על מסלול האובדן

 

ההקצנה האידיאולוגית והדתית עלולה להוביל את המדינה לנקודת אל-חזור

 

אמנון פורטוגלי, הארץ, 26.8.02

 

 

קראנו ולמדנו על עמים שנכנסו למסלול של חורבן וחיסלו את עצמם לדעת. המרד הגדול ברומא שהביא לחורבן בית המקדש, ומרד בר כוכבא-רבי עקיבא שהביא לחורבן יהודה, הם דוגמאות להרס עצמי בתולדות עם ישראל. נראה לי שאנו נמצאים כיום במסלול דומה. ההשקעות העצומות במפעל ההתנחלות, השילוב המסתמן של קבוצות לאומניות, דתיות וחרדיות החותרות למדינה תוקפנית ומתפשטת על בסיס הלכתי, וההשפעה ההרסנית של כוח צבאי הפועל בסביבה אזרחית - מכופפות את חוט השדרה המוסרי, מדרדרות את עוצמתה הכלכלית והצבאית של החברה הישראלית, ויביאו בסוף התהליך לאובדן המדינה.

 

אני תקווה שעדיין לא הגענו לנקודת אל-חזור, שבה הלאומנים-הדתיים יגבירו את כוחם האלקטורלי, ואילו הציבור החילוני יצביע ברגליו. זו קריאה לציבור החילוני - ובעיקר למנהיגותו: ביתנו מט לנפול, קומו להצילו. מצעד האיוולת של ישראל החל כנראה אחרי ניצחונה ביוני 1967, שבעקבותיו החלה התנחלות בשטחים הכבושים. כל הממשלות, מימין ומשמאל, פעלו לעידוד ההתנחלות שחייבה המשך הכיבוש ומדיניות של דיכוי וכוח. המתנחלים הצליחו בשיטתיות להטמיע את רעיון ההתנחלות ולקבל תמיכה במוצהר או בשתיקה של רוב הציבור הישראלי.

 

מלחמת 1967 הייתה נקודת מפנה גם בצד הדתי. חוגים דתיים-לאומיים תפשו את ניצחון ישראל במושגים משיחיים, וראו בו את "תחילת הגאולה" והזדמנות למימוש חזון "ארץ ישראל השלמה". חשובה יותר, להערכתי, היא המהפכה שחלה בעקרונות ובפירושים דתיים הלכתיים כפי שנגלית במאמרים ובפסקי ההלכה מאז 1967. תפישות דתיות שגובשו במשך מאות שנים מקבלות כיום משמעות חדשה, פעמים רבות אלימה וגזענית. המושג "עם נבחר" מתקבל כרשות לנהוג כאוות נפשנו. "עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב" נהפך להרשאה הלכתית להתנהגות בניגוד לכל נורמה מקובלת.

 

ההתפתחויות ההרסניות והסכנות למדינה נראות כיום מוחשיות עוד יותר. המתנחלים נהפכו מתנועה הנהנית מתמיכה ממשלתית סמויה או גלויה לחלק מהממשלה. הדור השני של המתנחלים, שגדל וחונך בשטחים, מיליטנטי יותר מהדור הראשון. האידיאולוגיה של תנועות אלו התפתחה לכיוונים מסוכנים פי כמה. מיישוב וסיפוח של הגדה המערבית להתפשטות טריטוריאלית לגבולות "הארץ המובטחת", מדו-קיום עם הפלשתינאים למדיניות של גירוש, מסובלנות דתית להקמת המקדש והרס המסגדים, וממדינה דמוקרטית חופשית למדינת הלכה תחת שלטון רבני.

 

על רקע זה חשוב וחיוני להבין את האידיאות המנחות גופים וכיתות בימין, כדי למנוע את הרס המדינה. ההתנחלויות הן חלק מהבעיה, ויש להפסיק את מדיניות ההתנחלות ולעזור ליושבים בהן לחזור הביתה.

 

ההקצנה האידיאולוגית של הימין תביא לשבר בין הישראלים החילונים לבין הכוחות הלאומניים-הדתיים. הכיבוש, שייהפך אלים יותר ויותר, ההקצנה הדתית והכלכלה שתידרדר יביאו לירידה מהארץ של הישראלים החילונים ולעליית כוחם הפוליטי של האלמנטים הקיצוניים עד להשגת רוב קואליציוני בכנסת.

 

להשתלטות הקואליציה הלאומנית-הדתית-החרדית יהיו השלכות הרסניות: ישראל תהיה המדינה היחידה בעולם עם מדיניות התפשטות מוצהרת ועוצמה צבאית הנדרשת למימושה. מדינות ערב השכנות יחלו במרוץ חימוש, והעולם יראה בישראל מדינה המסכנת את השלום העולמי ויטיל עליה סנקציות כלכליות וצבאיות. ישראל בשליטה לאומנית-דתית תיקלע לשילוב הרסני של הוצאות ביטחון והתנחלות גדלות ומשבר כלכלי מחריף. ההידרדרות בכוחה הכלכלי, הצבאי והמדיני של ישראל תביא לקריסה מהירה בדומה לזו של ברית המועצות בסוף המאה העשרים.

 

יש להקים מהר ככל האפשר קבוצה ישראלית מרכזית עם הנהגה בעלת חזון ציוני, המשלב ראייה מפוכחת ומציאותית עם תפישה חברתית כלכלית הומנית, שימשוך אליו את רוב העם ויעמוד בפני ההתפתחויות ההרסניות מימין. זה הזמן לפעולה בטרם פורענות.

 

הכותב הוא יועץ עסקי לחברות טכנולוגיה