גם בלעדיהם, ולכן הם פותחים את שעריהם גם לאנשים בעלי דעות שונות.

 

העם היהודי התקיים הרבה יותר שנים ללא מדינה ולכן קיומו בתוך מדינת ישראל אינו תלוי בקיומו של ישוב יהודי בחברון, יצהר או נווה דקלים.

 

הנוער הדתי הלאומי במשבר זהות עמוק. רק אם רבניו ומחנכיו ישכילו להבין שהנוער הזה זכאי לשמוע, ללמוד ולהתמודד גם עם דעות המייצגות ציונות דתית אחרת – אבי רביצקי, פרופ' לייבוביץ ז"ל, רבני ישיבת מעלה גלבוע ועוד – יש סיכוי למתן את השבר הבלתי נמנע. צריך להתחיל עכשיו למען הדור הבא. אם לא כן, כאשר ממשלות ישראל ימשיכו לפנות יישובים ביהודה ושומרון, הנוער הנפלא הזה ימשיך להתנתק מן הדת או מן המדינה.

 

ובשולי הדברים לאחר פינוי "עמונה": שמחתי לקרוא את העצומה החתומה ע"י אישי שמאל דתיים כמו אבי רביצקי, אוריאל סימון, דוד הרטמן, ידידיה שטרן ואבי שגיא הקוראת להקמת ועדת חקירה בלתי תלויה לחקירת האלימות השלטונית נגד אזרחים. בהקשר זה, ראוי לצטט את תגובות כמה פוליטיקאים דתיים להקמת ועדת חקירה: בני אלון: "חנפנים". צבי הנדל:" אני מתבייש, במקום להעניק צל"ש למשטרה, יורקים לה בפנים". זבולון אורלב:" המשטרה עלולה להרגיש מסורסת והיא תחשוש בעתיד להתעמת עם גילויי אלימות לאומנית". נא לא להתבלבל, הדברים נאמרו לפני חמש שנים בעקבות הקמת ועדת חקירה אחרי מותם של 12 אזרחים ערבים בהפגנות אוקטובר... לפוליטיקאים "האמיצים", אצטט את המשפט הנודע של הכומר מרטין נימולד מתקופת השואה: "כשלקחו את היהודים, לא פציתי פה כי לא הייתי יהודי. כשלקחו את הקומוניסטים לא פציתי פה כי לא הייתי קומוניסט. אחר כך לקחו אותי, וכבר לא היה איש שישמיע קול למעני". (תודה לרבקה ברנר, מחנכת דתית מרעננה על הציטוט).